Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problem niedosłuchu u polskich seniorów oraz sposoby jego przywracania

Redakcja
Niedosłuch u osób starszych staje się coraz poważniejszym ...
Niedosłuch u osób starszych staje się coraz poważniejszym ... foter.com
Niedosłuch u osób starszych staje się coraz poważniejszym problemem, który ogranicza aktywność zawodową i socjalną znacznej części polskiego społeczeństwa.

O znacznym pogorszeniu się zmysłu słuchu wraz z wiekem decydują naturalne procesy starzenia się organizmu oraz obecny styl życia. Problem dotyczy ponad 20% osób pow. 60 roku życia i co za tym idzie kwalifikuje niedosłuch do kategorii chorób cywilizacyjnych. Tymczasem słuch jest jedynym zmysłem, który współczesna medycyna jest w stanie skutecznie przywrócić m.in. dzięki nowoczesnym implantom słuchowym.Niedosłuch u osób starszych staje się coraz poważniejszym problemem, który ogranicza aktywność zawodową i socjalną znacznej części polskiego społeczeństwa. O znacznym pogorszeniu się zmysłu słuchu wraz z wiekem decydują naturalne procesy starzenia się organizmu oraz obecny styl życia. Problem dotyczy ponad 20% osób pow. 60 roku życia i co za tym idzie kwalifikuje niedosłuch dokategorii chorób cywilizacyjnych. Tymczasem słuch jest jedynym zmysłem, który współczesnamedycyna jest w stanie skutecznie przywrócić m.in. dzięki nowoczesnym implantom słuchowym.

Najbardziej powszechną przyczyną utraty słuchu jest wiek. Starzenie się to naturalny proces, podczas którego elementy naszego ucha ulegają stopniowemu zużywaniu.Drugą ważną przyczyną powstawania wad słuchu jest codzienne życie w hałasie, który nas otacza. Dodatkowo dla wielu osób hałas jest elementem ryzyka zawodowego. Coraz szybsze tempo życia, a co za tym idzie ogromny stres, może być również wywoływać przyspieszone zmiany degeneracyjne i starzenie się narządu

słuchu a w konsekwencji głuchotę starczą.

Charakterystycznym objawem głuchoty starczej jest stopniowo postępujące, obustronne, symetryczne, odbiorcze upośledzenie słuchu. Początkowo zaznacza się ono złą słyszalnością tonów o wysokiej częstotliwości, która z czasem coraz bardziej się pogłębia. Z podwyższeniem progu słyszenia wiąże się również upośledzenie rozumienia mowy.

Skala problemów ze słuchem

Na świecie obserwuje się stały wzrost liczby osób w starszym wieku, u których bardzo często stwierdzany jest niedosłuch. Szacuje, że do 2025 roku więcej niż 900 milionów ludzi na całym świecie będzie cierpieć powodu utraty słuchu większej niż 25dB. Obecnie w Polsce żyje ponad 8,3 mln (21,5 %) osób powyżej 60 roku życia (wg GUS, 31.12.2013 r.). Wiele z nich zgłasza problemy ze słuchem, które utrudniają swobodną komunikację. Ocenia się, że ok 30 % osób w wieku 60+ ma trudności ze

słuchaniem rozmowy z kilkoma osobami (wg GUS, 2009).

Problem niedosłuchu u osób starszych powoduje ich izolację ze społeczeństwa, powoduje często osamotnienie, depresję, frustrację czy zaburzenia w obszarze komunikacji, a te wiążą się ze spadkiem jakości życia. Osoby takie są uzależnione od innych w zwykłych, codziennych czynnościach, takich jak wizyty lekarskie, oglądanie telewizji, korzystanie z telefonów. Aktywność w społeczeństwie oraz życiu prywatnym wymaga, aby osoba starsza miała możliwość komunikowania się ze światem, a sprawność słuchu jest w tej komunikacji zasadniczym warunkiem. Chociaż niedosłuch jest związany z wiekiem, starość nie jest tożsama z głuchotą. Starszy nie musi oznaczać niesłyszący.

Implanty ślimakowe najlepszym rozwiązaniem leczenia niedosłuchu

Implanty słuchowe to jedyna powszechnie stosowana na świecie elektroniczna proteza zmysłu. Są one bezpiecznymi urządzeniami, dzięki którym osoby głuche i głęboko niedosłyszące znowu mogą słyszeć. Implanty ślimakowe są wszczepiane na całym świecie już od 30 lat, zaś w Polsce od ponad 20 lat.

Warto zaznaczyć, że system implantu ślimakowego jest stosowany u pacjentów, którym aparat słuchowy już nie pomaga. Chodzi bowiem o sytuację, w której głębokie wady słuchu w uchu wewnętrznym uniemożliwiają prawidłowe przetwarzanie dźwięku na impulsy elektryczne przesyłane dalej do mózgu (nawet, jeżeli jest to dźwięk wzmocniony przez aparat słuchowy). W takich sytuacjach jedyną szansą jest bezpośrednie pobudzenie komórek słuchowych, a to jest możliwe dzięki zastosowaniu implantu.


ZMIANY W ROZKŁADZIE JAZDY LINII 65M i 81



W jaki sposób implant ślimakowy zmienia życie pacjentów?

Nie sposób przecenić zalet płynących ze stosowania implantów u chorych na głuchotę lub częściowy niedosłuch. Osoby starsze, które odzyskały słuch dzięki implantacji, znów wychodzą do ludzi, ciesząc się pełnym życiem w społeczeństwie i rodzinie. Według badań 86% pacjentów powyżej 60 roku życia, którym wszczepiono implant odczuło poprawę jakości życia (James M. Gaylor, Tufts University,

Boston).

Z pomocą przychodzi Infolinia

Osoby szukające informacji o leczeniu głębokich niedosłuchów implantami mogą skorzystać z wsparcia specjalnej ogólnopolskiej infolinii dla osób niedosłyszących i ich rodzin. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w naszym kraju. Inicjatywa powstała za sprawą twórców internetowego serwisu razemdlasluchu.pl, który prezentuje informacje dla pacjentów używających implantów słuchowych oraz osób z głębokimi niedosłuchami. Osoby dzwoniące mogą uzyskać m.in. niezbędne informacje dotyczące kwalifikacji do implantu słuchowego. Kontakt telefoniczny może być szczególnie użyteczny dla dorosłych dzieci seniorów mających problemy ze słuchem, ale też dla rodziców posiadających niedosłyszące dzieci. Osoby, które ze względu na ubytek słuchu nie używają telefonu, mogą skorzystać z poczty e-mail lub internetowego czatu na stronie www.razemdlasluchu.pl dostępnego w zakładce kontakt.

Konsultanci Infolinii „Razem dla słuchu” oczekują pod numerem telefonu 22 3333 000 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00. Koszt połączenia zależy od taryfy operatora, z którego usług korzysta osoba dzwoniąca. Aby skontaktować się z konsultantem, można też wysłać email na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto