Targi Dobre Strony 2015 we Wrocławiu. Zobacz program i zdjęcia

28 maja we Wrocławiu rozpoczną się Targi Dobre Strony. To święto dla młodych moli książkowych zostanie zorganizowane we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia.

Targi Dobre Strony 2015 we Wrocławiu. Zobacz program

W zeszłym roku Targi Dobre Strony zorganizowano na Dworcu PKP. Tym razem miłośnicy książek spotkają się w WCK przy ulicy Wystawowej 1.

W programie m.in. wystawa rzeźb Józefa Wilkonia czy interaktywna podróż w przestrzeń budowy obrazu. Uczestnicy targów dowiedzą się jak budowano obraz malarski w porównaniu z dzisiejszymi możliwościami, oferowanymi nam przez Photoshopa.

Co czeka nas jeszcze? Pokazy i konsultacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy, RetroGralnia (przybliżanie historii gier wideo oraz gier komputerowych) czy ekspozycja eksponatów i starych czasopism.

Targi będą otwarte w godzinach:

28 maja (czwartek) g. 11-18
29 maja (piątek) g. 11-19
30 maja (sobota) g. 11-23
31 maja (niedziela) g. 11-18

28 maja poznamy zwycięzcę w konkursie Dobre Strony 2015. Wśród laureatów znalazły się takie tytuły:
- Davide Cali, Serge Bloch, Wróg, Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2014
- Tomi Ungerer, Crictor i inne niesamowite stwory, Wydawnictwo Format, Wrocław 2014
- Blexbolex, Ballada, Wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2014
- Taro Miura, Tokio, Wydawnictwo Tako, Toruń 2014
- Iwona Chmielewska, W kieszonce, Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2015

Targi Dobre Strony 2015 we Wrocławiu. Zobacz program

czwartek 28 maja, 12.00

Kolorowa parada dzieci – akcje plenerowe przy Pergoli w ramach akcji „Cały Wrocław Czyta”

czwartek 28 maja, 12.00-13.00

Warsztaty „Praca dla bohatera” - uczestnicy stworzą kilkuosobowe zespoły, każdy będzie zajmował się jedną postacią literacką. Czy wychowanym w fikcyjnych światach bohaterom łatwo będzie dostosować się do życia w świecie znanym czytelnikom? Przekonamy się o tym, zapraszając grupę literackich postaci do udziału w rekrutacji na prestiżowe i dobrze płatne, ale też odpowiedzialne stanowiska w pewnej firmie, która poszukuje właśnie pracowników gotowych podjąć każde wyzwanie. Efekt zadań zostanie uwieczniony jako krótkiego tekstu lub ilustracji wykonanej przez dany zespół. Następnie "firmowa komisja rekrutacyjna" zadecyduje, którą postać zatrudnić na jakim stanowisku. Przewidujemy również drobne nagrody dla wszystkich uczestników. Warsztaty prowadzą dr Anna Czura i dr Agata Zarzycka z Pracowni Literatury oraz Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej przy Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

czwartek 28 maja, 13.00-14.00

Wielkoformatowe warsztaty plastyczne inspirowane książką „Fruwajka” Piotra Sommera (Wydawnictwo Warstwy), prowadzenie Katarzyna Bury / Tekturowo .

Kim jest i jak wygląda Fruwajka? Gdzie mieszka? Jakie są jej obyczaje? Czy ma jakieś upodobania? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania twórczym działaniem!

czwartek 28 maja, 13.45-15.00

Spektakl „Klik. Nie żyjesz. Cyberprzestrzeń na co dzień”
scenariusz: Michał Grzebieniak,
reżyseria : Marek Oliwa

Powszechny dostęp do sieci jest przecież czymś oczywistym.
Czy zdajemy sobie jednak sprawę, jakie są ciemne strony tego zjawiska?
Krzywda wyrządzona w wirtualnym świecie może doprowadzić do tragedii w świecie rzeczywistym.Nasz spektakl jest przestrogą dla młodych widzów. Ostrzega przed niebezpieczeństwami, jakie daje pozorna anonimowość i wolność w sieci. Uświadamia również, że nawet w cyberprzestrzeni należy zachowywać się etycznie i przyzwoicie. Fabuła jest oparta na motywach Opowieści Wigilijnej. Podobnie jak Ebenezer Scroodge nasz młody bohater wyruszy w niesamowitą podróż przez zakamarki cyberprzestrzeni, aby zmierzyć się z demonami, które sam powołał dożycia.

piątek 29 maja, 12.00-13.00

Grafika dla młodych - warsztaty. Tworzenie grafiki ze stempli, wydrapywanek, opakowań piankowych oraz sznurków. Prowadzenie Tęczówka Studio Natalia Talarek.

piątek 29 maja, 13.00-14.30

Rajd samochodowy z Janem Bajtlikiem. Punktem wyjścia do tego spotkania są książki Auto i Korek, będziemy poznawać słownictwo i dźwięki charakterystyczne dla ruchu drogowego.

Z kartonowych pudeł wykonamy samochody, którymi na koniec zajęć będziemy... jeździć (4-7 lat). Sala Festiwalu Literatury dla Dzieci

sobota 30 maja, 11:00-13:00

Warsztaty modowe z Katarzyną Bogucką w oparciu o książkę M.O.D.A (4-7 lat).Podczas warsztatów dzieci zaprojektują najwspanialsze papierowe stroje. O godz. 12:00 pokaz mody. Festiwalu Literatury dla Dzieci.

sobota 30 maja, 12.00 - 13.00

Spotkanie autorskie z Piotrem Sommerem, podpisywanie książki „Fruwajka”.

Fruwajka jest subtelną opowieścią o naszej codzienności, zbieraniu widoków, podpatrywaniu świata. Książce towarzyszy niespodzianka, dzięki której każdy z czytelników może przyłączyć się do tej opowieści.
Piotr Sommer – poeta, tłumacz, redaktor naczelny „Literatury na świecie”.

sobota 30 maja, 13.00

Warsztaty kulinarne - dekorowanie ciasteczek lukrem. dzieci samodzielnie udekorują ciastka. Nauczą się, jak najprościej i samodzielnie zrobić lukier, a w prezencie otrzymają przepis-kolorowankę i łamigłówki.

sobota 30 maja, 13:30-16:30

Warsztaty rzeźbiarskie dla rodzin z Józefem Wilkoniem. Festiwalu Literatury dla Dzieci.

sobota 30 maja, 15.00 - 16.00

Iwona Chmielewska podpisuje premierową książkę "abc.de". Stoisko wydawnictwa Warstwy.

sobota 30 maja, 15.00-16.00

Warsztaty „W aeroplanie”. Stworzenie mapy Wrocławia z lotu ptaka. Inspiracja wierszem Juliana Tuwima. Uczestnicy zajęć, podzieleni na grupy, otrzymają kartony z konturami mapy Wrocławia. Zaznaczone na niej będą najważniejsze dzielnice, obiekty architektoniczne, ulice. Dzieci wykonają wizerunek Wrocławia widzianego z lotu ptaka. Każda grupa będzie tworzyła inną część miasta. Każde dziecko będzie mogło zaznaczyć na mapie swoje miejsce zamieszkania, szkołę oraz inne ulubione punkty. Dzieci będą tworzyły mapę wyklejając ją filcem i rysując obiekty architektoniczne. Ulubione miejsca będą zaznaczane patyczkiem z chorągiewką i opisem. Prowadzenie Tęczówka Studio Natalia Talarek.

sobota 30 maja, 16.00-17.30

Magiczne Drzewo Andrzeja Maleszki - spotkanie i warsztaty z autorem (9-14 lat).

Andrzej Maleszka - autor i reżyser będzie rozmawiał z czytelnikami o tworzeniu filmu i powieści, o nowych pomysłach i niezwykłych cyfrowych ilustracjach. Pokaże też jak pracuje z młodymi aktorami w filmie Magiczne Drzewo. Dzieci będą mogły zaprezentować aktorskie możliwości i wcielić się w postaci z książki. Festiwal Literatury dla Dzieci.

sobota 30 maja, 21.30

Piękna i bestia - pokaz fontanny multimedialnej. Po pokazie targi książek będą otwarte aż do 22:00. Zapraszamy na nocne buszowanie wśród stoisk oraz dodatkowe atrakcje.

niedziela 31 maja, 11.00-12.30

Zagadki Tappiego – spotkanie z Marcinem Mortką (7-12 lat). Festiwal Literatury dla Dzieci.

niedziela 31 maja, 12.00 – 13.00

Premiera książki „abc.de”, spotkanie z Iwoną Chmielewską

Nowa książka Iwony Chmielewskiej to hołd oddany kulturze niemieckiej. Nieprzypadkowo wydana zostaje we Wrocławiu – mieście o wielokulturowej tradycji. „abc.de” to alfabet kultury niemieckojęzycznej w mistrzowskiej ilustracji, myślący alfabet europejskiej tożsamości, a jednocześnie spójny projekt artystyczny. Książka adresowana jest do czytelników w każdym wieku.

Iwona Chmielewska – jedna z najwybitniejszych autorek książek obrazkowych. Jej publikacje zostały nagrodzone wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, w tym Bologna Ragazzi Award 2013. Ostatnio wydała W kieszonce (2015) i Czarownicę (2015). Mieszka i pracuje w Toruniu.

niedziela 31 maja, 13.30-13.30

Warsztaty dla dzieci "Z psem za pan brat" czyli bezpieczne obcowanie z czworonożnym przyjacielem – prowadzenie Krzysztof Tatar.

niedziela 31 maja, 14.00

Warsztaty kreatywnego pisania z Martą Mizuro. Warsztaty pisarskie realizowane w ramach szkoły pisarskiej „Maszyna do pisania” to połączenie i zabawy plenerowej i ćwiczeń wykonywanych przez adeptów literatury. Zajęcia służyć będą nauce opisu postaci, porządkowania wniosków z obserwacji oraz tworzenia opowiadania na jej podstawie. Zabawa przeznaczona dla uczestników indywidualnych bądź zespołów rodzinnych, w wieku od lat siedmiu do stu.

niedziela 31 maja, 11.00 i 15.00 Czytanie bajek i zabawy z psem- zajęcia prowadzi Urszula Młynarczyk Meggiedog.

WYDARZENIA DLA DOROSŁYCH

czwartek 28 maja, 12.20-13.30

Konferencja Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli – popularyzacja działań w ramach projektu „Czytajmy razem”, który ma na celu rozwijanie czytelnictwa poprzez ścisłą współpracę nauczycieli bibliotekarzy, wydawnictw, dzieci i rodziców.

sobota 30 maja. 16.00 – 17.00

„Książka obrazkowa w różnych kręgach kulturowych” wykład i dyskusja z Junko Yokota

dr Junko Yokota – profesor National Louis University w Chicago, dyrektor Center for Teaching through Children's Books. Przez wiele lat pełniła funkcję prezydenta amerykańskiej sekcji IBBY. Przewodniczy gremiom jurorskim najważniejszych konkursów poświęconych książce obrazkowej oraz ilustracji. Sala konferencyjna.

sobota 30 maja, 17.00

„Książka obrazkowa w Polsce” dyskusja panelowa z udziałem: Iwony Chmielewskiej, Adama Jaromira, Doroty Hartwich

Iwona Chmielewska – jedna z najwybitniejszych autorek książek obrazkowych. Jej publikacje zostały nagrodzone wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, w tym Bologna Ragazzi Award 2013. Mieszka i pracuje w Toruniu.

Dorota Hartwich – romanistka i filozof, dziennikarka, publicystka, krytyczka sztuki. Prowadzi wydawnictwo Format oraz księgarnię-galerię Cocofli we Wrocławiu.

Adam Jaromir – tłumacz, wydawca, autor m.in. książki „Ostatnie przedstawienie Panny Esterki” (2014). Mieszka i pracuje w Hannoverze. Sala konferencyjna.

Piątek, 16:00 Warsztaty tańca bollywood z ri:tą

Prowadzenie: Agata Mazurkiewicz, studio ri:ta – platforma edukacji i rozwoju integralnego.

Taniec bollywood to pełen radości indyjski taniec filmowy. Jest energetyczną mieszanką różnych stylów. Zawiera w sobie elementy tradycyjnych tańców indyjskich, jak również zachodnich form tanecznych. Dzięki różnorodnym inspiracjom bollywood angażuje do tańca całe ciało. Ważne są nie tylko ruchy nóg i bioder, ale także gesty i mimika twarzy.

pb

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3