Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problem jaka karma dla psa lub na jaką zamienić: Jak to zrobić?

R.S.
Wybór właściwej karmy jest niezwykle ważny dla wszystkich opiekunów psów. Niezależnie od tego, jaką karmę wybierzemy dla naszego czworonożnego przyjaciela, warto wiedzieć jakie są właściwe podwody i zasady zmieniania karmy. Przygotowaliśmy krótką instrukcję, która pomoże Ci uniknąć niepotrzebnych błędów.

Przy zmianie karmy dla psa obowiązują pewne zasady. Na początku warto zaopatrzyć się w próbkę nowej karmy, żeby sprawdzić czy będzie smakowała Twojemu psu. Warto pamiętać, że w przypadku mniejszych ras, które spożywają niewielkie porcje, trudno będzie w tak krótkim czasie zaobserwować reakcję na karmę. Dlatego zaplanuj okres testowania nowej karmy na dłuższy czas, korzystając z mniejszych opakowań.

Unikaj radykalnych zmian w żywieniu psa
Przejście z jednego rodzaju karmy na drugi powinno przebiegać stopniowo, aby nie został zachwiany proces trawienia. Martin Kváš, ekspert ds. żywienia marki Brit, ostrzega przed nagłymi zmianami w żywieniu: „Zbyt szybka zmiana może skutkować biegunką. Dlatego na zmianę karmy najlepiej przeznaczyć okres 7 - 10 dni. W tym czasie należy mieszać poprzednią karmę z nową, stopniowo zwiększając ilość nowej karmy.” W czasie przestawiania psa na inną karmę często zmienia się konsystencja odchodów i nie należy się tym niepokoić, gdyż po 2 – 3 dniach wszystko powinno wrócić do normy.

Dostosuj porcje do potrzeb swojego psa
Tabela znajdująca się na opakowaniu to jedynie rekomendacja. Należy ją dostosować do indywidualnych potrzeb każdego psa: apetytu, aktywności i co najważniejsze, kondycji fizycznej. Mniej aktywne psy potrzebują zazwyczaj mniej karmy niż te, które dużo się ruszają. Również w trakcie upałów czworonogi jedzą mniej niż zimą. Szczenięta i młode psy powinny być karmione tak, aby ich wzrost był zgodny z krzywą wzrostu dla danej rasy lub wielkości. Z kolei dorosłe psy powinny otrzymywać takie ilości karmy, aby nie doszło do niekorzystnych zmian w ich kondycji fizycznej – przybieraniu lub traceniu na wadze.

Kiedy i dlaczego należy zmienić karmę
Gdy w domu pojawia się szczeniak stajesz się odpowiedzialny za dobranie odpowiedniej karmy i dbanie o jego zdrowie. Martin Kváš zaleca, aby nie zmieniać od razu karmy na nową. „Każdy dobry hodowca przekaże psa razem z karmą, do której jest przyzwyczajony. Nawet jeśli chcesz przejść na karmę o innym składzie, recepturze lub cenie, odczekaj trochę, aż pies przyzwyczai się do nowego domu.” Mówiąc krótko, daj psu tydzień lub dwa na odnalezienie się w nowej sytuacji.

Co pies, to karma

Kolejny powód, dla którego należy zmienić karmę to naturalny rozwój psa. Szczenię potrzebuje karmy o innym składzie niż młody, dorosły lub stary pies. Oczywiście ważnym czynnikiem jest także tryb życia: poziom aktywności, środowisko i potencjalna skłonność do otyłości... Krótko mówiąc, może zdarzyć się, że po zmianie na karmę dla psów dorosłych po jakimś czasie konieczna będzie zmiana na karmę dla psów aktywnych lub taką, która pozwoli zredukować wagę.

Dobra karma pasuje zarówno psu, jak i właścicielowi
Inną naturalną przyczyną zmiany karmy jest dorastanie lub starzenie się psa. Jednocześnie jest to najprostszy rodzaj zmiany, bo pies zna już rodzaj produktu, a zmienia się jedynie jego skład. Trzeci powód, dla którego należy zmienić karmę jest oczywisty: jeśli obecna nie odpowiada psu. Jeżeli w efekcie reakcji na karmę pogarsza się stan skóry lub sierści, występuje nadwrażliwość na jakikolwiek składnik lub alergia pokarmowa, należy zmienić karmę na hipoalergiczną.

Zwróć uwagę na odpowiedni skład
Nie zadowalaj się jedynie pobieżnym przejrzeniem etykiety – upewnij się, że wybrana karma nie zawiera alergenów takich jak jajka, gluten lub mięso z kurczaka. „Nie musisz jednak martwić się tłuszczami zwierzęcymi, gdyż niezależnie od pochodzenia, nie mogą wywoływać alergii. Dlatego nie panikuj, jeśli w składzie karmy hipoalergicznej z cielęciny znajdziesz tłuszcz z kurczaka” - dodaje Martin Kváš.

Uważaj na problemy zdrowotne

„Twierdzenie, że pies jest wybredny to jeden z największych mitów w zakresie żywienia zwierząt”, mówi Martin Kváš. Nagłe problemy z przyjmowaniem pokarmu u psa, który do tej pory z chęcią ją jadł mogą być spowodowane problemami zdrowotnymi. Może okazać się, że u Twojego psa pojawiły się problemy z zębami, które najczęściej dotykają psów małych ras. Ból zębów prowadzi do odrzucenia jedzenia i zazwyczaj kończy się na podaniu psu mięsa z puszki. Właściciel sądzi, że przyczyną jest smak, ale psu zwyczajnie łatwiej jest zjeść miękkie mięso. Warto jednak pamiętać, że przekąski i mięso z puszki nie są zalecane w długoterminowym żywieniu. Dlatego istnieją zróżnicowane suche karmy o zbilansowanym składzie, które zawierają witaminy i inne istotne składniki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Problem jaka karma dla psa lub na jaką zamienić: Jak to zrobić? - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto