Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Pieśń Kozła: Uwolnią muzykę z malarstwa

Małgorzata Matuszewska
Teatr Pieśń Kozła: Maciej Rychły, Elisabeth Seitz i Mateusz Rychły
Teatr Pieśń Kozła: Maciej Rychły, Elisabeth Seitz i Mateusz Rychły S. Rath/archiwum Macieja Rychłego
Teatr Pieśń Kozła zaprasza na kolejny koncert – wydarzenie. „Uwolnione dźwięki” – koncert i spektakl w jednym, zasługują na wysłuchanie.

Teatr Pieśń Kozła stanie się miejscem oryginalnego wydarzenia. „Uwolnionych dźwiękach” koncert, pokaz, spektakl i opowieść łączą się, zapewniając nowoczesną w przekazie podróż w historię kultury europejskiej.

Wybrane przez Macieja Rychłego obrazy mistrzów malarstwa zawierają szczegółowy zapis muzyczny, którego odczytanie jest podstawą spotkania trójki artystów: Macieja Rychłego (znanego m.in. z Kwartetu Jorgi), Elisabeth Seitz (z francuskiego zespołu L’Arpeggiata) i Mateusza Rychłego (gitarzystę). Maciej Rychły ze swoim synem Mateuszem rozkodowali dzieła europejskiego malarstwa, swoiście wyprowadzając dźwięki z obrazu.

– Czasem na obrazach widać znaki wskazujące na nadzieję malarza, że jego dzieło trafi do kompetentnych ludzi, którzy zrozumieją przekaz. Ludzi wychowanych w tej samej kulturze – mówi Maciej Rychły, grający na fletach, dudach, sierszeńkach. W „Uwolnionych dźwiękach” dzieło sztuki z przeszłości staje się „pigułką multimedialną”, umożliwiającą muzykom stworzenie szczególnej akcji artystycznej, w której łączą się dźwięk, sztuka wizualna, muzyka dawna i historyczne malarstwo europejskie.

Koncert/spektakl/wydarzenie/opowieść – bo tym wszystkim są „Uwolnione dźwięki”, trio poświęciło niezwykłym dziełom malarstwa, które na pewno widzowie zobaczą ich oczami. Uwolnią muzykę m.in. z obrazu Hansa Holbeina „Ambasadorowie”, znajdującego się w londyńskiej National Gallery i reprezentującego renesans.

Zobaczymy też przez muzykę na barokowym obrazie „Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu” Caravaggia. Maciej Rychły szukał muzyki także na obrazie „Taniec śmierci” w krakowskim kościele o.o. bernardynów, płótnie nieznanego autora barokowego, a także na „Rozkoszach miłości”, obrazie Antoine’a Watteau. – Pokażemy 11 obrazów, do każdego jest przypisana krótka opowieść. Pokażemy, że malarze traktowali obraz jako „multimedialną pigułkę”, namalowaną realistycznie – tłumaczy Maciej Rychły. – Za każdym szczegółem na płótnie jest wiedza i intencja – dodaje.

Początek w niedzielę i poniedziałek (4 i 5 października) o godz. 20 we wrocławskim Teatrze Pieśń Kozła, ul. Purkyniego 1. Bilety po 20 zł (ulg. po 10 zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto