Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski Fundusz Filmowy czyli zrób film o Śląsku

Alicja Siwik
Od jakiegoś czasu na polskich ekranach można oglądać coraz więcej filmów o Śląsku, kręconych na Śląsku. W ich realizacji pomaga Śląski Fundusz Filmowy, który właśnie zakończył nabór wniosków do następnej edycji.

Już 15 marca premiera najnowszego filmu Lecha Majewskiego pt. „Młyn i krzyż”. Ten reżyser, pisarz, poeta i malarz, a równocześnie Ślązak z urodzenia w swojej twórczości konsekwentnie promuje region. Śląsk i Ślązacy w filmach Lecha Majewskiego bywają bohaterami pierwszo jak i drugoplanowymi. Reżyser wypracował swój własny styl oraz markę, dzięki czemu może realizować swoje kolejne projekty. Dziś filmowcy, przynajmniej ci, którzy chcą związać swoją twórczość ze Śląskiem mają trochę łatwiej. Dzieje się tak za sprawą regionalnych funduszy filmowych, a w tym konkretnym przypadku dzięki Śląskiemu Funduszowi Filmowemu.
Warto powiedzieć parę słów o tej instytucji, bowiem 4 marca upłynął termin składania wniosków o dofinansowanie przez Fundusz projektów filmowych do tegorocznej edycji. Tym razem do rozdysponowania było 1,5 miliona złotych, a więc było o co walczyć.

Śląski Fundusz Filmowy to jeden z wielu funduszy regionalnych działających w Polsce (m.in. obok Warszawy, Poznania, Gdańska, Wrocławia), który udziela wsparcia filmom promujących regionalizm. Podstawowym kryterium uzyskania środków finansowych na realizację projektu, jest powiązanie produkcji filmowej z województwem śląskim poprzez tematykę, twórców czy miejsce realizacji filmu. Dofinansowania na Śląsku przyznawane są od roku 2008, kiedy to pieniądze z Funduszu udało się uzyskać m.in. Magdalenie Piekorz dla filmu „Senność”. Przyznanie środków na realizację projektu zazwyczaj dopiero uruchamia proces powstawania filmu, a otrzymane granty bardzo rzadko pokrywają całość kosztów produkcji. Mimo to pozyskanie funduszy z tej regionalnej instytucji bardzo ułatwia realizację produkcji filmowej.

Widzowie mieli już okazję zobaczyć kilka produkcji dofinansowanych przez Śląski Fundusz Filmowy. Są wśród nich: wspomniana wcześniej „Senność” Magdaleny Piekorz (360.000 zł dofinansowania), „Zgorszenie publiczne” Macieja Prykowskiego (450,000zł), czy dokumentalny „Dzieci Wehrmachtu” Mariusza Malinowskiego (100,000zł). Do dystrybucji w tym roku wejdzie prawdopodobnie najnowszy film Adama Sikory „Ewa” (400,000zł) wstrząsająca historia żony bezrobotnego górnika, która decyduje się zostać prostytutką by wyżywić rodzinę. W trakcie realizacji jest za to, bardzo oczekiwany film Leszka Dawida opowiadający historię zespołu Paktofonika pt. „ Jesteś Bogiem” (200,000zł dofinansowania).

Wyniki tegorocznej edycji poznamy już wkrótce, tymczasem zainteresowani uzyskaniem informacji o sposobie przyznawania środków oraz dokładną listą laureatów powinni zajrzeć na stronę www.silesiafilm.com.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto