Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TECHNIKA - Schowaj bibliotekę do własnej kieszeni. Można już nabyć czytniki i e-książki

Jacek Sobczyński
Szef wydawnictwa Media Rodzina Robert Gamble używa w pracy czytnika Amazon Kindla
Szef wydawnictwa Media Rodzina Robert Gamble używa w pracy czytnika Amazon Kindla W. Wylegalski
Szef firmy Apple, Steve Jobs, jak mało kto potrafi poruszać tłumy. Kiedy trzy lata temu wprowadził na rynek rewolucyjnego iPhone'a, w pierwszym dniu sprzedaży nabyło go ponad 270 tysięcy Amerykanów. Wielkie kolejki do sklepów Apple'a ustawiły się także 3 kwietnia, w dzień premiery nowego multimedialnego tabletu, iPada. Efekt? 330 tysięcy egzemplarzy, sprzedanych pierwszego dnia.

iPad łączy w sobie funkcje podręcznego komputera, odtwarzacza muzyki, filmów i multimedialnego czytnika książek i gazet. Te ostatnie można ściągać odpłatnie z Internetu i przechowywać na dysku. iPad reklamowany jest jako rewolucja w czytelnictwie - dzięki niemu cała domowa biblioteka może zmieścić się w jednym niewielkim urządzeniu.

W Polsce iPady nie są jeszcze dostępne. Ale już teraz na aukcjach internetowych można zakupić najnowszy produkt firmy Apple. Ceny wahają się od 2500 do 3000 zł, w zależności od parametrów sprzętu. Bez trudu można znaleźć oferty z preferowanym odbiorem osobistym na terenie Poznania.

Tymczasem na rynku dostępne są już inne czytniki multimedialne. Wiele z nich już przy zakupie zawiera liczącą kilkadziesiąt pozycji wirtualną biblioteczkę. - Z racji łatwości dostępu do autorów na razie udostępniamy wyłącznie polskie pozycje beletrystyczne, z czasem również poradniki czy wydawnictwa naukowe. Te ostatnie planujemy sprzedawać także pojedynczymi rozdziałami z uwagi na studentów, którzy często potrzebują tylko konkretnego fragmentu książki - mówi Adam Nowicki z działu sprzedaży firmy Zysk i S-ka. W niedalekiej przyszłości odpłatne e-booki będą udostępniać także wydawnictwa Rebis i Media Rodzina.

W sieci Kolporter można dostać czytnik eClicto. Cena - 899 złotych wraz z pakietem stu e-książek. Konkurencją dla eClicto ma być jeszcze tańszy Cool-er, który w Stanach można kupić już za 250 dolarów (ok. 750 zł wraz z przesyłką). Za dwa tygodnie do sprzedaży detalicznej wchodzi nowy czytnik firmy Legimi. Nowinką w jego przypadku będzie możliwość tematycznego dostosowania prasy polskiej i zagranicznej według własnych preferencji. Legimi współpracuje także z biblioteką internetową Wolne Lektury, oferującą ponad 1000 szkolnych lektur, skonwertowanych do mobilnego formatu e-pub.

Nie wszystkie wydawnictwa planują jednak rozszerzyć swoją działalność o ofertę e-bookową. - Sprzedaż naszych pozycji w elektronicznej formie nie jest jak na razie naszym finansowym priorytetem - mówi Joanna Pakuła z Wydawnictwa Miejskiego. E-booków nie zamierza w najbliższym czasie dystrybuować także Wydawnictwo Naukowe UAM.

Czy Polacy przyzwyczają się do lektury w wersji elektronicznej? Na dzień dzisiejszy - nie wiadomo. Należy jednak pamiętać, że taką samą nowością były dla rodzimych czytelników kilka lat temu audiobooki. - Na początku sprzedawaliśmy je w formie kaset, potem płyt i plików mp3. Dziś nasze najpopularniejsze tytuły w tym formacie sprzedają się w nakładzie kilkunastu procent w stosunku do tych samych tytułów w wersji książkowej - informuje Robert Gamble, właściciel wydawnictwa Media Rodzina, które dystrybuuje w Polsce m.in. wszystkie części przygód Harry'ego Pottera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto