W fabrykach znajdujących się na terenie LSSE obecnie pracują 8033 osoby  Fot W fabrykach znajdujących się na terenie LSSE obecnie pracują 8033 osoby  Fot

W fabrykach znajdujących się na terenie LSSE obecnie pracują 8033 osoby Fot. Piotr Krzyżanowski

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych w Legnicy i Kamiennej Górze od początku roku wydano trzy zezwolenia dla nowych inwestorów. Pracę znajdzie około 200 osób Nowe zezwolenia na prowadzenie ...Inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych w Legnicy i Kamiennej Górze od początku roku wydano trzy zezwolenia dla nowych inwestorów. Pracę znajdzie około 200 osób


Nowe zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej wydano w specjalnych strefach ekonomicznych w Legnicy i Kamiennej Górze. Już niebawem zainwestują tam kolejne firmy. Mimo zainteresowania inwestorów, również w specjalnych strefach ekonomicznych kryzys gospodarczy zaczął być zauważalny.
- W związku z niestabilną sytuacją gospodarczą znacznie spadło zainteresowanie rozpoczęciem działalności na naszym terenie - mówi Elżbieta Grabowska, specjalista ds. obsługi biura w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości.- W związku z tym od początku bieżącego roku wydaliśmy tylko jedno zezwolenie na działalność - tłumaczy Grabowska.
W kamiennogórskiej strefie postanowiła zainwestować firma z kapitałem japońskim TABAI Sp. z o.o. Planuje ona budowę zakładu produkującego elementy wyposażenia wnętrz samochodów: ramy, pokrycia siedzeń. Na to przedsięwzięcie trzeba będzie wydać około 75 milionów złotych. W przyszłości w fabryce pracę znajdzie 149 osób. Uroczystość symbolicznego wbicia łopaty pod budowę zakładów TABAI Sp. z o.o. przewidziano już na 11 września.

Do końca bieżącego roku władze KSSEMP zamierzają wydać jeszcze cztery pozwolenia. Ponadto chcą utrzymać zatrudnienie na poziomie porównywalnym ze stanem z końca ubiegłego roku, tj. 4525 osób.
- W związku z długookresowymi prognozami gospodarczymi, przewidujemy poprawę koniunktury na przełomie 2010 i 2011 roku. W tym roku jeszcze nie planujemy wzrostu zatrudnienia - tłumaczy Elżbieta Grabowska.
Nakłady inwestycyjne w całej strefie do końca 2009 roku wzrosnąć mają o 5 proc., czyli o 50 mln zł, do poziomu 1,4 mld zł.
W sumie obszar strefy to 369 hektarów. Do tej pory wydano 79 pozwoleń na działalność gospodarczą. Jak dotąd, wartość zrealizowanych inwestycji wyniosła około 1,382 mld zł. Działające tu firmy zatrudniają 3870 osób.

W Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej od początku bieżącego roku wydano dwa zezwolenia na prowadzenie działalności. Nakłady inwestycyjne na budowę nowych zakładów wyniosą 26,4 mln zł.
Pierwsza z firm, VOSS Automotive Polska Sp. z o.o., z branży motoryzacyjnej, produkować będzie części hamulcowe. Obecnie wprowadziła nowoczesną technologię, dzięki której produkty trafią na rynek amerykański.

Drugie pozwolenie wydano firmie CaseTech Polska Sp. z o.o., produkującej osłonki celulozowe dla przemysłu spożywczego. Ponadto spółka zamierza prowadzić prace badawczo-rozwojowe, polegające m.in. na tworzeniu nowych rodzajów produktów z tworzyw sztucznych wykorzystywanych w procesach produkcyjnych.

Dzięki tym dwóm inwestorom w strefie powstanie 50 nowych miejsc pracy.
- Firmy znowu zwiększają zatrudnienie i produkcję. Pojawiają się także nowi inwestorzy - mówi Maciej Rojowski, rzecznik prasowy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. - To dobra wiadomość, tym bardziej że w pierwszym kwartale bieżącego roku w zakładach produkcyjnych zmniejszano liczbę zatrudnionych, ze względu na nie najlepszą sytuację makroekonomiczną na świecie - dodaje Rojowski.

Do końca roku w legnickiej strefie wydanych zostanie jeszcze kilka nowych zezwoleń. Jak przyznaje Rojowski, trudno przewidzieć, ile ich dokładnie będzie, ponieważ w obecnej sytuacji gospodarczej decyzje związane z inwestycjami zmieniają się bardzo szybko.
- W zasadzie każde zezwolenie na działalność gospodarczą w strefie, w dzisiejszych czasach, uznać trzeba za sukces - tłumaczy Maciej Rojowski.

Nakłady inwestycyjne poniesione w LSSE od początku jej działalności to 4,149 mld złotych. Teren strefy obejmuje 416,798 hektara. Wydano 91 zezwoleń. Według danych na koniec drugiego kwartału bieżącego roku zatrudnienie znalazły tu 8033 osoby.Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!