Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Lalek: Na ratunek nie jest za późno ZOBACZ

Małgorzata Matuszewska
Teatr Lalek: "Ziemianie" dla dzieci i dorosłych
Teatr Lalek: "Ziemianie" dla dzieci i dorosłych Tomasz Hołod
Teatr Lalek uczy ekologii nie tylko dzieci.

„Kiedy już zwierząt nie będzie w borze, kiedy w powietrzu zabraknie tlenu, nastanie piekło zamiast Edenu!” – ostrzega małych i dorosłych widzów Filozofia Ptaków. „Ziemianie”, najnowsza premiera Wrocławskiego Teatru Lalek to bajka ekologiczna. Jest przeznaczona dla widzów w wieku 6+, a mnóstwo smaczków znajdą w niej dorośli.
Mała Scena została bardzo ciekawie zaaranżowana przez Michała Dracza, opakowana w szary filc i zaopatrzona w pnie. Akcja „Ziemian” toczy się na scenie i na widowni, aktorzy biegają wokół, wchodzą na scenę dziurami z góry widowni. Historia zaczyna się od słów Wyroczni/Filozofii Ptaków (bardzo dobra rola Kamili Chruściel). Jej słowa są ponure i zapowiadają, co będzie się działo dalej. Lasy na Ziemi stały się „burą kapotą”, ciepło „spiekotą”, wartki strumień musi płynąć betonowym korytem, zamiast tlenu wszyscy wdychamy ozon, woda gnije. Kto tak spaskudził własne gniazdo? Najgorszy szkodnik mieszkający na Ziemi – człowiek. Nieszczęsna Ostatnia Pszczoła (Anna Makowska-Kowalczyk) dowiaduje się, że jest ostatnia i w swoim życiu nie spotka już żadnej pszczoły. Nie będzie wspólnego bzykania, budowania zorganizowanego społeczeństwa, a bez niego czym będzie dalsze życie Pszczoły? Biedna opowiada o swojej przyszłości, a raczej o braku przyszłości, Klimatowi (Grzegorz Mazoń). Zdaje się, że Klimat niewiele z tego rozumie, bo sam, przez działalność człowieka, jest zagrożony i musi skupić się na przetrwaniu. Do lasu trafia Smog Podwawelski (Tomasz Maśląkowski), w towarzystwie pięknej, skromnej i naturalnej Rozedrganej Gardenii (Agata Cejba). Smog zażera się „płuckami, wątróbkami, nereczkami” i wszystkim, co mu wpadnie w łapy. To portret rozbuchanego konsumpcjonizmu, specjalności naszych czasów: „Kiedyś się jadło, żeby się najeść, dzisiaj się je, bo można. A jak można, to trzeba” – twierdzi Smog Podwawelski i czuje się w swoim żywiole. Mięso jest potrzebne do zjedzenia, natomiast pszczoły, skoro „gryzą”, zdecydowanie są niepotrzebne. A Pszczoła dowiaduje się, że: „ma tylko teraźniejszość”.

Teatr Lalek: Rzeczywistość zapiera dech i zaczynamy się bać

Mniej więcej do tej pory na scenie jest w miarę bezpiecznie, choć oczywiście współczujemy Pszczole jej przewidywalnie krótkiego życia. Sprawy komplikują się, kiedy na scenie pojawia się Minister Bull Dogerre (znów Grzegorz Mazoń), z uwiązanym na łańcuchu Żubrem Białowieskim (ponownie Kamila Chruściel). Sceny dziejące się między nimi są jednymi z najbardziej dramatycznych w przedstawieniu. Minister twierdzi, że żubrów będzie więcej, niż pszczół i... zabija Żubra Białowieskiego. To bardzo piękna scena, jednak obawiam się, że dla sześciolatków może okazać się zbyt brutalna.

Teatr Lalek kabaretowo

Jarosław Murawski, autor sztuki, do zabawy zaprosił nie tylko dzieci. Dorosłym jego Minister Bull Dogerre kojarzy się z urzędującym ministrem środowiska (bez ochrony). „Ziemianie” to cała seria gagów zrozumiałych przez dorosłych. I może dlatego spektakl połączy rodziny, bo rodzice po prostu będą musieli wytłumaczyć dzieciom, co wspólnie obejrzeli? Zagrożeń jest mnóstwo, ale spektakl daje nadzieję na przyszłość. Nie wszystko zostało stracone, bo za smogowymi oparami wciąż jest zielony świat. I wystarczy o niego zadbać, choćby ograniczając użycie plastików, by nasze dzieci, a potem ich dzieci miały gdzie mieszkać i czym oddychać. Bardzo doceniam pracę aktorów, świetni byli wszyscy, prezentując liczne talenty, także muzyczne. Jak zwykle nie zawiódł Grzegorz Mazoń, pokazał mroczną stronę człowieczeństwa, Anna Makowska-Kowalczyk wzruszyła bezradnością i dzielnością swojej pszczółki, Tomasz Maśląkowski był przerażający, a Kamila Chruściel mądra. Warto zwrócić uwagę na debiutującą Agatę Cejbę, prezentującą nie tylko perfekcyjne szpagaty.
Wrocławski Teatr Lalek, Jarosław Murawski, „Ziemianie”, reżyseria: Lena Frankiewicz, scenografia i kostiumy: Michał Dracz, muzyka: Kamil Pater, choreografia: Izabela Chlewińska, światła: Alicja Pietrucka, charakteryzacja: Dorota Budzińska. Występują: Agata Cejba (gościnnie), Kamila Chruściel, Anna Makowska-Kowalczyk, Tomasz Maśląkowski, Grzegorz Mazoń. Premiera 8 kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto