zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne (© Janusz Wójtowicz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Po godzinie 9 rozpoczął się 4 kwietnia 2013 roku test szóstoklasisty. Uczniowie musieli m.in. napisać list "zachęcający koleżankę lub kolegę do przeczytania książki, którą uważasz za ciekawą". Test szóstoklasisty pisało ponad 360 tys. szóstoklasistów z około 13,5 tys. szkół podstawowych w całej Polsce.

Uczniowie klas szóstych muszą uczestniczyć w teście szóstoklasisty, bo jest to jeden z warunków ukończenia szkoły. Test ma kontrolować nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Wyniki tego sprawdzianu zostaną umieszczone na zaświadczeniach wydawanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Szóstoklasiści dostaną je na zakończenie roku szkolnego wraz ze świadectwami.

Wszystkie pytania z testu szóstoklasisty zostaną ujawnione po zakończeniu testu. Jak zdążyliśmy się dowiedzieć od uczniów, którzy już test szóstoklasisty zakończyli, w jednym z zadań musieli oni odpowiedzieć na pytania dotyczące fragmentu z książki Marii Nagajowej "Sztuka dobrego pisania i mówienia Warszawa 2003". Oprócz tego uczniowie musieli także napisać list, w którym zachęca koleżankę lub kolegę do przeczytania ciekawej - ich zdaniem - książki. W innym pytaniu trzeba było wskazać, w którym fragmencie wiersza ujawnia się podmiot liryczny.

Z jednym z zadań matematycznych testu szóstoklasisty należało na przykład obliczyć ile litrów deszczu spadło na metr kwadratowy ogrodu. Uczniowie mieli podaną liczbę wody w całym ogrodzie.

Test szóstoklasisty 2013 - PYTANIA

Arkusz zadań dla uczniów niesłyszących i uczniów słabosłyszących

Arkusz zadań dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim

Test szóstoklasisty 2013 - ROZWIĄZANIA ZNAJDZIESZ W TYM MIEJSCU W CZWARTEK OKOŁO POŁUDNIA.

OTO PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI DO TESTU SZÓSTOKLASISTY 2013:
Na podstawie: Maria Nagajowa, Sztuka dobrego pisania i mówienia, Warszawa 2003.
1. Które zdanie wyraża główną myśl całego tekstu?
siła oddziaływania słów zależy od sposobu ich wypowiadania

2. W którym zdaniu autorka zwraca się wprost do czytelnika?
odbiorcy twojej wypowiedzi oceniają cię nie tylko za jej treść

3. W tekście wyjaśniono, że kultura słowa to:
mówienie z poszanowaniem słuchacza

4. Polecenie, pouczenie, rozkaz wymieniono w tekście jako przykłady wypowiedzi:
ustnych

5. Anegdota o występie Heleny Modejrzewskiej została przytoczona aby dowieść, że:

Brzmienie głosu silnie oddziałuje na słuchacza

6. Cechy tego tekstu wskazują na to, że jest on fragmentem:
książki popularnonaukowej

Pytania do wiersza Józefa Ratajczaka Słowa ze słownika (fragmenty)
7. W których zwrotkach ujawnia się podmiot mówiący w wierszu
pierwszej i trzeciej

8. To co dzieje się ze słowami, które uciekły ze słownika zależy od ich:
znaczenia

9. Któremu wyrażeniu epitet nadał znaczenie przenośne:
skrzydlate słowo

10. Wskaż określenia o przeciwstawnym znaczeniu
nieznajome i znane

ZADANIA

11. Szyfr zabezpieczający zamek jest liczbą czterocyfrową podzielną przez 9. Trzy cyfry szyfru są już ustawione (42_7). Brakującą cyfrą jest:
- 5

12. Troje rodzeństwa podzieliło się obowiązkami po obiedzie. Pierwszego dnia Adam nakrywa do stołu, a Basia zmywa naczynia. Drugiego dnia Basia nakrywa, Jurek zmywa. Trzeciego - Jurek nakrywa, Adam zmywa. W czwartym dniu jest znów tak jak w pierwszym itd. Jurek nakrywał do stołu. Najbliższe zmywanie przypadnie mu:
- w czwartek

13. Ania ma zapłacić za zakupy 12,70 zł. Dała kasjerce 20 zł. Ile najmniej monet kasjerka może wydać Ani?

- 4

14. Do pudełka zapakowano 16 jednakowych książek. Jedna książka waży 55 dag, a pudełko 40 dag. Ile waży pudełko z książkami?
- 9, 2 kg

15. W sobotę Michał wyszedł z domu o 16.05. O której godzinie może najwcześniej odjechać autobusem z przystanku Osiedle, jeśli szedł zwykłym tempem.
- o 16.30

16. Ania odjechała z przystanku Osiedle o 16.25. O której godzinie dojechała do przystanku Centrum, jeśli czas przejazdu autobusu był dłuższy od planowego o 4 minuty.
- o 16.38

17. W czwartek Ania i Michał wybrali się autobusem do biblioteki. Wyszli z domu o 16.40. Zwykłym tempem udali się na przystanek Osiedle. O której godzinie dotarli do biblioteki jeżeli autobus jechał zgodnie z rozkładem?
- o 17.07

18. Michał 11 marca wypożyczył z biblioteki powieść. Okazało się, że książka będzie mu potrzebna dłużej niż miesiąc. Otrzymał zgodę na wydłużenie okresu wypożyczenia. Którego dnia najpóźniej powinien zwrócić książkę do biblioteki?
- 24 kwietnia

19. Obwód podłogi w jadalni jest równy
- 17 m

20. Pole powierzchni podłogi w jadalni jest .......... większe od pola powierzchni podłogi w kuchni.
- 2 razy

21. Które pomieszczenia mają równe pola powierzchni podłóg?
- Przedpokój i łazienka

22. Uczniowie zebrali 1534 kg makulatury i sprzedali ją w punkcie skupu po cenie 20 groszy za kilogram. Za uzyskane pieniądze postanowili kupić sadzonki krzewów po 12 zł za sztukę. Ile najwięcej sadzonek krzewów mogli kupić?

Obliczenia:
1534 x 0,2 = 306,8
306,8:12 = 25,5

Uczniowie mogli kupić najwięcej 25 sadzonek.

23. Do biblioteki szkolnej zakupiono książki przyrodnicze i historyczne. Przyrodniczych było 48, z czego 1/3 to książki o roślinach, a pozostałe to książki o zwierzętach. Książek historycznych było o 5 więcej niż książek o zwierzętach. Ile książek historycznych zakupiono do biblioteki?

Obliczenia:
48 - przyrodnicze
16 - o roślinach
32 - o zwierzętach
37 - książki historyczne

32+5 = 37

Do biblioteki zakupiono 37 książek historycznych

24. Na rysunku przedstawiono kształt i wymiary trawnika. Na każdy metr kwadratowy powierzchni na tym terenie spadło w ciągu roku 280 litrów deszczu. Ile litrów deszczu spadło na powierzchnię tego trawnika w ciągu roku?

Obliczenia:
17m2 x 280L = 4760 L

Na powierzchnię tego trawnika spadło 4760 litrów w ciągu roku.

25. Napisz w 2-3 zdaniach dlaczego należy poprawnie mówić i pisać.

Na Dolnym Śląsku do testu miało przystąpić 24 152 uczniów. - Frekwencja zazwyczaj jest bardzo wysoka - mówi Wojciech Małecki, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu. - Szóstoklasiści, którzy dziś nie pojawili się na teście, mogą napisać go 4 czerwca - mówi Wojciech Małecki. Sprawdzianu nie można jednak powtórzyć, jeśli uczeń uzyska słaby wynik.

Które zadania Waszym zdaniem były najtrudniejsze? A co w ogóle nie sprawiło Wam problemu? Podzielcie się w komentarzach swoimi wrażeniami

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Komentarze (63)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

XOXO (gość)

Mi dobrze test poszedł. miałam w ciągu roku dużo próbnych testów i były trudne. ten należał do tych łatwiejszych. na serio, łatwiutki był. a ja się tak denerwowałam ;)