Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śpiewają, grają, są kreatywni. Twórczość osób niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska, Polska Press
Osoby niepełnosprawne prezentowały w miniony weekend talenty aktorskie i wokalne. Wszystko z okazji pierwszej edycji międzynarodowego przeglądu Twórczość Osób Niepełnosprawnych, jakie zorganizowano w ramach programu "Umieć się spotkać" w Centrum Kultury Wrocław - Zachód przy ulicy Chociebuskiej.

Przegląd trwał trzy dni. Na festiwal przyjechali m.in. goście z zagranicy, m.in. grupa teatralna DramAS z Czech, która zaprezentowała spektakl pt. "Snehen". Było to niezwykłe przedstawienie, ponieważ jeden z bohaterów miał wpaść na pomysł, że między styczniem a lutym będzie trzeci miesiąc. Nazwał go właśnie snehen, od czeskiego przysłowia. Snehen to czas, w którym dzieją się rzeczy niemożliwe. I właśnie odtwórcy wszystkich ról w spektaklach udowadniają, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych, a wielu z nich ma ukryte talenty.

- Nie przypominam sobie, żebym była w teatrze jako widz tak wciągnięta w to, co się dzieje scenie. W każdym z nas od urodzenia drzemie poczucie bycia równolegle w innym świecie, każdy może być artystą. A tu, podczas tego przeglądu, osoby niepełnosprawne pokazały, że są prawdziwymi artystami i co ważne, są na scenie sobą. Prowadzi ich chęć bycia kimś innym. Ale wzruszające jest to, że odgrywając role, są sobą - komentuje aktorka Anna Seniuk, która obejrzała w sobotę wszystkie spektakle.

Ale spektakle i koncert to nie wszystko.

- Mamy też wystawę prac uczniów z Dolnośląskiego Ośrodka Osób Niesłyszących i Słabosłyszących z Wrocławia - zachęca Renata Merk-Tokarska. - Osoby niepełnosprawne są jak najbardziej kreatywne i twórcze i nierzadko z ogromnymi talentami. Często bywa tak, że osoby niepełnosprawne mają inną wrażliwość, która może im pomagać rozwijać się artystycznie. W programie "Umieć się spotkać" chodzi o ogólną dostępność kultury dla osób niepełnosprawnych. Wszyscy mogą tworzyć kulturę i uczestniczyć w niej. Nasze Centrum chce być przyjazne dla wszystkich.

W przeglądzie teatralnym uczestniczyli nie tylko niepełnosprawni, ale również m.in. goście z Zielonej Góry (grupa Efemeryczny Smok). W niedzielę w ramach festiwalu mogliśmy wziąć udział w koncercie "Na ziemi jest o niebo lepiej" i usłyszeć m.in. Łukasza Barucha (współzałożyciela Fundacji Wygrajmy Razem), Karolinę Żelichowską, Ewę Domańską, a także pochodzącego z Meksyku, a mieszkającego w Polsce Francisco Javiera Ridrigueza Ortegę.

Łącznie w przeglądzie wzięło udział kilkadziesiąt osób. W przyszłości przedstawiciele Centrum Kutlury Wrocław - Zachód planują zorganizowanie wystawy obrazów tworzonych przez osoby malujące ustami lub stopami.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto