Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital im. Korczaka zmienia siedzibę

Anna Szejda
Pawilon pediatryczny, który powstaje przy ul. Koszarowej, pierwszych pacjentów przyjmie w IV kwartale br.
Pawilon pediatryczny, który powstaje przy ul. Koszarowej, pierwszych pacjentów przyjmie w IV kwartale br. Paweł Relikowski
Przy ul. Koszarowej dobiega końca budowa obiektu, w którym leczeni będą najmłodsi pacjenci z dawnego szpitala im. Korczaka

W komfortowych warunkach, na ponad siedmiu tysiącach metrów kwadratowych, leczeni będą mali pacjenci z całego Dolnego Śląska. Pod koniec września ma się zakończyć budowa nowego pawilonu przy ul. Koszarowej, do którego przeniesione zostaną oddziały dziecięce Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Gromkowskiego, które znajdują się przy al. Kasprowicza.

- Stan surowy budynku jest już zamknięty, trwa właśnie montaż instalacji - mówi Janusz Jerzak, dyrektor placówki. - Przystępujemy do zamawiania sprzętu, w skład którego wejdzie zarówno wyposażenie sal w meble czy łóżka, jak i nowa aparatura medyczna. Dzięki temu wyposażymy szpital tak, że będzie mógł świadczyć usługi medyczne na najwyższym poziomie.

Inwestycja pochłonie ponad 70 mln złotych, z czego ponad 15 mln zł zostanie przeznaczonych na sprzęt. Pieniądze pochodzą ze środków unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Na ul. Koszarową przeniesione zostaną oddziały: pediatryczny, neonatologiczny, nefrologiczny, pulmonologiczny, immunologii i reumatologii wieku rozwojowego, anestezjologii i intensywnej terapii noworodków i dzieci, neurologii dziecięcej z pododdziałem rehabilitacji neurologicznej oraz psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. W nowej siedzibie ulokowane zostaną również poradnie.

Czytaj też: Wrocław: Koszmar rodziców na porodówce

Zarówno poradnie, jak i szpital udzielają każdego roku 15 tysięcy porad oraz hospitalizacji.

W pawilonie pediatrycznym przy ul. Koszarowej będzie prawie 200 łóżek. W obiekcie zamiejscowym przy Kasprowicza natomiast jest aktualnie około 160 miejsc.

- Zamierzamy zainstalować dodatkowo około 50-60 łóżek dla matek, żeby w razie konieczności mogły nocować w szpitalu ze swoimi pociechami - dodaje Michał Rataj, wicedyrektor szpitala.

Nie będą to tradycyjne łóżka szpitalne. W planach jest montaż miejsc, które na dzień można składać, by nie zajmowały miejsca.

Przeprowadzka oddziałów dziecięcych jest niezbędna. Mali pacjenci są teraz leczeni w budynku, którego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia i nie spełnia wymogów Ministerstwa Zdrowia. Powstał pod koniec XIX wieku jako klasztor Urszulanek. Przed wojną była w nim szkoła dla dziewcząt.

Łączony szpital

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Gromkowskiego był placówką zakaźną, która została przeniesiona z ul. Piwnej. Dziś w jego skład wchodzą oddziały funkcjonujące kilka lat temu w szpitalach im. Babińskiego, im. Rydygiera, im. Korczaka oraz w Specjalistycznym ZOZ-ie nad Matką i Dzieckiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto