Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puchacz Bubu - wierny mieszkaniec zoo

Tadeusz Drazny
Nazwa puchacza wywodzi się od głosu, jaki wydaje, a nie od puchu. Dlatego jeszcze przed II wojną światową pisano ją przez samo "h"
Nazwa puchacza wywodzi się od głosu, jaki wydaje, a nie od puchu. Dlatego jeszcze przed II wojną światową pisano ją przez samo "h" archiwum zoo
Puchacz Bubu był tępiony przez ludzi, bo kojarzono go ze złem i nieszczęściem. Dziś jest ptakiem chronionym. Para łączy się na całe życie.

Puchacz - Bubo bubo- jest największymgatunkiem sowy zamieszkującym obszar Eurazji - od Hiszpanii do wschodnich krańców Rosji. Jako gatunek osiadły wytworzył wiele ras geograficznych - uznawanych jest 13 podgatunków. Na tak ogromnym obszarze zamieszkuje szereg odmiennych środowisk - od lasów iglastych tajgi, poprzez skaliste pustynie, nadbrzeżne klify, pasma górskie, bagna, a nawet obrzeża miast. Groźny wygląd puchacza, naktóry składają się ogromne pomarańczowe oczy, pęczki piór w kształcie uszu, potężne szpony i sama wielkość ptaka sprawiły, że stał się bohaterem wielu opowieści i legend.

Samica jest większa od samca. Rozpiętość jej skrzydeł wynosi do 188 cm, a waga do 4 kg. Wymiary samca zaś to: do 3 kg, rozpiętość skrzydeł 160 cm. Siła tej sowy sprawia, że w skład jej diety wchodzą stosunkowo większe ofiary, np. ssaki o wadze od 200 g do 2 kg (wiewiórki, zające, lisy, świstaki, a nawet młode sarny). Pod drzewami, na których przebywa, często znajduje się tzw. wypluwki - są to zbitew jedną masę czaszki, kości, dzioby, pióra ptaków, kolce jeży - czyli to, co nie strawi ze swoich ofiar. Poluje też na ptaki krukowate, czaple, ptaki drapieżne, inne gatunki sów. Polowanie ułatwia mu nocny tryb życia i bezszelestny lot. W porze lęgowej, nocą, daleko niesie się głos puchacza (u-hu, u-hu - dlatego przed II wojną światową jego nazwa brzmiała puhacz; po niemiecku i dziś jest Uhu). Za gniazdo służą mu półki na niedostępnych skałach, gniazda innych większych ptaków. Często składa jaja bezpośrednio na ziemi podwykrotem. Samica składa do 6 jaj i wysiaduje je od 31 do 36 dni. Młode ptaki przystępują pierwszy raz do lęgów w wieku 2-3 lat.

CZYTAJ TEŻ O INNYCH ZWIERZAKACH Z WROCŁAWSKIEGO ZOO
W naturze puchacz żyje do 20 lat, a w ogrodach zoologicznych do 60 lat. W Polsce gniazda puchacza podlegają ochronie strefowej, co powoduje, że jego liczebność pomału wzrasta. Nasze puchacze mieszkają w zabytkowym obiekcie o nazwie "baszta", a w sąsiednich klatkach są inne gatunki sów.

autor jest opiekunem ptaków wrocławskiego zoo__

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto