Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teatr Lalek: Dzieci rosną, czyli dbamy o przyszłość

Małgorzata Matuszewska
Teatr Lalek/materiały prasowe
Teatr Lalek we Wrocławiu zadbał o przyszłość, pokazując że teatromanów warto wychowywać już od małego widza.Od czterech lat Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci pokazuje najlepsze spektakle dla młodych widzów, organizuje dla nich warsztaty. Po prostu dba o przyszłą dorosłą publiczność teatrów.

Dziecko to wymagający widz. Szybko się nudzi i najczęściej nie ukrywa emocji. Tym bardziej trzeba się starać, żeby wizyt w teatrze nie zakończyło na przedszkolnych i szkolnych wyprawach do Teatru Lalek, w ramach podstawowej edukacji. Wrocławski Teatr Lalek dba nie tylko o własną młodą publiczność. Wychowuje dzieci i młodzież, myślę, że widzowie ambitnego Przeglądu w przyszłości będą oglądać spektakle dla dorosłych świadomie i z ciekawością. Być może wybiorą się na spektakl równie dobry, jak „Mistrz i Małgorzata”, który (jako wydarzenie towarzyszące 4. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci) pokazał słowacki Teatro Tatro. Żałuję, że Teatro Tatro złożył swój artystyczny namiot i wyjechał z Wrocławia. Tak pięknej, poruszającej, prostej w swojej jarmarcznej formie i trafiającej prosto w serce inscenizacji słynnej powieści Bułhakowa nie widziałam nigdy. Mam nadzieję, że niedawni mali widzowie Przeglądu jako dorośli trafią do Teatro Tatro i przeżyją równie silne katharsis, jak to, przez które przeszliśmy my, dorośli.

Teatr Lalek – scena należy do dzieci

Niezapomnianym wydarzeniem stał się pokaz „A Mano” hiszpańskiego Teatru El Patio. Dwójce aktorów wystarczyła odrobina gliny i dwie pary rąk, by wyczarować cały świat: tęsknoty za spełnieniem, marzeń, samotności i piękna. Pełen delikatności, precyzyjny w każdym calu spektakl oczarował nie tylko publiczność w wieku +6, dla której był przeznaczony. Dzieciaki mogły się przekonać na własne oczy, ile znaczy teatralny szczegół i jak ważna jest ręka poruszająca przedmiotem, ba... w tym spektaklu sama będąca jego częścią. Wydaje się, że Julián Sáenz-López i Izaskun Fernández sami byli zaskoczeni aplauzem, jaki wywołali. Podobne uznanie wzbudzili artyści z Danii i Irlandii, którzy przywieźli „The Way Back Home”. Prostymi środkami pokazali, czym jest prawdziwa przyjaźń i że warto przezwyciężać lęk przed nieznanym.

Teatr Lalek – tu poznajemy poważne problemy

Już dzieci w wieku 4-8 lat, oglądając „The Way Back Home”, zobaczyły, że stawianie czoła codziennym kłopotom ma sens. Widzowie „A niech to Gęś kopnie!” poznańskiego Teatru Animacji zetknęli się z równie poważnym problemem, oglądając tytułową Gęś pogrążoną w depresji i wydobywającą się z niej dzięki przyjaciołom i własnej niezłomności. O współczesnym problemie opowiedziała małym widzom Martyna Majewska, reżyserka wybitnego przedstawienia „Yemaya – Królowa Mórz”, zrealizowanego przez gospodarzy Przeglądu. Kanwą opowieści Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, autorki sztuki, stała się współczesność pełna przemocy, wojen i uchodźców, a twórcy wrocławskiego przedstawienia pokazali rzeczywistość refleksyjnie, nie epatując przemocą, a nawet dyskretnie bawiąc. W teatrze bawimy się nie tylko obrazami, ale także słowami, o czym przekonali się widzowie „Chodź na słówko 2” poznańskiego Centrum Sztuki. Malina Prześluga, autorka sztuki, postawiła młodych przed wyzwaniem zabawy słowem i rozumienia go, a ci dobrze się bawili. Trochę gorzej teatry dla dzieci i młodzieży radzą sobie z rozmową z nieco starszą widownią. „Bestia” Lubuskiego Teatru im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze była trochę zbyt dydaktyczna, choć forma musicalu bawiła młodzież. Teatr IMKA z Warszawy przywiózł „Momotaro”, w zbyt kabaretowej formie prezentując kulturę japońską. Strzałem w dziesiątkę było pokazanie młodzieży „Czekając na Otella” Teatru Ekipa z Warszawy, ze świetnymi wrocławianami: Mikołajem Woubishetem i Grzegorzem Mazoniem. To była prawdziwa, szczera i poruszająca rozmowa o rasistowskich ruchach, stereotypach i strachu przed innością. W czasie tegorocznego Przeglądu 28 spektakli obejrzało 3089 widzów, w 34 warsztatach wzięło udział 840 widzów, a liczba wszystkich uczestników imprezy jest imponująca: 3929 osób. Czekam na przyszłoroczny Przegląd. Ta forma dialogu z publicznością się opłaca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto