Pozwali mnie za brak zasięgu w telefonie?

PYTANIE: Kupiłem telefon w nowej sieci komórkowej. Sprzedawca zapewniał, że w moim miejscu zamieszkania będę miał dostęp do sieci. Po przyjeździe do domu okazało się, że nie mam. W BOK wmawiano mi, że to awaria aparatu, który oddałem do serwisu. Jednak telefon zastępczy też u mnie nie działał. Przestałem po trzech miesiącach płacić abonament i złożyłem po raz kolejny reklamację, ponieważ nie mogłem korzystać z usług. Po roku dostałem nakaz pismo z sądu, że muszę zapłacić zaległy abonament i karę z odsetkami. W dodatku pozwała mnie jakaś inna firma! Czy to jest zgodne z prawem?
Marcin Zatorski, Ex Lege Grupa Doradztwa Prawnego

ODPOWIADA:
Marcin Zatorski
Ex Lege Grupa Doradztwa Prawnego

Jeżeli zalegamy z jakimiś opłatami, powinniśmy się liczyć z tym, że nasz wierzyciel będzie dochodził swoich roszczeń na drodze sądowej. Może się jednak okazać, że roszczenia z tytułu niezapłaconych rachunków będzie dochodzić zupełnie inny podmiot, niż ten, z którym zawarliśmy umowę. Obecnie w obrocie powszechnym ma to bardzo często miejsce.

Jest to możliwe na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Przelew wierzytelności, inaczej cesja praw, zawierana między wierzycielem (cedentem), a osobą trzecią (cesjonariuszem), na mocy której wierzyciel przenosi przysługujące mu względem dłużnika wierzytelność na osobę trzecią. Czyli zmienia się wierzyciel, choć roszczenie i dłużnik pozostaje ten sam.

W Pana sytuacji, przysługują uzasadnione zarzuty względem zbywcy wierzytelności, na mocy art. 513 § 1, może przeciwko nabywcy wierzytelności (osobie trzeciej) podnosić wszelkie zarzuty, które miałby przeciwko zbywcy w chwili powzięcia wiadomości o przelewie.

W przedstawionym częściowo stanie faktycznym można uznać, że umowa między operatorem telekomunikacyjnym a abonentem była nieważna.

Zgodnie z dyspozycją art. 387 par. 1 Kodeksu cywilnego, umowa o świadczenie niemożliwe jest nieważna. I ten argument należy podnosić jako zarzut przed sądem mimo, że powodem nie jest operator komórkowy, a osoba trzecia, która nabyła wierzytelność.

Jeżeli operator zapewniał konsumenta, że w jego miejscu zamieszkania będzie mógł korzystać z usług, a nie mógł, bo np. nie było tam dostatecznego sygnału, to tę umowę należy uznać za nieważną. Oczywiście każda umowa podlega, zgodnie z art. 65 K.c., wykładni. Mimo, że zakupił Pan usługę telefoni mobilnej, to zrozumiałe jest, że będzie on korzystał z niej głównie swoim miejscu zamieszkania, gdzie ma centrum życiowe.

Marcin Zatorski

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3