Zajęcia z południowo-indyjskiej sztuki walki będą prowadzone w Studiu Kalari.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Szkoła ta została otwarta w kwietniu w Studiu na Grobli i jest pierwszym tego typu miejscem w Polsce. Będą w niej prowadzone warsztaty z Kalarippajattu - starożytnej sztuki walki wręcz, pochodzącej z południowo-indyjskiego stanu Kerala.  Do 5 sierpnia trwają jeszcze zapisy na drugi termin zajęć.

Starodawna sztuka

Kalarippajattu bywa uznawana za najstarszą sztukę walki na świecie. Jej nazwa pochodzi od języka malajskiego, w którym słowo "kalari" oznacza szkołę, zaś "payattu" walkę albo ćwiczenie. Czerpie ona z hinduizmu i tradycyjnej medycyny hinduskiej Ajurwedy, w której główną rolę odgrywają wyrafinowane techniki masażu. Stosuje się podział na trzy style kalarippajattu: północny (wadakkan), środkowy i południowy (tekkan). W studiu we Wrocławiu będzie można nauczyć się południowej odmiany.

Ciało i duch

Trening będzie składał się z ćwiczeń ciała oraz kondycji duchowej. Adepci Kalarippajattu zapoznają się m.in. z: tradycyjnym pozdrowieniem, dynamicznym symulowaniem walki wręcz i z użyciem broni (długie kije bambusowe, krótki kij, włócznie, noże), chwytami obezwładniającymi, gimnastyką, a nawet elementami akrobatyki. Technika walki skupia się na precyzyjnym trafianiu ciosami i cięciami w starannie wybrane witalne punkty ciała. Co więcej, w trakcie szkolenia trenowana będzie także silna wola, determinacja, cierpliwość i zdolność koncentracji.

Pokonać własne słabości


- Styl tekkan różni się wyraźnie od dwóch pozostałych, ponieważ jest najbardziej praktyczny. W jego przypadku techniki ruchowe są krótsze, bardziej urozmaicone i mają charkter typowo bojowy - tłumaczy Justyna Rodzińska-Nair, instruktorka kalarippajattu i fascynatka Indii. - Jeśli zaś chodzi o trening duchowy, nie każemy nikomu wierzyć w Shivę ani odwoływać się do hinduizmu, nie o to chodzi. W trakcie zajęć staramy się się raczej pokazać, w jaki sposób uwierzyć w siebie, pokonać własne słabości oraz kompleksy, otworzyć się na nowe możliwości ciała i umysłu - zaznacza.

Pierwsza seria zajęć odbędzie się w dniach 21-25 lipca, zaś druga 11-15 sierpnia we Wrocławiu w Studiu na Grobli (ul. Na Grobli 30/32). Poprowadzą je Justyna Rodzińska-Nair oraz Sankar Lal Sivasankaran Nair. Ankietę ze zgłoszeniem uczestnictwa można pobierać pod adresem: www.grotowski-institute.art.pl.

Więcej informacji o warsztatach i samym kalarippajattu znajdziecie na oficjalnej stronie Studia Kalari oraz Stowarzyszenia Polsko-Indyjskiego Kalari.
Czytaj też:

Wiadomości Wrocław, Wydarzenia Wrocław

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!