Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat cieszyński przejął koszary

Jacek Drost
Fot. Materiały Prasowe
Powiat stał się właścicielem obiektów przy ul. Wojska Polskiego. Wcześniej korzystał z nich cieszyński oddział Straży Granicznej.

Cieszę się, że po wielu staraniach udało nam się pozyskać od Skarbu Państwa budynki warte 3,3 miliona złotych - stwierdził starosta cieszyński Janusz Król, komentując przejęcie obiektów przy ul. Wojska Polskiego 5 w Cieszynie, które poprzednio były wykorzystywane m.in. przez wojsko i Straż Graniczną.

Historia cieszyńskich koszar sięga 1890 r., kiedy to podjęto decyzję o budowie nowego kompleksu, który miał zastąpić stare koszary z 1784 r., znajdujące się w rejonie obecnego placu Teatralnego. W 1895 r. gotowe były pierwsze budynki. Nowe koszary nosiły imię Arcyksięcia Fryderyka Habsburga.

- Od 1920 roku do wybuchu II wojny światowej w koszarach stacjonował 4. Pułk Strzelców Podhalańskich. W latach 30. ub. stulecia rozpoczęło się przekazywanie byłych austriackich budynków koszarowych na cele niezwiązane z infrastrukturą wojskową. Poza wojskiem, które stacjonowało w cieszyńskich koszarach, swoją siedzibę miała także Straż Graniczna II RP - przypominała w ub. roku, kiedy pogranicznicy opuszczali kompleks, kpt. SG Katarzyna Walczak, rzecznik prasowy komendanta Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej.

Po II wojnie światowej do cieszyńskich koszar wprowadziły się Wojska Ochrony Pogranicza. Pierwszym miejscem stacjonowania WOP-u był cieszyński Zamek, gdzie rozlokowano początkowo m.in. batalion zmotoryzowany. Jesienią 1949 r. żołnierze przenieśli się do budynków koszarowych przy ul. Parkowej, która obecnie nosi nazwę Wojska Polskiego. WOP stacjonował w koszarach do 1991 r., czyli do czasu rozformowania. Kiedy tylko do ochrony granicy państwowej powołano Straż Graniczną, to ona zajęła budynki po swych poprzednikach.

- Od 2003 do 2009 r. w koszarach działała Samodzielna Sekcja Szkolenia, która szkoliła na potrzeby całej Straży Granicznej nowo przyjętych funkcjonariuszy - dodała Walczak.

Ostatnio mieściła się tutaj cieszyńska placówka SG. Jednak 16 lutego 2015 r. funkcjonariusze SG przenieśli się do nowego obiektu w Bielsku-Białej.

Na wniosek starosty Króla wojewoda śląski zgodził się na dokonanie darowizny nieruchomości, będącej we władaniu Skarbu Państwa, na rzecz powiatu cieszyńskiego. Powiat przejął obiekty o łącznej powierzchni ponad 4,5 tys. metrów kwadratowych (całość jest ogrodzona i oświetlona, a także objęta monitoringiem i ochroną).

Ja zdradził starosta Król kompleks przy ul. Wojska Polskiego zostanie wykorzystany na działalność Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych, Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych i Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto