Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownia Badań Emisji na politechnice już otwarta

Michał Potocki
Michał Potocki
Na Politechnice Wrocławskiej otwarto nowe laboratorium, w którym naukowcy będą badać toksyczny skład spalin, wody, powietrza, a nawet gleby. Pracownia pomoże również stworzyć katalizator samochodowy, który ograniczy emisję toksycznych związków i zużycie paliwa.

Laboratorium mieści się w budynku P-14 w Zakładzie Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych Politechniki Wrocławskiej. Najważniejsze urządzenie w pracowni, chromatograf gazowy Varian 450 - GC kosztował prawie 200 tys. zł. Urządzenie pozwala dokonywać dokładnych pomiarów składników powietrza, gleby i wody.

Zbadają szkodliwość węglowodorów na płuca człowieka


Okazuje się, że nie tylko spaliny są niebezpieczne dla kierującego pojazdem, ale również wnętrze pojazdów jest potencjalnym źródłem emisji toksycznych związków. W Pracowni Badań Emisji będą testowane pod kątem toksyczności również kabiny samochodowe i znajdujące się w nich kleje, lakiery, farby oraz tworzywa sztuczne.

- Chromatograf nie jest rzadkim urządzeniem w laboratoriach, ale żeby mieć go z takim wyposażeniem jak tu, musieliśmy pisać do Państwowej Agencji Atomistyki, ponieważ wykorzystujemy tu izotop niklu 63, który jest radioaktywny. - mówi dr inż. Anna Janicka, kierownik Pracowni Badań i Emisji. - Dzięki urządzeniu możemy prowadzić pomiary pomocne przy budowie silników. Będziemy badać nie tylko ilość węglowodorów w spalinach, ale głównie ich rodzaj, bo nie wszystkie są niebezpieczne dla ludzi. Postaramy się również sprawdzić oddziaływanie toksycznych substancji na nabłonek płucny - wyjaśnia.

Nowe laboratorium będzie służyło głównie pracownikom naukowym, dla studentów będą odbywać się tu specjalne ćwiczenia pokazowe. Pracownia może przyspieszyć pracę nad katalizatorem wewnętrznym do silników samochodowych.

Wszystko sterowane jest komputerowo


- Dzięki dokładniejszym pomiarom tu na miejscu będziemy mogli sprawniej pracować nad katalizatorem wewnętrznym do silników spalinowych - mówi dr inż. Wojciech Walkowiak, kierownik Zakładu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych. - W poprzednich badaniach mieliśmy pozytywne wyniki, co zachęciło nas do dalszych prac. Dotychczas musieliśmy wozić próbki do laboratorium 6 km stąd. Teraz odczyty będą błyskawiczne. W tej chwili udało nam się już uzyskać 5 proc. obniżkę zużycia paliwa, CO2 40 proc. i 20 proc tlenku azotu - dodaje.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto