Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. VII

KL
Poradź się prawnik
Poradź się prawnik Archiwum
Dostaliśmy wasze pytania i opisane problemy, które chcecie rozwiązać z naszą pomocą. Zobaczcie, co poradził Wam prawnik i jak odpowiedział na Wasze bolączki. Czekamy na kolejne zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

1. Zwracam się z prośbą o udzielenie mi porady w sprawie odszkodowania za kolizję z dzikim zwierzęciem. W dniu 24.12.2013 r. około godziny 6:45 jadąc do pracy w kierunku Chełma na ranną zmianę w okolicy pomiędzy miejscowościami Rożdżałów a Strupin Duży, nagle na jezdnię wpadł wprost pod koła mojego samochodu ogromny dzik.
Nie było żadnych szans na ominięcie go a pomimo hamowania siła uderzeniowa była tak wielka, że przód samochodu został kompletnie uszkodzony. Po moim telefonie na policję przyjechał patrol interwencyjny. Została spisana notatka, która znajduje się w Komendzie Miejskiej Policji w Chełmie. Ponadto powiadomiłam o zdarzeniu Powszechny Zakład Ubezpieczeń w Chełmie, w którym posiadam ubezpieczenie. Jednak z uwagi na fakt, iż moje ubezpieczenie obejmuje OC i NNW nie przysługuje mi odszkodowanie od ubezpieczyciela za kolizję z dzikimi zwierzętami. W rozmowie telefonicznej z nadleśnictwem zostałam
poinformowana, że zgodnie z przepisami dzik jako zwierzę wolno żyjące należy do Skarbu Państwa a zdarzenie miało miejsce na drodze powiatowej należącej do zarządu dróg w Chełmie, którego jednostką nadrzędną jest Starostwo Powiatowe w Chełmie. Na moje podanie Starostwo Powiatowe odpisało odmownie, uznając, że trasa w tym miejscu jest oznakowana, warunki atmosferyczne były dobre, w tym miejscu nie ma migracji dzikich zwierząt a był to wypadek losowy. Jednak tego dnia było ślisko, nie ma znaku o "dzikiej zwierzynie" a pobocze jest porośnięte krzakami. Odpowiedź zarządcy drogi mija się z prawdą, nie są w ogóle zorientowani w terenie. Dodam, że wypadek miał miejsce na drodze, która "biegnie" nie przez lasy tylko pola uprawne i łąki, w pobliżu są zbiorniki wodne.
Proszę o udzielenie mi informacji jakie mam szanse na udowodnienie mojej racji w takim przypadku.

Odpowiedź
Zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, do zarządcy drogi należy w szczególności utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą. Przez utrzymanie drogi natomiast należy rozumieć wykonywanie robót konserwatoryjnych, porządkowych i innych zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa i wygody ruchu.

Załącznik nr 1 zatytułowany „Szczegółowe warunki techniczne dla znaków drogowych pionowych i warunki ich umieszczania na drogach" do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, stwierdza, iż znaki ostrzegawcze (a do takich znaków należy znak A-18b „dzikie zwierzęta”) stosuje się w celu uprzedzenia o takich miejscach na drodze, w których kierujący powinni zachować szczególną ostrożność ze względu na występujące lub mogące występować w tych miejscach niebezpieczeństwa.

W załączniku nr 2 do w/w rozporządzenia, wskazano, iż w/w znak stosuje się do oznaczenia miejsc (odcinków dróg), na których zwierzęta dziko żyjące często przekraczają drogę, np. przy wjeździe do lasu o dużej ilości zwierzyny lub miejscach przecięcia przez drogę dojścia do wodopoju. Miejsca takie można ustalić np. na podstawie informacji uzyskanych od służby leśnej o szlakach wędrówek dzikich zwierząt. Warto w tym miejscu powołać wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 stycznia 2005 r. o sygn. akt II CK 363/04, który dotykał podobnego problemu.

We wskazanym wyroku Sąd Najwyższy skonkludował, iż „brak w prawie łowieckim przepisu, na podstawie którego można dochodzić odszkodowania za szkodę powstałą w wyniku wypadku samochodowego spowodowanego przez sarnę. W takiej sytuacji, Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych, a więc na podstawie art. 417 § 1 kodeksu cywilnego”.

Odpowiadając na pytanie Czytelnika stwierdzić wypada, iż jak najbardziej ma on prawo do wynagrodzenia szkody, którą poniósł, a które swoje źródło prawdopodobnie miała w zaniechaniu władzy publicznej. Proszę pamiętać, iż dla przyjęcia iż odpowiedzialność odszkodowawcza rzeczywiście ma miejsce, konieczne będzie wykazanie: szkody, faktu jej wyrządzenia przez niezgodne z prawem zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej (zarządca drogi nie oznaczył miejsca gdzie pojawia się dzika zwierzyna) oraz łączący te zdarzenia normalny związek przyczynowy. Sprawa niełatwa, zatem życzę powodzenia.

***
2. Co może zająć komornik? Czy może zająć całą moją pensję, czy np. tylko jakąś jej część? I co w przypadku, gdy na koncie nie będzie pieniędzy?

Odpowiedź
Na pytanie co może zająć Komornik odpowiada kodeks postępowania cywilnego, który wskazuje na sposoby egzekucji świadczeń pieniężnych. I tak w/w kodeks przewiduje egzekucję z ruchomości, z wynagrodzenia za pracę, z rachunków bankowych, z innych wierzytelności, z innych praw majątkowych, z nieruchomości oraz ze statków morskich.

Jeśli chodzi o egzekucję z wynagrodzenia za pracę, o które pyta Czytelnik, to zgodnie z art. 881 kodeksu postępowania cywilnego komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Zgodnie z tym samym artykułem komornik wzywa pracodawcę, aby w granicach określonych powyżej nie wypłacał dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia, lecz przekazywał zajęte wynagrodzenie bezpośrednio wierzycielowi lub komornikowi.

Ograniczenia przedmiotowe egzekucji skierowanej do wynagrodzenia za pracę określone są w kodeksie pracy w związku z zapisem art. 833 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z kodeksem pracy, z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do wysokości 3/5 wynagrodzenia, natomiast na zaspokojenie świadczeń innych niż alimentacyjne – do wysokości połowy wynagrodzenia. Łącznie potrącenia z wynagrodzenia za pracę sum egzekwowanych na zaspokojenie należności innych niż alimentacyjne oraz z tytułu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi nie mogą przekraczać połowy wynagrodzenia, natomiast łącznie z należnościami alimentacyjnymi – potrącenia nie mogą przekraczać 3/5 wynagrodzenia. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości: 1. minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie na należności innych niż świadczenia alimentacyjne, 2. 75% wynagrodzenia określonego w pkt 1 przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi, 3. 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 kodeksu pracy. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone powyżej ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

***
3. Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe po śmierci ojca? Jakie są tu możliwości i ile to trwa?

Odpowiedź
Zgodnie z art. 1025 kodeksu cywilnego sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, który może złożyć m.in. Czytelnik jako spadkobierca to koszt rzędu 50 zł (opłata sądowa). Sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkobierca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament się u niej znajduje. Sąd rozpozna przedmiotowy wniosek w ciągu kilku miesięcy.

Sprawniej załatwimy sprawę u notariusza, jednak wiąże się to z dużo większymi kosztami. Uzyskanie tzw. poświadczenia dziedziczenia jest znacznie szybsze, (oczywiście przy założeniu, że stawią się osobiście wszyscy spadkobiercy oraz nie ma pomiędzy nimi sporu co do spadku). Koszt, razem z opłatami związanymi ze złożeniem oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, koniecznością sporządzenia przez notariusza protokołu dziedziczenia, aktu dziedziczenia oraz wydania odpisów tych dokumentów to zazwyczaj kilkaset złotych + VAT, choć może być wyższy.

Domniemywa się, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku albo poświadczenia dziedziczenia jest spadkobiercą.

***
4. Co grozi za złożenie PIT-a z opóźnieniem?

Odpowiedź
Zgodnie z art. 56 § 4 kodeksu karnego skarbowego podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Grzywna może być wymierzona w granicach od 1/10 do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, chyba że kodeks stanowi inaczej. Uspokajam – w większości takich sytuacji, na podatnika nałożony zostanie mandat karny, który nie może przekroczyć podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. UWAGA. Jeżeli z zeznania wynika podatek do zapłaty, spóźnienie się w złożeniu zeznania oznacza konieczność uiszczenia w urzędzie skarbowym odsetek za każdy dzień zwłoki w zapłacie w/w podatku.

Warto dodać, iż w sytuacji gdy podatnik popełnił w/w wykroczenie skarbowe, można starać się naprawić swoje zaniedbanie i skorzystać z instytucji tzw. czynnego żalu. Zgodnie z art. 16 kodeksu karnego skarbowego nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po ujawnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, a w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.

***
5. Zacząłem pracę w firmie, ale mimo upływu 2 tygodni pracodawca wciąż nie przygotował dla mnie umowy. Czy to dopuszczalne?

Odpowiedź
Tak, jest to dopuszczalne. Zgodnie z art. 29 § 2 kodeksu pracy umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien NAJPÓŹNIEJ w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju oraz jej warunków. Czytelnik nie wskazał czy takie potwierdzenie miało miejsce – jeśli nie, warto przypomnieć pracodawcy, że jest do tego zobowiązany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto