Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik: Sportem w stres. Dlaczego jest taki skuteczny?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Sport w walce ze stresem jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych „leków”. A to dlatego że podczas aktywności fizycznej, w organizmie ludzkim zachodzą procesy chemiczne, w które natura uzbroiła nas, by dźwigać codzienne problemy. Ale nie tylko nasza anatomia sprzyja relaksowi. Również kwestie nie zawsze mierzalne, psychologiczne pomagają ukoić nerwy.

Jeśli chodzi o część czysto chemiczną, to trzeba wspomnieć o kilku substancjach, które są naszymi sprzymierzeńcami w walce z napięciem. Wysiłek fizyczny zmniejsza poziom kortyzolu – hormonu stresu, wytwarzanego w sytuacjach nerwowych. Podczas treningu uwalniane są norepinefryna i serotonina – składniki niektórych leków antydepresyjnych. Badania na myszach wykazały również, że kwas gamma-aminomasłowy (GABA), produkowany gdy jesteśmy aktywni, tłumi pobudliwość neuronów, co zmniejsza niepokój i poprawia nastrój. Oczywiście należy wspomnieć o endorfinach, czyli hormonach odpowiadających za stany euforyczne, dobry nastrój oraz zmniejszających ból, co pozwala trenować dłużej.

Różne sporty działają na nasze organizmy w określony sposób i można je dobrać do tego, jak chcielibyśmy się czuć i co zamierzamy osiągnąć dzięki regularnemu (to istotne) wysiłkowi. Wybierz zatem aktywność dla siebie, która ma również określone działanie psychologiczne na Twoje samopoczucie.

Joga – uprawiając ją, przywrócisz wewnętrzną równowagę, wyciszysz się, wyregulujesz oddech i rozluźnisz mięśnie. Najlepiej udać się na zajęcia zorganizowane, by poznawać nowych ludzi, co również obniża poziom stresu. Ale jeśli nie jest to możliwe, np. z braku czasu, odległości od klubu lub ze względu na aurę, możesz oddawać się temu zajęciu w zaciszu domowym.

Sporty walki ułatwia często wyładowanie najbardziej złych emocji. Wtedy to możesz fizycznie odreagować na worku treningowym lub na łapach trenerskich. Ten rodzaj aktywności uczy również samokontroli, pokory i panowania nad wybuchającymi emocjami. Zatem raczej nie musisz się martwić, że ucierpi kolega z zajęć. Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt ochronny. To na wypadek, gdyby Twój sparing partner nie doszedł jeszcze do lekcji samokontroli.

Jogging z kolei daje nam więcej czasu na przemyślenia i spokojniejsze podejście do stresujących sytuacji. Jeśli w trakcie kontemplacji zezłościsz się, pobiegnij sprintem jak najszybciej, by męcząc ciało, zmęczyć i umysł. Możesz sobie także tłumaczyć że próbujesz zostawić swój problem w tyle. Pamiętaj jednak o odpowiednim przygotowaniu, gdyż nie jest jeszcze na tyle ciepło, by biegać w krótkich spodenkach i koszulce.
Sporty drużynowe wbrew pozorom nie są nakierowane wyłącznie na rywalizację. Najczęściej rozwija się umiejętność współpracy, pomagania innym, ale i uczy rezygnacji z własnego interesu na rzecz sukcesu ekipy (nie zostaniesz królem strzelców turnieju, ale przynajmniej Twój skład wygra mistrzostwo, bo zaliczysz skuteczne asysty).

Pływanie natomiast pomaga nam odciąć się od świata zewnętrznego. Chowanie się pod wodę daje uczucie przebywania w miejscu, w którym problemy nas nie znajdą. Wysiłek na basenie świetnie oczyszcza umysł. Ciecz działa na nas również kojąco ze względu na podświadome skojarzenia z wodami płodowymi w łonie matki. Jeśli nie umiesz pływać, możesz zaopatrzyć się w sprzęt, który ułatwi Ci naukę, jak np. okularki czy deska do pływania.
Siłownia lub klub fitness to miejsca, gdzie możesz w najbardziej zauważalny sposób pokonywać granice swoich możliwości. Bicie konkretnych rekordów poprawia pewność siebie i podnosi samoocenę, bo udowadniamy sobie, że z treningu na trening jesteśmy lepszą wersją samego siebie. Podczas przerzucania żelastwa dobrze jednak żebyś miał oczyszczoną głowę, żeby nie upuścić nic ciężkiego na siebie lub innych. Ale już na zajęciach fitnessowych możesz zaprogramować umysł, by odtwarzał ustalone ćwiczenia i wylewając wiadra potu, dawać upust złym emocjom. W obu miejscach potrzebujesz sprzętu, który zapewni Ci maksymalne bezpieczeństwo. Absolutną podstawą są odpowiednie buty.

Wysiłek pozwoli Ci zwalczyć stres, a także apatię. Wbrew pozorom – mimo, że zmęczysz się fizycznie – nabierzesz nowej energii i chęci do działania. Również dzięki aktywności poprawisz jakość swojego snu, ale pamiętaj o zapewnieniu go sobie w odpowiednich ilościach. Uprawianie sportu usprawni również krążenie, układ oddechowy i wydolnościowy oraz przepływ limfy w ciele. To wszystko odpowiedzialne jest za Twoją kondycję i zdrowie. Rzadziej będziesz się przeziębiał oraz zwiększy się Twoja odporność na działanie wirusów.Dodatkowym zyskiem z uprawiania sportu jest zmiana ciała na bardziej smukłe, szczupłe i jędrne, a to zdecydowanie wpłynie na lepszą samoocenę, bo udowodnisz sobie, że jesteś zdolny do sporych zmian. Wtedy możesz zabrać się za zmiany prowadzące do likwidacji źródła stresu.

Żeby ćwiczenia były jak najbardziej komfortowe, będziesz potrzebować wygodnej odzieży, zapasów wody i jeśli masz taką potrzebę, kilku gadżetów. Sprawdź, co może Ci się przydać:

Dobre buty sportowe
Wybierając się na jogging, siłownię, czy zajęcia fitness, musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych stóp, przede wszystkim chronić je przed skręceniem stopy. Niewygodne buty szybko zniechęcą nas do aktywności fizycznej. Warto postawić na sprawdzone modele znanych marek, które robią produkty dla amatorów i profesjonalistów. Dla Panów polecamy model Nike airpegasus +30, a dla Pań Nike wmnsfree 5.0.

Muzyka w uszach
Muzyka podczas ćwiczeń pozwala osiągać lepsze wyniki. Przede wszystkim pomaga przetrwać rutynę podczas długich biegów. Kiedy nie mamy dostępu do modnego klubu fitness, w którym najnowsze, energetyzujące kawałki nadawane są na bieżąco, warto zaopatrzyć się w dobre słuchawki. Oczywiste, że musi być to wersja sportowa, ze specjalnymi zaczepami na uszy. Prawdziwym hitem są natomiast bezprzewodowe słuchawki np. Jabra Sport Wireless+. Telefon możesz mieć w kieszeni, lub położyć na podłodze i do tego zapomnieć o ciągnącym się kablu.

Wparcie na nadgarstku
Kolejny hit wśród ćwiczących , tych którzy planują ćwiczyć lub tych, którzy ćwiczyli. Opaska sportowa nie tylko pomaga w ćwiczeniach, ale też jest najmodniejszym gadżetem. Na przykład Fitbit Flex zapisuje ilość wykonanych kroków i dystans, przeliczając to wszystko na spalone kalorie. W nocy sprawdza jak głęboki jest Twój sen i jak często się budzisz. Rano obudzi Cię dyskretnym alarmem wibracyjnym. Spalone kalorie to wartość dodana każdej aktywności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto