Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2011 na MMWrocław: Działo się!

Redakcja
Walka Kliczko Adamek
Walka Kliczko Adamek Michał Potocki
Walka stulecia, Śląsk wicemistrzem, tytuł ESK 2016 i otwarcie AOW - taki był 2011 rok we Wrocławiu.

W 2011 roku w stolicy Dolnego Śląska działo się wiele. Wrocławianie mogli po raz pierwszy pojechać obwodnicą miasta, przejechać przez most Rędziński czy obejrzeć od środka stadion na Euro 2012.

Wiele działo się też w kulturze. Wrocław wygrał rywalizację o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016, a we wrześniu w naszym mieście odbył się Europejski Kongres Kultury.

Zobaczcie nasz subiektywny przegląd najważniejszych dziesięciu najważniejszych wydarzeń w stolicy Dolnego Śląska w ubiegłym roku.

Tramwaju Plus we Wrocławiu

W grudniu 2010 roku do Wrocławia przyjechał pierwszy Tramwaj Plus. Maszyna trafiła do nas z Pilzna. W odróżnieniu od innych wrocławskich tramwajów pojazd ma klimatyzację i więcej, bo aż 13 kamer. W lutym i marcu 2011 pojazdy były testowane na ulicach Wrocławia (Jojka testowała wrocławski Tramwaj Plus). Tramwaj 33 Plus, który łączy Stadion Olimpijski z Pilczycami, zaczął jeździć pod koniec czerwca. Tramwaj 32 Plus kursuje na trasie Gaj - Pilczyce od września.

 

Śląsk Wrocław został wicemistrzem Polski 2010/2011

28 maja po brawurowym zwycięstwie 5:0 nad Arką Gdynia piłkarze wrocławskiej drużyny przypieczętowali swój sukces w Ekstraklasie. Na fotelu wicelidera wrocławianie znaleźli się po zwycięstwie nad Ruchem Chorzów. W meczu z Arką Gdynia udało się utrzymać tę pozycję. Śląsk Wrocław po raz trzeci w historii zdobył wicemistrzostwo (Śląsk Wrocław ma wicemistrzostwo). Mistrzem Polski została Wisła Kraków. Trzecie miejsce zajęła Legia Warszawa.

Wrocław ma ESK 2016

Tę decyzję jednogłośnie podjęła komisja złożona z 13 ekspertów (7 przedstawicieli Unii Europejskiej i 6 nominowanych przez ministra kultury). Werdykt został ogłoszony 21 czerwca w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Minister Zdrojewski tak komentował starania polskich miasta o tytuł ESK 2016: Wrocław został ESK 2016. Gratulujemy!.

Otwarcie mostu Rędzińskiego

27 sierpnia zorganizowany został dzień otwarty na moście Rędzińskim. Wrocławianie mogli wtedy pierwszy raz obejrzeć z bliska konstrukcję projektu prof. Jana Biliszczuka (Prof. Jan Biliszczuk: Budowa mostu na Rędzinie to nie były imieniny u cioci) i przejść się po nowej przeprawie przez Odrę. Most ma największy pylon na świecie. Osiągnął on wysokość 122 metrów. Całkowita długość przeprawy z dojazdami wynosi 1742 metry. Most ma 40 metrów szerokości. 31 sierpnia został otwarty dla ruchu.

Autostradowa Obwodnica Wrocławia dostępna dla kierowców

31 sierpnia po godz. 13 uruchomiony został ostatni odcinek Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Nowa, 35-kilometrowa droga ma odciążyć ruch w mieście. Prace nad AOW trwały trzy lata. Droga była oddawana w trzech odcinkach: Kobierzyce - Lotnisko (Otwarto kolejny odcinek Autostradowej Obwodnicy Wrocławia), most Rędziński, Lotnisko - Długołęka (Wrocław: Otwarcie części Północnej Obwodnicy Śródmiejskiej). Koszt inwestycji to ponad 4 mld złotych.

Dolnośląskie Centrum Filmowe w miejscu miejscu kina Warszawa

1 września na mapie Wrocławia pojawiło się nowe kino studyjne. DCF stanął w miejscu dawnego kina Warszawa (Wrocław stawia na ambitne kino. Rusza DCF). W kinie są cztery sale, księgarnia z produkcjami filmowymi i wydawnictwami o filmie, kawiarnia oraz archiwum filmowe. W DCF-e można zobaczyć europejskie i światowe. 

Zielone otwarcie stadionu na Pilczycach

Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2009 roku. Koszt inwestycji to ponad 700 mln zł. Początkowo budowę prowadziła firma Mostostal, potem z powodu opóźnień przejął ją Max Boegl. 4 września ponad 10 tysięcy wrocławian po raz pierwszy mogło zobaczyć stadion na Pilczycach. W ramach otwarcia na stadionie zorganizowane zostały trzy imprezy: walka Adamek-Kliczko, zawody Monster Jam i koncert George'a Michaela.

Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu

Od 8 do 11 września we Wrocławiu mieliśmy prawdziwą ucztę kulturalną (Europejski Kongres Kultury na zdjęciach). Do naszego miasta zawitało trzystu artystów, naukowców i aktywistów, a wśród nich: Brian Eno, Mirosław Bałka, Krzysztof Penderecki czy Jonny Greenwood z Radiohead. W czasie imprezy na Wrocławskiej Fontannie Multimedialnej można było oglądać widowisko autorstwa Briana Eno - Fontanna bez wodotrysku. Na Wyspie Słodowej francuska Groupe F pokazała, co można zrobić z ogniem - Zabawy Groupe F z ogniem na Słodowej. Oby więcej takich wydarzeń!

Nowe oblicze Hali Stulecia

Pod koniec sierpnia zakończył się remont Hali Stulecia (Hala Stulecia: zbliża się wielke otwarcie). Ta wizytówka Wrocławia przeszła gruntowny liftinge, a wszystko po to, żeby budynek wrócił do korzeni i jeszcze bardziej przypominał budynek wzniesiony na początku XX wieku przez Maksa Berga. Odświeżona Hala Stulecia będzie dysponować m.in. multimedialnym miejscem refleksji, eksperymentu i zabawy w architekta (Sto lat Hali Stulecia na multimedialnej wystawie). Koszt remontu wnętrza Hali Stulecia wynosi 72 mln zł.

Sky Tower wyższy już nie będzie

7 września Leszek Czarnecki powiesił wiechę na budowie Sky Tower, oznacza to zamknięcie stanu surowego budowy (Sky Tower ma już 50 pięter. Czarnecki powiesił wiechę). Wieżowiec ma już 206 metrów i zyska jeszcze kolejne sześć metrów, kiedy zostanie zamontowana konstrukcja wieńcząca budowlę. Sky Tower składa się z trzech części: podium, wieży i budynku w kształcie żagla. W kompleksie znajdą się apartamenty, biura i galeria handlowa (Galeria Sky Tower: 120 sklepów i pole golfowe)

A co według Was było najważniejszym wydarzeniem we Wrocławiu w 2011 roku?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto