Krzyżowa-Music to nie tylko koncerty. To także spotkania i dyskusje, które sprzyjają refleksji nad historią i muzyką. Fakt, że odbędą się one w Krzyżowej, historycznym miejscu, będącym symbolem polsko-niemieckiego pojednania oraz oporu wobec nazistowskiego terroru, nadają tym rozmowom szczególnego charakteru.

Zapraszamy na dwa sympozja, które odbędą się w ramach festiwalu. Ich kuratorami są Moritz von Bredow i Frank Harders-Wuthenow.

„Muzycy na emigracji“ Sympozjum
Wtorek, 15 sierpnia 2017 r., 19.30
Krzyżowa, Pałac, Sala Majowa, Wstęp: wolny

Moritz von Bredow oraz monachijski muzykolog prof. dr Wolfgang Rathert przybliżą losy poszczególnych muzyków na emigracji w okresie narodowego socjalizmu. Tego wieczoru głos zabiorą świadkowie tamtych czasów i przedstawią życiorysy muzyków, których życie dramatycznie zmieniło się poprzez ucieczkę i wysiedlenie. Tematem dyskusji będzie również ich wpływ na świat muzyki w krajach, w których zostali przyjęci.
Całe wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.


„Muzyka a ruch oporu“ Sympozjum
Wtorek, 22 sierpnia 2017 r., 19.30
Krzyżowa, Pałac, Sala Balowa, Wstęp: wolny

Andrzej Szpilman, syn prześladowanego przez nazistów kompozytora i pianisty Władysława Szpilmana, odczyta w obecności swojej matki, Haliny Szpilman, ich poruszającą autobiografię. Ten wieczór będzie moderowany przez Franka Harders-Wuthenowa, który w zamku Krzyżowej przedstawi swoją wystawę pt: „Muzyka w okupowanej Polsce 1939-1945”. Oprawą wieczoru będą utwory fortepianowe Chopina i Szpilmana.
Całe wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.

www.krzyzowa-music.eu
https://www.facebook.com/krzyzowamusic

Z regionu