Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w sypialni, w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Małgorzata Matuszewska
Wystawa "Rewolucja w sypialni. Łóżka w XIX wieku" to pierwsza w Muzeum Narodowym tak obszerna ekspozycja mebli używanych w sypialniach. Dziewiętnasty wiek przyniósł rewolucję w projektowaniu łóżek i urządzaniu sypialni. W żadnym innym pomieszczeniu mieszkalnym nie nastąpiły wtedy tak radykalne zmiany – pojawiły się meble umożliwiające odpoczynek w pozycji leżącej, powstały szerokie łoża małżeńskie, zaczęto produkować funkcjonalne zestawy mebli przeznaczonych do sypialni. Właśnie w tym okresie sypialnia stała się pomieszczeniem prywatnym.

Lekarz mógł wejść do sypialni, w której leżała chora kobieta, tylko w obecności jej męża. Powstanie łazienek umieszczonych w pobliżu sypialni wiąże się z uruchomieniem kanalizacji. W drugiej połowie XIX wieku, kiedy w użyciu znalazły się łóżka metalowe, skończył się problem pluskiew.
W Muzeum Narodowym od 26 czerwca do 16 września można oglądać wystawę „Rewolucja w sypialni. Łóżka w XIX wieku”. – W drugiej połowie XIX wieku zaczęto tak wygodnie urządzać sypialnie, że dziś korzystamy z tamtych rozwiązań – mówi Małgorzata Korżel-Kraśna, kuratorka wystawy. – W żadnym innym pomieszczeniu mieszkalnym nie nastąpiły wtedy tak radykalne zmiany – pojawiły się meble umożliwiające odpoczynek w pozycji leżącej, powstały szerokie łoża małżeńskie, zaczęto produkować funkcjonalne zestawy mebli przeznaczonych do sypialni. Właśnie w tym okresie sypialnia stała się pomieszczeniem prywatnym – opowiada.
Tylko jedno łóżko, dziecięce, zostało wypożyczone na tę ekspozycję z muzeum w Kłodzku. Reszta mebli jest własnością Muzeum Narodowego. Łóżko zostało wyposażone w ażurowe, siatkowe boki. Po to, żeby dziecko mogło bezpiecznie patrzeć na świat.
Wystawę można zwiedzać do 16 września w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5. Na zdjęciach: łóżko w stylu empire, ok. 1810 – 1820. Śląsk(?), zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu; łóżko w stylu biedermeier, ok. 1820-1830, Małopolska, zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu; łóżko w stylu biedermeier, ok. 1820 – 1830. Śląsk(?), zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto