POLREGIO na 100-lecie Niepodległej – trwa kampania REGIObohater

Materiał informacyjny POLREGIO

"Polska jest silna siłą regionów" to hasło ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej przygotowanej przez POLREGIO w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na specjalnej stronie www.regiobohater.pl można zapoznać się z dokonaniami 100 REGIObohaterów, oddać głos na jedną spośród osób z każdego województwa, która najbardziej zasłużyła na miano REGIObohatera oraz wziąć udział w konkursie.

REGIObohater to ogólnopolska kampania edukacyjna połączona z plebiscytem i konkursem. Na dedykowanej stronie www.regiobohater.pl można zapoznać się z dokonaniami 100 lokalnych bohaterów wybranych przez Radę Programową postaci REGIObohaterów i oddać głos w plebiscycie.

– Popularyzując wiedzę o regionalnych bohaterach chcemy przypomnieć, że odzyskanie niepodległości po 123 latach zniewolenia zawdzięczamy nie tylko powszechnie znanym z kart historii postaciom, takim jak Józef Piłsudski czy Ignacy Jan Paderewski. Nie mniej ważni są bohaterowie, którzy swoje życie poświęcili walce lub budowaniu świadomości narodowej w regionach, pośród lokalnych społeczności. Organizując tę akcję chcemy także podkreślić silne przywiązanie marki POLREGIO do Polski, jej historii oraz patriotyzmu – mówi Krzysztof Zgorzelski, Prezes Przewozów Regionalnych, właściciela marki POLREGIO.

W toku głosowania, które potrwa do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. W każdym z regionów wybrany pociąg zyska oprawę wizualną z oznaczeniem REGIObohatera.

Wraz z oddaniem głosu uczestnik konkursu będzie miał możliwość uzasadnienia swojego wyboru. Spośród nadesłanych zgłoszeń Rada Programowa wyłoni i do 25 października ogłosi łącznie 116 laureatów, w tym odpowiednio 16 laureatów nagrody głównej (po jednym na dany region) i 100 wyróżnionych. Laureaci nagrody głównej otrzymają czytnik e-book Kindle, specjalne zaproszenie do uczestnictwa z osobą towarzyszącą w konferencji prasowej inaugurującej akcję REGIObohater wraz z zaproszeniem na uroczysty lunch w Pałacu Belwederskim. Pozostałych stu wyróżnionych otrzyma zestaw atrakcyjnych gadżetów.

Kampania REGIObohater objęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem akcji jest Agencja Rozwoju Przemysłu – największy udziałowiec Przewozów Regionalnych i Program „Niepodległa”. W skład Rady Programowej weszli Artur Soboń – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (przewodniczący Rady Programowej), Dariusz Gwizdała – Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Michał Góras – Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Andrzej Kensbok – Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu. W toku głosowania, które potrwa od 11 września do 11 października, dla każdego województwa zostanie wybrana postać jednego bohatera, którego imieniem nazwany zostanie pociąg POLREGIO. Ogłoszenie wyników plebiscytu nastąpi do 15 października.

Akcję REGIObohater wspiera kampania medialna, w ramach której powstał m.in. spot zachęcający do głosowania na REGIObohatera. Spot emitowany będzie na kanałach TVP Historia, TVP Seriale oraz w regionalnych kanałach TVP3. Kampania obejmie także radiostacje i prasę lokalną, kampanię on-line w tym platformy społecznościowe.

Czekamy na Twoje głosy www.regiobohater.pl

Edward Sidorowicz

(1907-1968) - oficer Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, więzień sowieckich łagrów. Urodził się na terenie Rosji. W 1939 roku jako żołnierz 11 Dywizji Piechoty brał udział w krwawych walkach z Niemcami pod Lwowem. Uniknął niewoli radzieckiej i w przebraniu ukrył się w Stanisławowie. W okresie okupacji niemieckiej czynnie się angażował w konspirację ZWZ-AK. Od lipca 1943 roku był Komendantem Dzielnicy Śródmieście Inspektoratu Rejonowego Lwów-Miasto, której siłami dowodził podczas akcji „Burza”. Aresztowany przez sowiecki kontrwywiad spędził prawie 4 lata w sowieckich więzieniach i obozach, m.in. w: Charkowie, Griazowcu i Brześciu nad Bugiem. Do Polski powrócił w 1948 roku. Jest pochowany na Cmentarzu św. Wawrzyńca we Wrocławiu.

Mieczysław Borodej

(1914-1983) - pilot Wojska Polskiego i Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, podporucznik Armii Krajowej , nagrodzony licznymi odznaczeniami polskimi i brytyjskimi. Pochodził ze Stanisławowa (obecnie Ukraina). We wrześniu 1939 roku brał udział w obronie Lwowa, a następnie ewakuował się na Węgry, gdzie został internowany. Uciekł z obozu i przedostał się do Francji, skąd skierowano go na szkolenie do Wielkiej Brytanii. Jako pilot 301 dywizjonu bombowego brał udział w nalotach alianckich na Niemcy. W 1941 roku jego samolot został zestrzelony, on jednak ocalał i znalazł się w obozie jenieckim w Lamsdorf (Łambinowice). Ponownie uciekł i przedostał się do Lwowa, gdzie pod koniec 1942 roku został kierownikiem wywiadu wojskowego Armii Krajowej. Brał udział w odbiciu Lecha Sadowskiego - szefa Biura Informacji i Propagandy AK ze szpitala więziennego na Zamarstynowie, a potem w walkach z Niemcami w ramach akcji „Burza”. Aresztowany przez Sowietów, został skazany na 20 lat łagru, za próbę ucieczki podwyższono mu wyrok o kolejne 5 lat. Przebywał m.in. na Kołymie, skąd powrócił do Polski w 1955 roku. Jest pochowany na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Julian Czyżewski

(1890-1968) - kapitan Wojska Polskiego, geograf, profesor Akademii Handlu Zagranicznego we Lwowie i Uniwersytetu Wrocławskiego. Pochodził z Rudy (pow. Rohatyn, obecnie Ukraina). Od lat młodzieńczych angażował się w działalność niepodległościową, należał do Związku Walki Czynnej i był członkiem Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej. Za przemówienie wygłoszone podczas obchodów rocznicy Konstytucji 3 Maja w Brzeżanach został wydalony przez Austriaków z tamtejszego gimnazjum. Po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do Legionów Polskich, skąd po roku został odwołany do armii austriackiej. W latach 1918-1920 brał udział w zmaganiach o granice II Rzeczypospolitej z Ukraińcami i bolszewikami. W latach 1942-1944 sprawował funkcję Okręgowego Delegata Rządu RP we Lwowie. W 1945 roku ekspatriował się do Wrocławia. Był znanym i cenionym badaczem, wznowił „Czasopismo Geograficzne” i doprowadził do powstania Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Jest pochowany na wrocławskim cmentarzu na Sępolnie.

Janusz Witwicki

(1903-1946) - architekt, historyk sztuki. Pochodził ze Lwowa. W 1920 roku bronił Ojczyzny przed bolszewickim najazdem. W okresie międzywojennym zaprojektował we Lwowie wiele budynków użyteczności publicznej i sakralnej. W 1929 roku wraz z gronem współpracowników przystąpił do pracy nad najważniejszym dziełem swego życia - Panoramą Plastyczną Miasta Lwowa. Do 1946 roku ukończył ją, czemu nie przeszkodziło trzykrotne aresztowanie przez sowieckiego i niemieckiego okupanta. 16 VII 1946 roku w trakcie przygotowań do ekspatriacji został skrytobójczo zamordowany - prawdopodobnie przez NKWD. Po śmierci spoczął na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Panorama, którą udało się przewieźć do Wrocławia, jest obecnie prezentowana w Hali Stulecia.

Kazimierz Wójtowicz

(1913-1996) - podporucznik, dowódca obrony Hanaczowa, ekspatriant z Kresów Wschodnich, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Pochodził z Hanaczowa (obecnie Ukraina). W 1939 roku jako żołnierz 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich brał udział w walkach pod Kutnem i w obronie Warszawy. Powrócił do rodzinnego Hanaczowa, gdzie zorganizował struktury SZP. W czerwcu 1941 roku wraz ze swym oddziałem przeprowadził udaną akcję odbicia polskich więźniów z rąk NKWD. Na przełomie 1943/1944 roku w obliczu ludobójstwa dokonywanego przez OUN-UPA zorganizował w Hanaczowie samoobronę ludności polskiej. W czasie drugiej obrony wsi w kwietniu 1944 roku dowodził kontratakiem, który zmusił wroga do wycofania się. Z jego inicjatywy ukryto na terenie Hanaczowa kilkudziesięciu Żydów, wspierano też kilkuset innych ukrywających się w pobliskich lasach. Za swe męstwo Kazimierz Wójtowicz otrzymał Krzyż Walecznych, a po śmierci został pochowany z honorami wojskowymi na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Anatol Sawicki

(1897-1948) - podpułkownik Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, ofiara komunistycznych represji. W latach 1918-1920 brał udział w obronie Lwowa przed Ukraińcami oraz w wojnie polsko-bolszewickiej i za swe męstwo otrzymał Krzyż Walecznych. We wrześniu 1939 roku trafił do niewoli niemieckiej, z której udało mu się zbiec. W latach 1943-1944 był oficerem Okręgu AK Lwów, a po wejściu Armii Czerwonej komendantem Obszaru Południowo-Wschodniego Organizacji „Nie”. Poszukiwany przez NKWD, w grudniu 1945 roku wyjechał do Krakowa, a potem na Dolny Śląsk, gdzie zorganizował eksterytorialny Okręg Lwowski „WiN”. Aresztowany w 1948 roku przez Urząd Bezpieczeństwa zmarł prawdopodobnie w wyniku obrażeń odniesionych podczas śledztwa. Jest pochowany na Cmentarzu Świętej Rodziny we Wrocławiu.

Więcej na temat:

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3