Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prokuratura i sąd kontra adwokaci

Marcin Rybak
Paweł Relikowski
Paweł Relikowski Sprawa Krystiana B. emocjonowała media całego świata
Awantura o tekst z "Polski-Gazety Wrocławskiej" Rzecznik Praw Obywatelskich żąda wyjaśnień.

Prokuratura i Sąd Apelacyjny z Wrocławia muszą się tłumaczyć Rzecznikowi Praw Obywatelskich z wypowiedzi swoich rzeczników dla naszej gazety. Rzecznik zażądał wyjaśnień po skardze, jaką złożyła u niego wrocławska Okręgowa Rada Adwokacka. Opublikowane przez nas wypowiedzi rzeczników sądu i prokuratury w sprawie głośnego procesu Krystiana B. (autora książki pt. "Amok") . Rada uznała za bezprawny atak na adwokata.

Chodzi o mecenasa Karola Węglińskiego, obrońcę Krystian B. Jego klient został w maju prawomocnie skazany za zabicie rzekomego kochanka swojej byłej żony.
W maju - kilka dni przed prawomocnym wyrokiem skazującym - opisaliśmy nowy, sensacyjny wątek w tej sprawie. Podczas procesu obrona podjęła próbę obalenia jednego z głównych dowodów oskarżenia. Zdaniem śledczych, morderca - kilka dni po zbrodni - sprzedał w serwisie Allegro telefon komórkowy ofiary. Okazało się jednak, że identycznych telefonów, nawet z tym samym - rzekomo niepowtarzalnym - numerem fabrycznym jest więcej. Dwa przyniósł do sądu mecenas Węgliński. Jest jasne, że oryginalny może być tylko jeden z tych telefonów.
Piętnastocyfrowy numer fabryczny komórki (tzw. numer IMEI) nie powtarza się nigdzie na świecie.

Rzecznicy sądu i prokuratury powiedzieli nam, że powinno zostać wszczęte śledztwo, które wyjaśni, czy nie doszło do przestępstwa. Już za samo przerobienie numeru fabrycznego grozi bowiem kara do trzech lat więzienia. Mało tego. Ktoś, kto celowo przerobił komórki i dał je obrońcy wiedząc, że będą wykorzystane w procesie, popełnił przestępstwo. Prokuratura wszczęła już śledztwo. Wzburzona Rada Adwokacka wystosowała oświadczenie w tej sprawie.

- Odebraliśmy wypowiedzi rzeczników jak atak na adwokaturę. Jak sugestię, że to obrońca tworzy fałszywe dowody. Jak bezprawny nacisk na sąd, na kilka dni przed wyrokiem - mówi mecenas Andrzej Malicki, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej. Rzecznicy sądu i prokuratury Witold Franckiewicz i Elżbieta Czerepak zapewniają, że nie atakowali adwokata. Mówili tylko o konieczności wyjaśnienia, skąd w sprawie pojawiły się telefony ze sfałszowanym numerem fabrycznym. - Rzecznik nie dostał jeszcze odpowiedzi z sądu i prokuratury - mówi Marta Klukowska z biura RPO. - Dopiero po ich analizie zdecyduje, co dalej z tą sprawą zrobić.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prokuratura i sąd kontra adwokaci - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto