Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek nr 15: Dawny dom bogaczy

Aleksandra Buba
Janusz Wójtowicz
Choć dziś barokowa kamienica prezentuje się skromnie, dawniej była domem dla bankierów, kupców, a nawet barona.

Bez wątpienia jednym z najciekawszych wątków w historii kamienicy pod numerem piętnastym w Rynku są jej poprzedni lokatorzy. Wiadomo, że w 1671 r. właścicielem budynku był Ferdinand von Mudrach. Odziedziczył go po nim Ernst von Mudrach, który w 1715 r. otrzymał tytuł barona. Mudrachom musiało się dobrze powodzić, bo około 1740 r. opuścili kamienicę i przenieśli się do zamku w Leśnicy. Właścicielami domu w Rynku zostali wówczas bracia Johann Ludwig i Matthäus Eichbornowie.

Byli oni założycielami banku Eichborn & Co, który działał we Wrocławiu od 1728 aż do 1945 r. Bracia zaczynali od handlu płótnem, a już od 1767 prowadzili niemal wyłącznie operacje finansowe. Kredytowali m.in. górnictwo, hutnictwo i koleje żelazne, a ich kontakty handlowe sięgały aż po Amerykę i Azję.

Po wojnie to właśnie z tej kamienicy nadano inauguracyjną audycję Polskiego Radia we Wrocławiu. Pamiętne wydarzenie miało miejsce 29 września 1946 r., a do dziś przypomina o nim pamiątkowa tablica.

**ZERKNIJ DO

PRZEWODNIKA PO WROCŁAWIU

**

Współcześnie kamienica jest najbardziej znana z greckiej restauracji, która pojawiła się na jej parterze jako jedna z pierwszych w Rynku, bo już w 1993 r. Wcześniej pod nazwą Redy's, dziś jako Greco serwuje grecką kuchnię.

Pod względem architektury ze średniowiecznych podstaw kamienicy do dziś zachowały się piwnice i gotycka oficyna. Natomiast zdobiący wejście piaskowcowy portal przeniesiono tu z budynku przy ul. Rzeźniczej 23 w trakcie renowacji po 1945 r.

Poznaj inne atrakcje Wrocławia

Barokowy charakter kamienica zyskała około 1700 r. Została wtedy gruntownie przebudowana, a jej największą ozdobą stał się dekoracyjny szczyt. Jak się później okazało, miał on kilkakrotnie znikać i wracać na fasadę w Rynku 15. Po raz pierwszy zdemontowano go w 1879 r. Fasadzie nadano wówczas neorenesansową szatę, a szczyt usunięto. W 1930 r. przywrócił go Rudolf Stein, odnawiając budynek w stylu barokowym.

Niestety, szczyt nie ozdobił kamienicy na długo - uległ całkowitemu zniszczeniu w trakcie wojny. Po 1945 r. budynek ponownie odnowiono, posikując się szkicami Steina. Choć zachowano styl, barokowy szczyt nie jest wierny oryginałowi.

JEŹDZISZ ROWEREM? SPRAWDŹ TRASY ROWEROWE NA DOLNYM ŚLĄSKU

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto