Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Wojska Polskiego - wystawy w Muzeum Wojska Polskiego

Redakcja
Święto Wojska Polskiego - wystawy w MWP
Święto Wojska Polskiego - wystawy w MWP CC
15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, wstęp do Muzeum Wojska Polskiego będzie bezpłatny. Będzie można zobaczyć między innymi statki powietrzne i broń pancerną, a także obraz Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą”.

14 sierpnia 2013 roku o godz. 10.00 w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zostanie otwarta wystawa zatytułowana „Gen. broni Stanisław Szeptycki – wojskowy, dyplomata, polityk”. Do Muzeum w przeddzień Święta Wojska Polskiego będzie można wejść pod warunkiem przybycia przed godziną 9:45.

Wystawa pamięci gen. Stanisława Szeptyckiego

W Święto Wojska Polskiego i przez następny miesiąc, aż do 15 września, w siedzibie Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie będzie można też oglądać wystawę poświęconą postaci gen. broni Stanisława Szeptyckiego (1867-1950), jednego z najwybitniejszych wojskowych polskich okresu I wojny światowej, wojny z bolszewikami 1919-1921 r. i lat odbudowy Polski niepodległej. Jest to, jak dotąd, pierwsza wystawa w naszym muzealnictwie, poświęcona tej niezwykle ważnej i zasłużonej dla Polski postaci.

Wystawa została przygotowana przede wszystkim z wykorzystaniem bogatego zespołu unikatowych pamiątek, zdjęć i archiwaliów pochodzących ze zbiorów Fundacji Rodu Szeptyckich, Muzeum Wojska Polskiego i Centralnego Archiwum Wojskowego, zebranych po raz pierwszy razem i pokazanych publiczności. Wykorzystano m.in. dotąd nieznane, portrety Generała pędzla Wojciecha Kossaka, Juliana Fałata i Jacka Malczewskiego a także liczne fotografie z różnych okresów jego życia i służby.

Święto Wojska Polskiego z długoletnią tradycją

Wystawa przedstawia również symbolicznie tradycję Święta Żołnierza, obchodzonego współcześnie, jako Święto Wojska Polskiego, które Generał Szeptycki ustanowił Rozkazem Dziennym 90 lat temu, w czasie, gdy był ministrem spraw wojskowych w rządzie Wincentego Witosa. Rozkaz ten mówił, by 15 sierpnia, w rocznicę „wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą”, obchodzić Święto Żołnierza, dla upamiętnienia „poległych w wiekowych walkach z wrogiem o całość i niepodległość Polski”. Historię tego Święta zilustrowano wybranymi zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego i Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto