Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja ostrzega przed złodziejami

ip
Przeczytaj i nie daj się okraść. 1 i 2 listopada złodzieje są wyjątkowo aktywni.

-Ten czas refleksji i zadumy to dla większości z nas przybycie na cmentarz i pobyt przy grobkach najbliższych - mówi Aleksandra Pieprzycka z oleśnickiej komendy policji. Niestety, nie wszyscy tak spędzą 1 listopada. W miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi, autobusy, sklepy, nekropolie) mogą pojawić się kieszonkowcy.- Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie - mówi policjantka. - Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie czy panie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy. Część z nich to profesjonaliści. Działają szybko i często w grupie.

Aby uniknąć kradzieży kieszonkowej należy:

Portmonetki i portfele trzymać w zamykanej, we­wnętrznej kieszeni marynarki. Nie należy ich wkła­dać do bocznych, zewnętrznych kieszeni kurtek, płaszczy, a już w żadnym przypadku do tyl­nej kieszeni spodni. Z uwagi na łatwość kradzieży bywa, że nazywana jest ona ,cudzy kieszenią".
Większe kwoty lepiej rozdzielić na mniejsze samu i włożyć do kilku schowków (kieszeni).
Nie trzymajmy przy sobie więcej pieniędzy niż to jest konieczne.
Pamiętajmy, że saszetki i aktówki są bardzo praktycz­ne, ale niestety są najczęściej gubione przez wła­ścicieli, łatwo też je ukraść.

Zgubnym nawykiem wielu pań jest noszenie pieniędzy w koszkach, otwartych torbach i reklamówkach. Wsiadając do pociągu, tramwaju, czy też autobusu, baga­że z pieniędzmi (torebki, teczki) trzymajmy przed sobą. Kupując torebkę należy zwrócić uwagę na zamek. Dobrze, jeżeli zamykana jest na kluczyk i ma wewnątrz zasuwane kieszenie. Warto tez pomyśleć o metalowym łańcuszku, którym można zabezpie­czyć portmonetkę wewnątrz torebki.
Ważne jest prawidłowe noszenie torebki, zwłaszcza na długim pasku. Zawsze powinna znajdować się w zasięgu wzroku właścicielki. Ryzykowne jest więc trzymanie jej w lokalach na poręczy lub za sobą. W zatłoczonym pojeździe, w sklepie czy na targowi­sku najlepiej torebkę trzymać w dłoni przed sobą, a pasek nawinąć na rękę .
W miarę możliwości należy unikać tłoku, dyskret­nie przyglądać się twarzom i sylwetkom podejrzanie zachowujących się osób. Warto zwrócić uwagę na osoby pchające się bez powodu i obserwujące cudze kieszenie
i torebki. Złodzieja nie interesuje towar wyłożony na ladę. Systematycznie prowadząc takie obserwacje, można zostać ekspertem, na pierwszy rzut oka rozpoznającym kieszonkowca. Złodzieje z reguły unikają przebywania w towarzy­stwie osób, które wyczuwają ich niecne zamiary.
Gdy ktoś nas naciska, dotyka bagażu czy kiesze­ni, należy dokładnie przyjrzeć się osobom z oto­czenia. Kieszonkowiec w czasie "roboty" najlepiej chciałby być niewidzialny.

W przypadku zauważenia kradzieży należy na­tychmiast głośno reagować np. żądają zamknięcia drzwi sklepu i wezwania Policji czy np. patrolu Staży Miejskiej. Przybyłym funk­cjonariuszom dokładnie przekazujemy swoje spo­strzeżenia. Jeżeli spłoszony złodziej upuścił port­fel na ziemia, to nie pozwalajmy go nikomu doty­kać.
Na terenie cmentarzy "kieszonkowcy" uważnie obserwują osoby pozostawiające koło nagrobków torebki i oddalające się w celu nabrania wody dla roślin. Ta krótka chwila wystarczy, aby dokonać kradzieży. Dlatego też, gdy chociażby na chwilę oddalacie się Państwo - zabierajcie ze sobą swoją własność. Jeżeli odwiedzamy cmentarz wspólnie z rodziną, pozostawione rzeczy powierzamy opiece jednej z tych osób. Przypominamy, aby nie pozostawiać w samocho­dach, które parkujemy w pobliżu nekropolii: dokumentów, kluczyków, części garderoby, ani też żadnych innych wartościowych przedmio­tów.

Święto zmarłych to również okres w którym będziemy się przemieszczać samochodami prywatnymi na różnych trasach i na różnej ich długości. Najważniejsze zasady o których należy pamiętać w podróży to :

Jeśli wybieram się w podróż samochodem jako kierowca nie spożywam alkoholu pod żadną postacią !!!
Przed wyjazdem samochodem sprawdź dokładnie jego stan techniczny (układ hamulcowy i kierowniczy), oświetlenie zewnętrzne/światła mijania i pozycyjne oraz światła stopu.
Przed podróżą sprawdź czy samochód nasz posiada aktualne badanie techniczne i opłatę ubezpieczenia a także czy my (kierujący) zabraliśmy wszystkie wymagane do jazdy dokumenty w tym prawo jazdy i dowód rejestracyjny.
W trakcie jazdy, której długość przekracza np. 150 km. róbmy przerwy by chwilę odpoczęć w naszej podróży i wyjść na moment z pojazdu na świeże powietrze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto