Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Psałterz wrocławski wrócił do Muzeum Miejskiego Wrocławia

Małgorzata Matuszewska
Muzeum Miejskie Wrocławia dostało prawdziwy skarb
Muzeum Miejskie Wrocławia dostało prawdziwy skarb Tomasz Hołod
Psałterz wrocławski – nieznany skarb z Wrocławia, to prawdziwie europejskie dzieło sztuki. Jego wykonanie zleciła Anna Czeska – wdowa po księciu Henryku II Pobożnym i synowa św. Jadwigi Śląskiej.

21 września do Muzeum Miejskiego Wrocławia – Pałacu Królewskiego,trafiło faksymile XIII-wiecznego rękopisu, bogato zdobionego (również złotem). Jest niezwykle piękny, być może najpiękniejszy z zachowanych średniowiecznych psałterzy.
Dwór książęcy znajdował się we Wrocławiu. Tu przyjmowano poselstwa i urządzano huczne przyjęcia. Były one okazją do prezentacji dzieł sztuki i skarbów. A niewątpliwie do nich zalicza się Psałterz wrocławski, który opuścił Wrocław w XVI wieku. Psałterz jest przepiękny. Ma 294 strony, wypełnione iluminatorskimi zdobieniami na świetlistym złotym tle. Dzieło powstało około 1265 roku. Strony tekstowe są zdobione 168 malunkami na marginesach. Bogate zdobienia są dziełem pochodzącego z Padwy mistrza malarstwa książkowego. Giovanni di Gaibana nadał książce italo-bizantyjski charakter.
Faksymile przekazał Muzeum Miejskiemu – całkowicie za darmo – Gunter Tampe, dyrektor wydawnictwa Quaternio z Lucerny. – Replika została wykonana takimi samymi technikami, jak oryginał, z taką samą ilością złota. Jest doskonała – zapewnił. – Specjalny, ręcznie czerpany papier jest tak zrobiony, by imitować dźwięk i w dotyku być taki sam, jak oryginał. Do tej pory Psałterz wrocławski nie był pokazywany i nie widzieli go wrocławscy mediewiści – dodał.
Wydawnictwo w Lucernie wydało 680 egzemplarzy dzieła. Jeden z egzemplarzy już otrzymało Muzeum Śląskie w Görlitz, inne będą mogli kupić kolekcjonerzy. Prace nad Psałterzem trwały około półtora roku. Druk bazuje na czterech podstawowych kolorach: niebieskim, żółtym, zieleni i magencie. Na nich jest dodatkowy kolor złota. Jaka jest wartość dzieła? Wiadomo, że każde stare dzieło jest warte tyle, ile ktoś zgodzi się za nie zapłacić, Psałterz wyceniony został na 8 tys. euro.
– Informacja o nim pójdzie w świat jako o Psałterzu Wrocławskim – cieszył się Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto