Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: 117 wolnych miejsc w przedszkolach [WIDEO]

Bogna Kisiel
Jeśli brakuje miejsc w przedszkolach, to przede wszystkim dla najmłodszych dzieci
Jeśli brakuje miejsc w przedszkolach, to przede wszystkim dla najmłodszych dzieci PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKAPRESSE
O prawie 400 dzieci więcej niż rok temu mogły przyjąć poznańskie przedszkola. Tak można podsumować tegoroczny nabór. To efekt otwarcia placówki przy ulicy Księżycowej oraz uruchomienia nowych oddziałów w innych obiektach. Na chętnych czeka 117 pojedynczych, wolnych miejsc i 676 dla dzieci 5 - oraz 6-letnich w oddziałach przedszkolnych w szkołach, gdzie mają zapewnioną całodzienną, bezpłatną opiekę.

To nie oznacza, że nikt nie odszedł z kwitkiem. Zabrakło miejsc dla 165 maluchów. - W tym przypadku rodzice nie skorzystali z wolnych miejsc w innych placówkach - tłumaczy Sławomir Hinc, zastępca prezydenta Poznania. - W kartach zgłoszeń wskazali tylko jedno przedszkole.

A Piotr Mróz, zastępca dyrektora wydziału oświaty dodaje: - Wolne miejsca dotyczą starszych dzieci, a zabrakło ich dla młodszych urodzonych w 2008 roku. Jest grupa rodziców, która nie chce dowozić dzieci.

Tymczasem 125 dodatkowych miejsc dla dzieci od trzech do pięciu lat pojawi się we wrześniu, ponieważ uruchomionych zostanie pięć nowych oddziałów przedszkolnych. Trzy - w Przedszkolu nr 121, które powstanie w nowo wybudowanej Szkole Podstawowej nr 1 na Strzeszynie oraz dwa kolejne w Przedszkolu nr 187, które znajdą się w wydzielonej części budynku SP nr 35 na os. Władysława Łokietka. Na tym jednak nie koniec.

- Od 1 września istnieje też możliwość uruchomienia dodatkowych czterech oddziałów dla 80 dzieci - twierdzi S. Hinc.

Trzy z nich mogą powstać w budynku Szkoły Podstawowej nr 62 przy ulicy Druskiennickiej. To przedszkole, które poprowadzi Fundacja Familijny Poznań. W czasie wakacji będą prowadzone prace remontowe w Przedszkolu nr 74 przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Po modernizacji pomieszczeń placówka będzie mogła utworzyć kolejny oddział dla 20 dzieci.

Nie licząc oddziałów, które będą lub mogą rozpocząć działalność od września, 17 644 dzieci w wieku od trzech do sześciu lat znalazło miejsce w przedszkolach oraz szkołach w roku szkolnym 2011/2012. Ta liczba obejmuje zarówno podopiecznych przedszkoli samorządowych (16 301), jak i niepublicznych, które funkcjonują w budynkach miasta (1343), a prowadzi je m.in. Fundacja Familijny Poznań.

- Odpłatność w nich jest taka sama, jak w miejskich przedszkolach - wyjaśnia S. Hinc. I dodaje: - Warto podkreślić, że rodzice płacą za rzeczywisty pobyt dziecka.

Na jeszcze jedną sprawę zwraca uwagę prezydent S. Hinc. Poznań jest jedynym miastem, w którym dwie trzecie sześciolatków zostało przyjętych do szkół. A trzeba pamiętać, że za rok obowiązkowo będą one musiały tu trafić. Wtedy niektóre gminy mogą mieć kłopot, gdy w szkole pojawią się jednocześnie dwa roczniki: 6- i 7-latków.

Zobacz najnowsze filmy na Głos.tv
W niedzielę wielki Festyn Rodzinny na Ostrowie Tumskim
Majówka pracodawców w Poznaniu
Videomaping na budynku szkoły policji w Pile

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto