Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tramwaje jak...bolidy! Odzyskają energię z hamowania

Weronika Skupin
Paweł Relikowski
W MPK powiało nowoczesnością. Miejski przewoźnik przetestuje system stosowany w bolidach Formuły 1. Chodzi o odzyskiwanie energii kinetycznej, czyli KERS (z języka angielskiego: kinetic energy recovery system).

Po bolidach, rozwiązanie to wprowadzono w samochodach elektrycznych i hybrydowych produkowanych seryjnie, np. Audi A4 "E". W samochodach osobowych KERS ładuje akumulator, odciąża alternator i pozwala na mniejsze zużycie paliwa.

Co da naszym tramwajom? MPK liczy, że dzięki niemu pobór energii elektrycznej zmniejszy się o 30 procent!
- System odzyskiwania energii kinetycznej przetestujemy najpierw w jednym z tramwajów. Silniki w czasie hamowania działają jak prądnice i zamieniają energię kinetyczną w elektryczną, którą przekazują do super-kondensatora. Zmagazynowana tam energia jest przekazywana z powrotem do napędzania silników ruszającego tramwaju - tłumaczy Patryk Wild, wiceprezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

Innymi słowy, skoro tramwaj wytwarza energię kinetyczną podczas hamowania, dlaczego nie wykorzystać jej ponownie? Do tej pory była ona wytracana w postaci ciepła, teraz może zostać zmagazynowana po przetworzeniu jej w energię elektryczną.

- To, czy rozwiązanie będzie wprowadzone we wszystkich wrocławskich tramwajach, pokażą testy. Robimy pilotaż, by przekonać się, czy to działa. Jeœli tak, zainstalujemy system także w innych tramwajach - mówi Wild.

Prototypowy tramwaj z systemem KERS ma być gotowy już w czerwcu. Będzie to tramwaj Protram typu 205 WrAs.

- Ma on odpowiednie do tego silniki asynchroniczne - tłumaczy Wild. - Poza tym firma Medcom, która wyposaży tramwaj w superkondensatory, jest producentem napędów do tych tramwajów i śœwietnie je zna. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce - cieszy się Patryk Wild.

Jak podoba Wam się pomysł wdrożenia systemu KERS we wrocławskich tramwajach?

CZYTAJ TEŻ: Tramwaj...konny i inne cuda techniki. Historia wrocławskich tramwajów na zdjęciach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto