Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słuchowisko na podstawie prozy Tokarczuk w barze Barbara

Kinga Czernichowska
Materiały prasowe
W piątek, 7 września, o godzinie 19:00 w Barbarze przy ulicy Świdnickiej 8b zorganizowane zostanie specjalne słuchowisko przygotowane na podstawie prozy Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Z okazji siedemdziesięciolecia działalności Empik przygotował 7 słuchowisk. Każde będzie odgrywane tylko raz.

Słuchowiska są nieodłącznie związane z historią polskiej radiofonii. Kilka dni po tym, kiedy pierwsi odbiorcy usłyszeli Poloneza A-dur Chopina wygrywanego w ramach eksperymentu nadawczego przygotowano „widowisko dźwiękowe” na podstawie „Warszawianki” Stanisława Wyspiańskiego. Do wybuchu wojny powstało prawie 2 500 realizacji, wszystkie na podstawie tekstów literackich (adaptacje książek lub dramaty pisane specjalnie na zamówienie radia). W latach późniejszych, kiedy radiofonia została przywrócona do życia, zaczęto emitować dwa najbardziej znane i istniejące do dziś seriale słuchowiskowe – „Matysiakowie” (od 1956 roku, obecnie ponad 3200 odcinków!) i „W Jezioranach” (1960, ponad 2 900 odcinków). Obecnie wydaje się, że gatunek ten powoli zaniknął wyparty przez seriale, telewizję na życzenie i internetowe filmiki. Ale ciągle istnieje (na szczęście!) grupa zapaleńców, która dba o radiowy teatr realizując setki nowych adaptacji (głównie realizowanych przez Polskie Radio, ale również Bibliotekę Akustyczną), festiwal Dwa Teatry w Sopocie i audiobooki coraz częściej słuchane przez Polaków.

Słuchowisko jest gdzieś w połowie drogi między czytaniem w milczeniu a obecnością wzrokową i słuchową w typowych widowiskach (filmie, teatrze, performans). Pewnego rodzaju niewidzialność aktorów i świata przedstawionego daje nam wiele wolności: w rzeczywistości zdominowanej przez zmysł wzroku możemy wreszcie zamknąć oczy i uruchomić wyobraźnię. To anarchiczny gest dający nam szerokie pole do popisu. Jak wygląda bohater? Czy w jego pokoju kanapa stoi bardziej na lewo czy na prawo? Wreszcie: czy dziwne odgłosy to stukot kroków a może zjawa? Teatr wyobraźni daje większe skupienie niż w wypadku najnowszych technologii wizualnych, ponieważ ma do nas zaufanie. Wie, że poradzimy sobie z tekstem literackim opowiadanym nam i przedstawianym niczym w klasycznej tradycji oratorskiej.

Wstęp na słuchowiska Empiku jest bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto