Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratownicy z Warszawy mają nowy śmigłowiec

gonzo19
gonzo19
Stolica jest trzecim miastem w Polsce, gdzie będzie stacjonował nowoczesny śmigłowiec EC-135. Maszyna została w środę przekazana Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu na Bemowie.

Jest niewielkich rozmiarów, ale ma duże możliwości. Piloci i ratownicy w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na lotnisku Bemowo odebrali w środę nowoczesnego Eurocoptera EC-135.

To już trzecia maszyna tej firmy, która trafiła do pogotowia ratunkowego. Pierwsze dwa już latają z baz w Krakowie i Szczecinie. – Śmigłowiec, który został dzisiaj przekazany będzie stacjonował w Warszawie i latał na terenie województwa mazowieckiego – mówi Justyna Sochacka z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W warszawskim oddziale LPR latał wcześniej śmigłowiec Agusta A 109. Jednak maszyna uległa wypadkowi w listopadzie ubiegłego roku i została tymczasowo zastąpiona Mi-2 z Płocka.

Kolejny EC-135 zostanie przekazany w przyszłym tygodniu do bazy LPR w Gdańsku. Łącznie lotnicze pogotowie będzie dysponować 23 nowoczesnymi śmigłowcami, które mają zastąpić wysłużone Mi-2.

Eurocopter EC 135 lata z prędkością ponad 250 kilometrów na godzinę, na dystansie blisko 700 kilometrów. Maszyna jest cichsza niż inne śmigłowce dzięki obudowanemu tylnemu wirnikowi. Z kolei niewielki wirnik główny pozwala EC 135 na korzystanie z ciasnych lądowisk.

Maszyny dla Polski zostały specjalnie dopasowane do warunków, jakie postawiło Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Przed rozpoczęciem produkcji śmigłowców powstały m.in. drewniane i styropianowe modele wyposażenia ratowniczego. Eksperci analizowali też ponad 40 tys. misji, jakie w swojej karierze odbyli ratownicy lotniczego pogotowia.

Helikopter jest wyposażony m.in. w nowoczesny defibrylator LifePack 15, pokładowy respirator, zestaw pomp infuzyjnych. Oświetlenie kabiny ma specjalną barwę, aby lekarz i ratownik mogli ocenić stan pacjenta po wyglądzie jego skóry.

Ostatni z 23 śmigłowców Eurocopter przyleci do Polski w grudniu 2010 r. Maszyny będą rozmieszczone w oddziałach LPR w całym kraju, m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Olsztynie. Obejmą wtedy swoim zasięgiem ponad 90 proc. powierzchni kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto