Afrykarium, punkt widokowy w Sky Tower, ogromna makieta Kolejkowo, Polinka nad Odrą i Panorama Racławicka - to zdaniem przewodników wrocławskiego oddziału PTTK atrakcje turystyczne Wrocławia, których nie ma nigdzie indziej.

Co pokazać znajomym, którzy przyjeżdżają z wizytą do Wrocławia – Rynek, Ostrów Tumski, Aulę Leopoldina? To klasyczne punkty w przewodnikach turystycznych i podczas wycieczek.

Ale okazuje się, że w stolicy Dolnego Śląska są atrakcje, których nie ma żadne inne miasto w promieniu co najmniej kilkuset kilometrów.

Afrykarium to unikat na skalę światową. W oceanarium tym prezentowane są zwierzęta z Czarnego Lądu. Można tu zobaczyć rafę koralową Morza Czerwonego, zajrzeć na dno Nilu, do Wielkich Rowów Afrykańskich, Kanału Mozambickiego, plaż Wybrzeża Szkieletów i dżungli dorzecza Kongo. Są tu rekiny, płaszczki, które można podziwiać, spacerując przezroczystym tunelem.

Punkt widokowy w Sky Tower, najwyższym budynku mieszkalnym w tej części Europy, pozwala oglądać Wrocław z unikalnej perspektywy. Punkt znajduje się na 49. piętrze. drapacza chmur, na wysokości około 200 metrów. Wjeżdża się do niego bardzo szybkimi windami.

Kolejkowo to największa makieta kolejowa w Polsce. Możną ją oglądać na Dworcu Świebodzkim. To 210 metrów torów, po których jeździ 9 pociągów i 40 wagonów. A także 103 budynki, 640 figurek ludzi. W Kolejkowie można oglądać miniatury najbardziej znanych dolnośląskich atrakcji turystycznych.

Polinka to kolejka linowa Politechniki Wrocławskiej. Łączy kampusy po obu stronach uczelni. Kurs trwa dwie i pół minuty. Ale korzystają z niej nie tylko studenci i pracownicy. - Wielu wrocławian i turystów właśnie Polinką wraca z wycieczki do zoo - mówi Agnieszka Niczewska, rzeczniczka uczelni. W 2014 roku Polinka przewiozła 300 tys. osób.

Panorama Racławicka to od 1985 roku flagowa atrakcja turystyczna Wrocławia. W specjalnie zbudowanym budynku rotundy można oglądać obraz o wysoki na 15 metrów i długi na 114 metrów. Przedstawia bitwę pod Racławicami pod wodzą Tadeusza Kościuszki.


A na Dolnym Śląsku
Polska Organizacja Turystyczna podsumowała, które atrakcje turystyczne w regionach cieszą się największą frekwencją.
Według ostatnich danych, za 2013 rok, na Dolnym Śląsku były to: Karkonoski Park Narodowy, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Park Narodowy Gór Stołowych, Zamek Książ w Wałbrzychu, Kopalnia złota w Złotym Stoku, Świątynia Wang w Karpaczu, Muzeum papiernictwa w Dusznikach Zdroju.

Natomiast za atrakcje flagowe, czyli z największym potencjałem POT w naszym regionie uznała:
wrocławską starówkę, Panoramę Racławicką, Karkonosze, Góry Stołowe, Zamek Książ, Świątynię Wang i kopalnię złota w Złotym Stoku.

Nasz region dla turysty
– Dolny Śląsk ma wszystko, oprócz morza– mówi marszałek Cezary Przybylski.
Jest w tym sporo prawdy. Na każde 100 kmkw. przypada na Dolnym Śląsku 41 obiektów wpisanych do rejestru zabytków, ponad 30 km szlaków turystycznych.


NA NASTĘPNEJ STRONIE: Godziny otwarcia i ceny biletów do TOP5 atrakcji turystycznych Wrocławia

Turystyka

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!