Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze okapi przyjadą do Wrocławia [zdjęcia]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
okapi
okapi Leszek Solski
Jesienią 2013 roku we wrocławskim zoo pojawią się dwa samce okapi.

O hodowlę tych zwierząt starało się 29 europejskich (w tym trzy polskie) ogrodów zoologicznych. "To trochę tak jakby zagrać w Lidze Mistrzów i wygrać" - przyznają przedstawiciele wrocławskiego zoo.

Przy wyborze zoo, do którego tafią kolejne okapi brano pod uwagę proponowane pomieszczenia, wybiegi, dotychczasowe wyniki hodowlane zoo i poziom opieki pielęgniarskiej. Szczególnie spodobała się nowatorska koncepcja zimowej „biegalni” dla okapi. Nasze zwierzęta będą miały możliwość pobiegania nawet zimą, dzięki ogrzewanemu pawilonowi. Ekspozycja okapi zostanie zbudowana na miejscu dzisiejszego wybiegu bantengów, które przeprowadzą się do strefy Azji. Obok nich będą mieszkać świnie rzeczne, których ojczyzną także jest Kongo.

Nie wszystkie szczegóły dotyczące życia tych zwierząt zostały już poznane przez badaczy. To wciąż dość tajemnicze zwierzęta z dość krótką historią.

Żyrafy o krótkiej szyi

Angielski podróżnik Johnston przemierzał w początkach XX wieku bezdroża Kongo. W jednej z pigmejskich wiosek kompleksu Ituri kupił kawałek skóry zwierzęcia w wyraźne białe pasy na ciemnobrązowym tle. Po powrocie oddał ją w ręce zoologów, którzy opisali na tej podstawie nowy gatunek zebry. Stwierdzili też, że zwierzęta tego gatunku zamieszkują dżunglę. Nazwano je wtedy końmi Johnstona. Kilka lat później udało się pozyskać całą skórę i fragmenty kośćca i wtedy dopiero okazało się, że mamy do czynienia z nieznanym dotąd gatunkiem żyrafy o krótkiej szyi.

To, jak żyje to zwierzę, dla wielu jeszcze przez ponad sto lat pozostawało tajemnicą. Tylko nielicznym Europejczykom udało się zobaczyć żyrafy leśne w ich naturalnym środowisku.

Trudne i tajemnicze

Pierwsze osobniki pojawiły się w ogrodach zoologicznych dopiero w latach 20. XX wieku. Całkowita populacja okapi (zwierzęta zwane są także żyrafami leśnymi) w Europie to zaledwie 63 osobniki w 17 ogrodach zoologicznych. Wynika to prawdopodobnie stąd, że ich hodowla nie należy do najłatwiejszych.

Przetarg na przebudowę obiektu, do którego wprowadzą się okapi, został już ogłoszony.


Zobacz też:** Byliśmy na imprezie Taruna i Manasa. Lubią drapanie za uchem**

Zobacz inne materiały na MMWroclaw.pl





Woodstock 2013
Prawo jazdy 2013
Koncerty we Wrocławiu
Matisyahu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto