Już po raz trzeci dziewięciolatki z całej Polski przystąpiły do próbnego testu kompetencji trzecioklasisty. Na Dolnym Śląsku sprawdzian pisze ponad 16 tysięcy uczniów. Jutro opublikujemy klucz do dzisiejszego testu.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zobacz: Sprawdzian trzecioklasisty 2011 we Wrocławiu
- Udział w próbnym teście kompetencji zadeklarowało 484 szkoły podstawowe z Dolnego Śląska - mówi Agnieszka Piątek z Wydawnictwa Pedagogicznego Operon. - W samym Wrocławiu 14 kwietnia o godzinie 9 do sprawdzianu przystąpiło około trzech tysięcy dziewięciolatków.

Trzecioklasiści mają do przeczytania tekst, do którego ułożono 25 różnorodnych zadań. Dwadzieścia z nich to zadania zamknięte, w których uczeń wybiera jedną z trzech podanych możliwości A, B lub C.

- Kolejne pięć poleceń to tzw. zadania otwarte, polegające na samodzielnym uzupełnieniu odpowiedzi, rozwiązaniu zadań tekstowych, redagowaniu odpowiedzi lub dłuższej formy stylistycznej. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań uczeń może zdobyć 40 punktów - informuje Piątek.

Test trzecioklasisty stanowi podsumowanie pierwszego etapu edukacji i jest sygnałem dla rodziców, którzy zamiast ocen dziecka otrzymają szczegółowe raporty o zdobytej wiedzy i umiejętnościach dziewięciolatków.

- Sprawdzian nie ma tak poważnej formuły jak inne, późniejsze egzaminy, zatem uczniowie nie są narażeni na tak duży stres - relacjonuje Agnieszka Piątek. - Dodatkowo, stanowi on przygotowanie do dalszej nauki i formy testowej, powszechnie stosowanej w szkołach - dodaje.

Sprawdź, jak wyglądały poprzednie sprawdziany trzecioklasisty:

edycja 2008: arkusz z pytaniami, klucz;
edycja 2009: arkusz z pytaniami, klucz;


Czytaj też:

Komentarze (7)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

miśkaa :P (gość)

sprawdzian. hej!! ja go pisałam już dosyć dawno... ale w tym roku mój brat przystępuje do tego sprawdzianiku, dlatego tu jestem. Słuchajcie, ten teścik jest tylko po to żebyście mogli sprawdzić ile się nauczyliście.. to są same podstawy! od tego nic jeszcze nie zależy... i tak do 4 klasy się dostaniecie i tak... :) w szóstej klasie będzie pisać kolejny test - szóstoklasisty... ten jest trudniejszy, nie ukrywam... następnym testem będzie gimnazjalny... potem matura... sporo tych egzaminów.. to jest wasz pierwszy, poważniejszy sprawdzian, więc głowa do góry i się nie przejmujcie.

olcia (gość)

sprawdzian. 31 mam sprawdzian do 4 kl i mam pytanie do tych ktozy go juz napisali czy on jest trudny ?