Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta Barbara po wodzie (lodzie), Boże Narodzenie po lodzie (wodzie)?

Jacek Antczak
fot. Dariusz Gdesz
- Pogoda na święta? Jeszcze nic nie wiemy, zapraszam na tydzień przed Bożym Narodzeniem - Teresa Zawiślak, kierownik Biura Prognoz Meteorologicznych wrocławskiego oddziału IMGW jest niewzruszona. Tłumaczy, że sprawdzalną w ponad 98 procentach synoptyczną prognozę pogody można podać na 3, 5, góra 7 dni.

Prognozy 16-dniowe, a więc do 20 grudnia, które IMGW także podaje, są już "numeryczne", a więc oparte na innej metodologii i margines błędu może być większy. A już prognozowanie pogody na święta, z niemal miesięcznym wyprzedzeniem, to jak wróżenie z fusów. Państwowy instytut badawczy takimi wróżbami się nie zajmuje. Za to weryfikuje ludowe mądrości i porzekadła.

Wszak wszyscy wiedzą, że już we wtorek - 4 grudnia, wszystko będzie jasne, bo "Święta Barbara po wodzie (lodzie), Boże Narodzenie po lodzie (wodzie)". - Niestety, statystycznie i historycznie to przysłowie się nie potwierdza. Przynajmniej na Dolnym Śląsku. - Teresa Zawiślak tłumaczy, że pracownicy oddziału wzięli pod lupę słynne porzekadło i sprawdzili, jak się sprawdzało w ubiegłych latach. Marnie. Co najwyżej w 50 procentach. Czyli na dwoje babka wróżyła.

- Nie dziwię się, że IMGW nie chcą przepowiadać pogody, gdyż aura w święta będzie zaskakująca - mówi tajemniczo Jerzy Kucharski, "meteorolog ludowy" z Ja-roszówki pod Chojnowem, który od 20 lat przepowiada pogodę na podstawie obserwacji przyrodniczych i astronomicznych. I niemal się nie myli!

- Może tym razem i ja się pomylę, bo to troszkę nudne, gdy spotykam się znajomymi i zawsze witają się ze mną "Cześć Jurek, jaka będzie pogoda" - śmieje się Kucharski, zaznaczając, że zajmuje się tylko nizinną częścią Dolnego Śląska. Góry to zupełnie inna bajka.

Geomorfolog spod Chojnowa nie zdradzi tajników swego warsztatu przepowiadacza pogody, ale z niektórych symptomów, na przykład z faktu, że w tym roku żurawie jeszcze nie odleciały (w ubiegłym - 15 listopada) wnioskuje, że "zima przyjedzie do nas na wielbłądach dopiero na Trzech Króli".

- Po grudniowych przymrozkach, zwłaszcza nocnych, na święta nastąpi ocieplenie. W Boże Narodzenie nie będzie śniegu - zapowiada Kucharski.

On też nie radzi ufać ludowym mądrościom, gdyż większość naszych przysłów była oparta na kalendarzu juliańskim i nie uwzględniła zmiany na gregoriański.

- Tak jak z powiedzeniem "Na Świętą Łucję noc się z dniem tłuce". A przecież Łucji jest 13 grudnia, a przesilenie zimowe następuje z 22 na 23 grudnia. W ten sposób ufając przysłowiom można się pomylić, o co najmniej 10 dni - tłumaczy.
No chyba, że ktoś jest niecierpliwy, to w tym tygodniu może poznać pogodę na cały kwartał, gdyż: "4 grudzień jaki, cały grudzień taki, 5 grudzień - stycznia czyni znaki, 6 grudzień luty przepowiada, 7 grudzień nam o marcu gada".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto