Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sąsiadujemy – mieszkańcy osiedli są zaproszeni na bezpłatne imprezy

Małgorzata Matuszewska
Strefa Kultury Wrocław zaprasza na sąsiedzkie imprezy
Strefa Kultury Wrocław zaprasza na sąsiedzkie imprezy Oliwia Papatanasis
Będziemy sąsiadować z przytupem, tańcząc, spacerując, wspólnie oglądając filmy. „Sąsiadujemy” to projekt Strefy Kultury Wrocław. Jest kontynuacją spotkań „Wrocław – wejście od podwórza”.

W ramach „Wrocław – wejście od podwórza” w 2015 i 2016 roku Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 zorganizowała ponad 30 projektów. Wszystkie odbywały się na wrocławskich podwórkach, oczywiście za darmo. To były m.in.: Domek na jesionie (stoi do dziś i wygląda pięknie na podwórku u zbiegu ul. Żeromskiego, Jedności Narodowej i Daszyńskiego), instalacja "Nieskończony zielony" przy ul. Barlickiego, serial, który Karolina Breguła kręciła wraz z mieszkańcami Ołbina, Jeż na Przedmieściu Oławskim, "Kozanów – w poszukiwaniu cudownego". – Wszystkie projekty pokazały, że mieszkańcy osiedli chętnie uczestniczą w kulturalnych wydarzeniach i że warto je razem z nimi współorganizować – mówi Dominika Kawalerowicz, zastępca dyrektora Strefy Kultury Wrocław, wcześniej szefowa działu programowego Europejskiej Stolicy Kultury. – To pomaga w tworzeniu relacji między ludźmi, dzięki spotkaniom stajemy się społeczeństwem obywatelskim – dodaje.

Sąsiadujemy na osiedlach

Wydarzenia trwać będą od 12 maja aż do września na Ołbinie, Brochowie, Kleczkowie i Przedmieściu Oławskim. Program jest bogaty, zróżnicowany, przygotowany przez doświadczonych w czasie ESK Wrocław 2016 pracowników Strefy Kultury wraz z partnerami. Bardzo ważne będą działania w Pracowni Komuny Paryskiej 45, Dzień Sąsiada oraz Dzień Trójkąta.

Sąsiedzkie spacery

Już w sobotę 12 maja przewodnik Szymon Maraszewski zaprasza na spacer po Ołbinie. Zbiórka o godz. 11 przy pomniku Jana XXIII (plac Bema). Trasa będzie wiodła przez zapomniane zakamarki osiedla, a Szymon Maraszewski jest świetnym gawędziarzem i bardzo dobrze zna historię Wrocławia. Wiem, bo już słuchałam tego przewodnika oprowadzającego spacerowiczów po Przedmieściu Oławskim. Organizatorzy zaproszą do prowadzania spacerów zaprosimy gości – specjalistów z różnych dziedzin, a także samych mieszkańców, pasjonatów osiedlowej historii i architektury. Udział bezpłatny.
12 maja, 16 czerwca, 14 lipca, 25 sierpnia, 22 września spacerujemy po Ołbinie
19 maja, 23 czerwca, 21 lipca, 1 września, 29 września spacerujemy po Brochowie
26 maja, 30 czerwca, 11 sierpnia, 8 września spacerujemy po Przedmieściu Oławskim
9 czerwca, 7 lipca, 18 sierpnia, 15 września spacerujemy po Kleczkowie

Dzień Sąsiada

Zgodnie z pomysłem zapoczątkowanym w 2000 r. przez Atanase Périfan, to małe codzienne gesty przeradzają się w prawdziwą współpracę. 25 maja we Wrocławiu, w Europejski Dzień Sąsiada, będziemy zawiązywać, tworzyć i umacniać sąsiedzkie relacje. Dobre sąsiedztwo w obrębie klatki schodowej, bloku, kamienicy, podwórka, ulicy i osiedla pomogą nam zbudować wspólne działania artystyczne, animacyjne i edukacyjne. W ramach Dnia Sąsiada będziemy pytać, czy znamy swoich sąsiadów i jakie mamy z nimi stosunki. Każda sąsiedzka relacja to jedna nitka rozciągnięta między kamienicami. Pokażemy siłę sąsiedztwa i stworzymy gęstą sieć kolorowych nitek na podwórku.

Dzień Trójkąta ­– poznaj architekturę Przedmieścia Oławskiego

Ważnym punktem tegorocznych działań programu Sąsiadujemy będzie odbywający się 8 września Dzień Trójkąta. To druga odsłona osiedlowego święta Przedmieścia Oławskiego, która angażuje lokalne instytucje i mieszkańców. To dzień, w którym chcemy pokazać wszystkim wrocławianom niepowtarzalny charakter Przedmieścia. Mamy nadzieję tego dnia spotkać wszystkich, którzy tu działają, pracują, tworzą i mieszkają. Na placu u zbiegu ulic Komuny Paryskiej i Kościuszki powstanie pełna muzyki i warsztatowych atrakcji Strefa Sąsiedzkiego Relaksu. Pojawią się stanowiska lokalnych instytucji i interesariuszy, dzięki którym mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się więcej o możliwościach działania na swoim osiedlu. Planowana jest seria spacerów odkrywających architekturę Przedmieścia, pokaz filmu, czytanie książek w magicznym Świetliku, wystawy i koncerty. Kawiarnie, restauracje i sklepiki przygotują specjalne przysmaki. To wyjątkowa okazja do poznania architektury, historii i zakamarków Przedmieścia Oławskiego w sąsiedzkiej atmosferze.
Strefie Kultury Wrocław pomagają: Fundacja Made in Brochów na Brochowie, Stowarzyszenie Żółty Parasol na Ołbinie i Stowarzyszenie Curatus na Kleczkowie, a na Przedmieściu Oławskim Novym Ruch Teatr, który prowadzi Pracownię Komuny Paryskiej 45.

Sąsiadujemy i ważne daty:

25 maja – Dzień Sąsiada

23 czerwca – Noc Świętojańska na Kleczkowie

1 lipca – finał akcji fotograficznej na podwórkach (Ołbin)

28 lipca – biesiada z potańcówką (Brochów)

8 września – Dzień Trójkąta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto