Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stop wycince drzew we Wrocławiu. List otwarty do prezydenta podpisało ponad tysiąc osób

Redakcja
STOP wycince drzew we Wrocławiu/facebook.com
We wtorek (25 lutego) przedstawiciele stowarzyszenia "MiastoDrzew" przekażą prezydentowi Dutkiewiczowi list otwarty, krytykujący wycinkę we Wrocławiu.

"Jako świadkowie postępującego procesu dewastacji zieleni w mieście, wyrażamy oburzenie niespotykaną skalą wycinki drzew (w 2010 r. – ponad 5 tys., w 2011 r. – ponad 6 tys., w 2012 r. – blisko 10 tys. wyciętych drzew), dokonywanej często przy braku merytorycznych uzasadnień decyzji" - piszą w liście otwartym do prezydenta przedstawiciele Stowarzyszenia "MiastoDrzew". Według ich obliczeń, w ciągu ostatnich trzech lat we Wrocławiu wycięto ok. 30 tys. drzew.

List otwarty, sprzeciwiający się wycince, został podpisany przez ponad tysiąc osób. We wtorek (25 lutego) o godz. 12. trafi do prezydenta Dutkiewicza. - Nie możemy dłużej czekać, bo obudzimy się w zdewastowanym mieście - zaznacza Dorota Danowska ze Stowarzyszenia "MiastoDrzew".

Czytaj: Wytną prawie 400 drzew. Wrocławianie zorganizowali ostatnie pożegnanie

- Ludzie są poruszeni tym, co się dzieje w mieście - mówi. - Do niedawna żyłam w przekonaniu, że Wrocław jest miejscem szanującym zieleń i że może chlubić się starodrzewem. Niestety, okazało się, że stał się miastem pieńków. Doprowadza się do obumierania drzew i wycinki bez zezwoleń. Prawo omija się na różne sposoby - dodaje.

Celem stowarzyszenia, w którym działa obecnie 17 osób (w tym ekolodzy i dendrolodzy), jest m.in. monitorowanie sytuacji wrocławskiego drzewostanu oraz sprawdzanie, jakie wydano zgody na wycinkę.

- Mamy prawników, którzy nam pomogą. Urzędy traktują nas opryskliwie, jak wroga, a my chcemy bezinteresownie chronić wrocławską zieleń - mówi Danowska. - A jest się o co martwić. Boimy się np. o platany przy ul. Cybulskiego, gdzie wycięto drzewa w wyniku inwestycji związanej z rewitalizacją Odry i bulwarów.

Członkowie stowarzyszenia raz w tygodniu spotykają się w Ekocentrum przy ul. Wincentego lub w barze Vega w Rynku.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego.

- Przedstawimy nasze stanowisko po zapoznaniu się z treścią listu - mówi Arkadiusz Filipowski z UM.

Wycince zieleni sprzeciwiają się również internauci. Na Facebooku powstał profil "STOP wycince drzew we Wrocławiu". Strona ma już 1892 fanów (stan na 24.02.2014)

Pełna treść listu otwartego Stowarzyszenia "MiastoDrzew":

Szanowny Panie Prezydencie,
Jako świadkowie postępującego procesu dewastacji zieleni w mieście, wyrażamy oburzenie niespotykaną skalą wycinki drzew (w 2010 r. – ponad 5 tys., w 2011 r. – ponad 6 tys., w 2012 r. – blisko 10 tys. wyciętych drzew), dokonywanej często przy braku merytorycznych uzasadnień decyzji, także w przypadku okazów o pomnikowych rozmiarach.
Wrocław w powszechnej opinii był miastem zielonym, którego włodarze z wielkim pietyzmem traktowali drzewa jako nieodłączny element środowiska bytowania człowieka. Zasobność Wrocławia w szlachetny starodrzew o niekwestionowanej wartości przyrodniczej, kulturowej i ekonomicznej wynika z wieloletniej tradycji planowania przestrzennego, gdzie zieleń stanowiła jeden z priorytetów. Na ten dorobek pracowały pokolenia, my zaś wyrażamy troskę i zaniepokojenie o zachowanie tego dziedzictwa.
Drzewa, zwłaszcza stare, duże okazy, stanowią ważną część infrastruktury miasta, która współtworzy jego atrakcyjność dla mieszkańców i inwestorów. Drzewa nie tylko produkują tlen, pochłaniają zanieczyszczenia, chronią przed hałasem, ale i podnoszą wartość nieruchomości. Ta zielona infrastruktura, w razie zniszczenia, nie może być odtworzona za żadne pieniądze - odtworzenie 100-letniego dębu trwa dokładnie sto lat.
Obowiązujące ustawy, Europejska Konwencja Krajobrazowa oraz lokalne dokumenty strategiczne i planistyczne (Zasady polityki ekologicznej Wrocławia, Strategia – Wrocław w perspektywie 2020 plus, Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Wrocławia) podkreślają rolę podtrzymania i kontynuacji przyrodniczej struktury miasta i nakładają szereg obowiązków na organy decyzyjne. Domagamy się konsekwentnego ich wypełniania.
Mając na uwadze powyższe wysuwamy następujące postulaty:
1. Natychmiastowe zatrzymanie masowej wycinki drzew w obrębie gminy Wrocław.
2. Zaprzestanie traktowania wycinki drzew jako źródła planowanych wpływów do budżetu miasta.
3. Przeprowadzenie szczegółowej inwentaryzacji drzewostanu zintegrowanej z monitoringiem zmian zachodzących w zasobach zieleni miejskiej oraz publicznie udostępnienie bazy danych.
4. Zapewnienie powszechnego dostępu do aktualnych informacji o prowadzonych inwestycjach i planowanych wycinkach w ich następstwie, z uwzględnieniem szczegółowych danych odnośnie liczby drzew, ich lokalizacji, wieku, składu gatunkowego oraz ujawnienia pełnej decyzji o ich wycince (pełna informacja na BIP UM).
5. Utworzenie skutecznego systemu nadzoru nad drzewostanem, któremu zagraża zniszczenie w następstwie prac budowlanych lub nieprawidłowych prac pielęgnacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto