Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Współczesny: "Pidżamowcy" o godności

Małgorzata Matuszewska
Teatr Współczesny zaprasza na nowy spektakl
Teatr Współczesny zaprasza na nowy spektakl Tomasz Hołod
Teatr Współczesny we Wrocławiu zaprasza na premierę "Pidżamowców" Mariusza Sieniewicza.

Teatr Współczesny. Śmierć spotka każdego, to oczywiste. Nie każdy doświadczy strasznego fizycznego bólu. Bo bogaci mogą się przed nim ustrzec, a biedni nie. Choroba jest skrywaną intymnością, bywa wstydliwym doświadczeniem jednostki. I wyklucza nas ze społeczeństwa. O lęku przed reglamentacją „życia bez bólu” opowiada Mariusz Sieniewicz w sztuce „Pidżamowcy”. W 2. edycji konkursu dramaturgicznego „Strefy kontaktu” organizowanego przez Wrocławski Teatr Współczesny autor został nagrodzony realizacją sceniczną swojego tekstu. I w niedzielę (3 grudnia) przy Rzeźniczej premiera spektaklu. Reżyseruje Marcin Liber, znany m.in. z „III Furii” w legnickim Teatrze im. Modrzejewskiej. Autor sztuki Mariusz Sieniewicz jest pisarzem, eseistą, felietonistą, autorem m.in. powieści „Czwarte niebo”. Jego „Bar świętej krewety” oglądali widzowie w formie czytania performatywnego na festiwalu czytań w 2016 roku.

Teatr Współczesny: "Pidżamowcy", czyli my

– Najważniejszym tematem jest godność ludzi cierpiących – mówi Marcin Liber. – Szpital to rodzaj metafory, od lat opowiadam o różnego rodzaju wykluczeniach: w zależności od rasy, wieku, płci – dodaje. Według reżysera, przedstawienie powinno wnieść trochę otuchy, również jeśli chodzi o ból metafizyczny, a zbudowany na scenie szpital przypominać ma ten z filmu Larsa von Triera „Królestwo”. W „Pidżamowcach” na scenie zobaczymy ciężko chorych ludzi, usiłujących zachować godność. Temu właśnie służyć ma swoista „szpitalna moda”, te wszystkie szlafroki z paskami zamiast zapięć, wygodne piżamy i inne akcesoria chorego. I to one mają pomóc, a nie być dodatkowym upokorzeniem. Grający Kolonusa Wiesław Cichy dodaje: – Odgrywanie dokumentalne tego, co się dzieje w szpitalach, przychodniach nie ma sensu, bo natychmiast weryfikuje to życie. Musieliśmy stworzyć świat metafory, alegorii. Ale to nie jest opowieść o NFZ, ale o nas: o reżimie, który usiłuje się nam narzucić, autorytarnych zapędach ludzi, którzy mogą cierpieć, są w mniejszości, a zmusza się ich do tego, żeby wykonywali polecenia bez zastanowienia się nad ich sensem.

Teatr Współczesny: oni pokażą "Pidżamowców"

W spektaklu wystąpią: Aleksandra Dytko, Maria Kania i Ewelina Paszke-Lowitzsch jako siostry zakonne, Krzysztof Boczkowski, Wiesław Cichy, Przemysław Kozłowski, Zdzisław Kuźniar, Tomasz Orpiński, Tadeusz Ratuszniak jako pacjenci, a także: Krzysztof Zych, Mariusz Bąkowski, Anna Błońska, Katarzyna Bróż, Weronika Dierżyńska, Arkadiusz Grząś, Marta Grygiel, Karol Iwański, Aleksander Kopczyński, Zuzanna Król, Kajetan Mielcarski, Krzysztof Nałódka, Grażyna Niedużak-Mazurek, Monika Niedźwiedzka, Jacek Różański, Alicja Ugrewicz, Martyna Woch. Autorem scenografii, wideo i światła jest Mirek Kaczmarek, kostiumów Grupa Mixer, muzyki Filip Kaniecki, ruchu scenicznego Maćko Prusak. Premiera „Pidżamowców” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym w niedzielę (3 grudnia) o godz. 18.15. Następne spektakle: 5, 6, 7 i 8 grudnia o godz. 19.15 na Dużej Scenie. Bilety na przedstawienia po premierze są po 32 zł (24 zł ulgowe).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Teatr Współczesny: "Pidżamowcy" o godności - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto