Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawosławne święta. Ukraińcy szykują się do wigilii na Dolnym Śląsku, też we Wrocławiu

Kacper Chudzik
Andrzej Szkocki/Polska Press
W niedzielę, 6 stycznia, prawosławni zasiądą wspólnie do wigilijnej kolacji, nazywanej u nich Soczelnikiem.

Według oficjalnych danych w całym kraju jest ponad pół miliona prawosławnych. Można jednak śmiało stwierdzić, że są to statystyki mocno zaniżone, ponieważ nie biorą pod uwagę wielu przyjezdnych z Ukrainy, którzy w Polsce podejmują pracę. Dlatego też każdego roku w cerkwiach pojawia się coraz więcej wiernych. Prawie 60 procent Ukraińców jest wyznania prawosławnego.

Wszyscy oni przygotowują się obecnie do świąt Bożego Narodzenia, które u prawosławnych odbywają się 13 dni po świętach katolickich. Wszystko przez to, że w wyznaczaniu dat świąt prawosławni posługują się wciąż kalendarzem juliańskim, podczas gdy katolicy korzystają z kalendarza gregoriańskiego.

We Wrocławiu wierni spotkają się na wspólnej wigilii w sali katechetycznej w domu parafialnym, przy ul. Świętego Mikołaja 40. Odbędzie się ona 6 stycznia po nabożeństwie wieczornym, około godz. 19.15. Nabożeństwa świąteczne w Katedrze Prawosławnej odbywają się w godz. 10 oraz 17.

Jak wygląda wigilia prawosławnych? Najpierw dzielą się oni prosforą, czyli ich odpowiednikiem opłatka. Wierni dzielą się nią jednak nie tylko w wigilię, ale i pozostałe dni. Na stole powinno znaleźć się natomiast 12 postnych potraw. Nie ma tam nie tylko mięsa, ale również nabiału.

- W naszym domu na stół trafia między innymi karp w galarecie czy kapusta z grzybami. Wiele tradycyjnych potraw jest wspólnych dla świętujących rodzin, ale w domach są też pewne urozmaicenia. Moja babcia przygotowuje na przykład naleśniki z miodem - mówi Grzegorz Stańczak z Głogowa.

Sam miód powinien z resztą zawsze pojawić się na wigilijnym stole jako symbol powodzenia. Nie może zabraknąć również soli, chleba oraz czosnku.

Po wigilii w cerkwiach odbywa się czuwanie, które rozpoczyna się o północy i trwa przez kilka godzin. W trakcie czuwania adorowana jest ikona Bożego Narodzenia.

Same święta trwają w Kościele prawosławnym aż trzy dni. To czas m.in. na odwiedzanie rodziny.

Parafie prawosławne na Dolnym Śląsku znajdziemy w wielu mniejszych i większych miastach m.in. we Wrocławiu, Lubinie, Legnicy, Głogowie, Przemkowie, Zgorzelcu, Oleśnicy, Wałbrzychu czy też Świdnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto