Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląska prasa sprzed wieków dostępna w Internecie

Arleta
Arleta
Biblioteka Uniwersytecka dysponuje ogromnymi zbiorami gazet, które ukazywały się we Wrocławiu i na Śląsku w XIX i XX w. Zasoby te wymagają ochrony, gdyż bardzo szybko niszczeją.

Czasopisma ukazujące się na ziemiach śląskich w XIX i XX w. – lokalne gazety codzienne, tygodniki, miesięczniki – drukowane były na silnie zakwaszonym papierze. To powoduje, że ich strony szybko żółkną, a przede wszystkim niszczeją i kruszą się. Wykonanie kopii tych czasopism jest więc jedynym sposobem ich ocalenia.

Egzemplarze, które okazały się najbardziej zniszczone i wymagały pilnego skopiowania wytypowali pracownicy Gabinetu Śląsko-Łużyckiego. Zanim czasopisma trafiły na taśmę za pomocą kamery mikrofilmowej, ich strony wymagały zabiegów konserwacyjnych m.in. wyprostowania i podklejenia. Biblioteka zakończyła właśnie trwający rok projekt, mający na celu ochronę części tych bezcennych archiwów prasowych.

- Zabezpieczono pięć tytułów czasopism, wykonując mikrofilmy oraz sześć tytułów, których cyfrowe kopie zostały opublikowane i udostępnione użytkownikom Internetu – mówi Grażyna Piotrowicz, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej.

Najstarsze skopiowane pisma to „Topographische Chronik von Breslau” oraz „Neuer Breslauischer Erzahler” pochodzące z początków XIX w. Wśród zarchiwizowanych śląskich gazet znalazły się także m.in. roczniki „Polnische Pressestrimme”, „Schlesischer Hausfreund” i „Grottkauer Zeitung”.

- Część tytułów została zmikrofilmowana, gdyż jest to bezpieczniejszy sposób archiwizowania i zabezpieczania prasy. Technologia rozwija się tak szybko, że nie mamy pewności, czy zachowany na nośniku cyfrowym materiał uda się po wielu latach odtworzyć. Mikrofilmy wymagają większych nakładów pracy, ale gwarantują nawet 500 lat trwałości – wyjaśnia Jerzy Katarzyński, kierownik Pracowni Reprografii i Digitalizacji Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Do przeglądania mikrofilmów potrzebny jest specjalny sprzęt, który udostępniany jest w gmachu biblioteki. Kopie wybranych tytułów, zamieszczone w Internecie może przeglądać każdy czytelnik na stronie: www.bibliotekacyfrowa.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto