Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sobieszów: Między dwoma piętrami

Barbara Wieniawska
Zmierzając w Karkonosze warto zwiedzić rejon Sobieszowa i Jagniątkowa, dzielnic Jeleniej Góry, położonych malowniczo w dolinie Wrzosówki, która wypływa z Czarnego Kotła Jagniątkowskiego.

Trasa rozpoczyna się w centrum Sobieszowa i prowadzi niebieskim szlakiem, równolegle do drogi, w stronę Jagniątkowa.

Ścieżka wiedzie najpierw przez zabudowania Sobieszowa, następnie zboczem Ostrosza w stronę wzgórza Sobiesz (633 m n.p.m.). Podczas łagodnego podejścia brzegiem lasu możemy podziwiać panoramę wzgórz Żar i Chojnik, z imponującymi skalnymi ścianami i ruinami zamku na szczycie drugiego z nich. W trakcie naszej wędrówki mamy okazję obserwować dwa piętra roślinności Karkonoszy: piętro pogórza, sięgające do wysokości 500 m n.p.m., oraz piętro regla dolnego (500-1000 m n.p.m.), zajmujące wyższe partie wzgórz. Piętro pogórza to lasy mieszane z udziałem m.in. buka, jawora, dębu, olszy, sosny i modrzewia. Piętro regla dolnego to przede wszystkim lasy bukowe, zwłaszcza na zboczach Żaru i Chojnika, oraz lasy świerkowe sztucznego pochodzenia.

Baza noclegowa każdego turysty: Campingi i pola namiotowe, pensjonaty, schroniska

Za Sobieszem niewielkie obniżenie przełęczy Cmentarzyk (590 m n.p.m.). Przy szlaku rozsiane są skałki o nazwie Gromiska. Za przełęczą szlak wspina się dość stromym zboczem Trzmielaka (647 m n.p.m.), następnie trawersuje do miejsca, gdzie łączy się ze szlakiem żółtym, prowadzącym Cichą Doliną od Piechowic. Wśród malowniczych skałek o nazwie Skarbczyk obydwa szlaki doprowadzają nas do drogi asfaltowej u podnóża wzgórza Grzybowiec (750 m n.p.m.) – najwyższego szczytu zachodniej części Pogórza Karkonoszy – tu krzyżują się szlaki: niebieski, żółty i zielony. Nieopodal, na widokowej polanie poniżej szczytu Grzybowca znajdują się zabudowania niegdysiejszego ośrodka kolonijnego oraz hotelu (obecnie prywatna posesja). Kolejny etap wędrówki wiedzie szlakiem zielonym, w dół drogi asfaltowej, w stronę Jagniątkowa. Po odcinku około 500 m szlak skręca w lewo i trawersuje zboczem Sośnika (650 m n.p.m.) oraz Trzmielaka, ponad zabudowaniami Jagniątkowa. Stąd roztacza się wspaniała panorama zachodniej części grzbietu Karkonoszy. Ścieżka sprowadza nas do drogi. Tu, dalej za szlakiem zielonym, przekraczamy Wrzosówkę i pokonujemy krótkie, strome podejście na zbocze wzgórza Żar (680 m n.p.m.). W tym miejscu możemy podziwiać wspaniały drzewostan bukowy.

Wygodną drogą trawersujemy zbocze Żaru, schodząc łagodnie w stronę Piekielnej Doliny. Szlak prowadzi również przez las świerkowy, w którym można obserwować naturalne odnowienie buka. Dochodzimy do Piekielnej Doliny, u podnóża Chojnika (627 m n.p.m.). Z tego miejsca wspaniale widać skaliste ściany i zbocza wzgórza. Stąd też można wejść na jego szczyt szlakiem czerwonym lub zielonym i żółtym, albo wybrać wariant zejścia do Sobieszowa (znaki czerwone) bądź w stronę Zachełmia czy Przesieki (dalej znaki zielone).

Zobacz też:
Śnieżka - krótki poradnik dla początkujących
Stara Kamienica: Kościół ze ściętą głową

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto