Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomsko: U dzieci zęby do naprawy

kn
Archiwum DŁ.pl
Stan zdrowia zębów dzieci z Radomska jest tragiczny. Główne przyczyny to brak profilaktyki badania jamy ustnej i... słodycze .

Z zębami u dzieci z Radomska jest bardzo źle. 90 procent z nich ma próchnicę, wady zgryzu czy inne problemy z uzębieniem. A mleczaki to katastrofa - mówi Mariola Gaik, lekarz dentysta.

Wnioski takie nasuwają się po przebadaniu kilkuset dzieci z dwóch radomszczańskich szkół, które wzięły udział w akcji ,,Chroń dziecięce uśmiechy" prowadzonej przez Polski Czerwony Krzyż. W Radomsku akcja prowadzona była w Zespołach Szkolno-Gimnazjalnych nr 1 i 2. Mariola Gaik zgodziła się nieodpłatnie przebadać uczniów tych placówek.

W Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 2 w programie udział wzięło 16 klas. W programie edukacyjnym brało udział 356 uczniów. W przeglądzie dentystycznym 273 dzieci.

Wyniki okazały się zatrważające - dzieci z próchnicą było 157, czyli 57,5 proc., wadę zgryzu stwierdzono u 148 - to 54 proc. przebadanych. Do lakowania zębów wskazanie miało 13 dzieci - 4,7 proc. Zalecaną wizytę u dentysty dostało 59 proc. przebadanych uczniów.
- Niestety po zakończonej akcji do mojego gabinetu zgłosiło się jedynie kilku rodziców ze swoimi pociechami - mówi Mariola Gaik.

Tymczasem dzieci, według stomatologów, powinny od-wiedzać gabinet dentystyczny dwa razy do roku. Niestety, rodzice z pociechami gabinetów dentystycznych w celach profilaktycznych w ogóle nie odwiedzają. To błąd, bo profilaktykę próchnicy powinno się zaczynać już w wieku niemowlęcym. - Aby nie dopuścić do rozwoju choroby lub zahamować jej przebieg, należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, czyli myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku - zalecają dentyści.

Rodzice często bez ograniczeń karmią dzieci słodkimi przekąskami. To powoduje bardzo szybkie psucie się zębów. Do tego maluchy zapominają o ich szczotkowaniu. Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest też rezygnacja z leczenia zębów mlecznych. - Zdrowie mleczaków przekłada się na stan zdrowia zębów stałych i oddziałuje na zdrowie ogólne. Próchnica ma wpływ na problemy z układem oddechowym, pokarmowym czy sercowym - wylicza Mariola Gaik. - Ważne jest też, by przy wizytach kontrolnych u pediatrów, lekarze sprawdzali stan jamy ustnej i kierowali dzieci do dentysty.

Dodajmy, że 85 proc. polskich dzieci w wieku szkolnym ma próchnicę. Wynika to ze złych nawyków żywieniowych i zbyt rzadkiego kontrolowania stanu zębów w gabinecie stomatologicznym. Aż 18 procent polskich dzieci w ogóle nie odwiedza dentysty. Zdaniem specjalistów, kluczową rolę odgrywają rodzice i to oni powinni wyrobić w dzieciach prawidłowe nawyki związane z higieną jamy ustnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto