Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seks nocy letniej: Szekspir tylko dla dorosłych

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Królowa Elfów z dramatu Szekspira symulująca seks z kanapą i Helena grająca w Twistera.

Czy to sen, czy jawa? - zdawali się pytać widzowie licznie zgromadzeni na najnowszej premierze Teatru Polskiego. "Sen nocy letniej" to jeden z najbardziej znanych dramatów Szekspira. Mimo że na scenie gościł już wiele razy, kolejne premiery odsłaniają nowe oblicza tej wielowątkowej opowieści.

W ujęciu reżyserki Moniki Pęcikiewicz "Sen nocy letniej", z pozoru komedia, szybko zamienia się w smutną opowieść o ulotności ludzkich uczuć i zwierzęcym popędzie, tkwiącym w każdym z nas. Zdesperowani kochankowie: Hermia - w tej roli świetna Anna Ilczuk i Lizander - równie dobry Marcin Czarnik - uciekają do ateńskiego lasu przed srogim ojcem dziewczyny, który nie chce się zgodzić na ich ślub. Podąża za nimi Demetriusz, zakochany po uszy w Hermii. Z kolei za nim rusza w pogoń Helena, która nie może się pogodzić z jego odrzuceniem.

W tę zawiłą historię miłosną dodatkowo jeszcze wkracza magia. Czary króla Elfów Oberona nie pomagają Helenie i diametralnie zmieniają sytuację. Obiektem westchnień nie jest już Hermia, ale właśnie Helena. Jasnowłosa piękność, dotychczas wielbiona i podziwiana, zostaje zastąpiona czarnowłosym objawieniem w postaci Heleny. Niegdyś zakochany w Hermii Lizander dość dobitnie daje dawnej lubej do zrozumienia, że to koniec ich miłości:

- Mam ci pisemnie oświadczyć: Spierdalaj ode mnie? - mówi w spektaklu Czarnik.

Smaczku całej historii dodaje scenografia. Skromna, ale dosadna. Przez niemal cały spektakl scena jest spowita w niebieskim, boskim świetle. Nad bohaterami unosi się aura erotyzmu i seksu. Szczególnie, gdy na scenę wkracza magia.

Postać Tytanii stworzona przez Ewą Skibińską jest odrzucająca, ale jednocześnie budzi litość. Królowa Elfów to otyła matrona, która czuje się zaniedbywana przez swego ukochanego Oberona, dlatego szuka miłości w ramionach innych. Próbuje rozładować napięcie seksualne (scena symulowanego seksu z kanapą).

Pomysł z planem zdjęciowym zamiast lasku ateńskiego jest o tyle ciekawy, że bohaterowie przechodzą z jednego świata w drugi: tego prawdziwego i ekranowego. Zaczynamy sami zadawać sobie pytanie, czy oni grają aktora na planie, czy postać z dramatu Szekspira. Dodanie kolejnego wymiaru tej historii pomaga jej, sprawia, że dramat Szekspira możemy odkryć na nowo.

Mimo przesycenia erotyzmem i nagością spektakl nie bulwersuje. Szekspir pisał tą sztukę, by pokazać zawiłość ludzkiego umysłu i spróbować odnaleźć jakiś porządek w nieuchwytnej psychice człowieka. Epatowanie seksem i nagością w tym przypadku  nie jest zwykłą prowokacją, lecz próbą wyjaśnienia natury człowieka.

"Sen nocy letniej", reż. Monika Pęcikiewicz, premiera 19.03.2010

Tezeusz - MICHAŁ CHOROSIŃSKI
Hipolita - MARTA ZIĘBA
Lizander - MARCIN CZARNIK/BŁAŻEJ MICHALSKI
Demetriusz - MIROSŁAW HANISZEWSKI
Hermia - ANNA ILCZUK
Helena - DAGMARA MROWIEC
Oberon - ADAM CYWKA
Tytania - EWA SKIBIŃSKA
Puk - MARCIN PEMPUŚ
Mikołaj Podszewka - ADAM SZCZYSZCZAJ
Franciszek Piszczała - MICHAŁ OPALIŃSKI
Piotr Kloc - RAFAŁ KRONENBERGER


Czytaj też:
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto