Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja ostrzega! Nie daj się okraść na cmentarzu (PORADY)

Łukasz Bronicz
Jarosław Jakubczak / Polska Press Grupa
Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Wielu z nas wybiera się na groby naszych bliskich, by je uprzątnąć, postawić świeże kwiaty i pomodlić się. Niestety, nasze chwile zadumy i refleksji są łakomym kąskiem dla złodziei.

Pod koniec października przychodzimy na cmentarze, by dokończyć niezbędne prace porządkowe i oddać się chwilom refleksji i zadumy. Groby naszych bliskich odwiedzamy częściej, niż w innych miesiącach - i na to zwracają uwagę złodzieje. Wiedzą, że na cmentarzach znajdą wiele osób, które mogą w takim miejscu nie dbać należycie o swoje bezpieczeństwo. Każdy z nas jest przekonany co do swojej ostrożności, ale i tak każdego dnia okradane są dziesiątki osób. Zwróćmy więc uwagę na kilka rzeczy, by nie ułatwiać zadania złodziejom.

Chrońmy nasz samochód
Jeśli na cmentarz wybieramy się autem, zachowajmy czujność już przy parkowaniu. Pamiętajmy, żeby nie zostawiać w samochodzie cennych rzeczy, a tym bardziej na widoku. Lepiej też dwa razy sprawdzić, czy na pewno zamknęliśmy drzwi od auta, niż później rozpaczać nad splądrowanym pojazdem.

Uważajmy w autobusach i tramwajach
Jeśli poruszamy się komunikacją miejską, torebkę lub torbę z naszymi rzeczami trzymajmy przed sobą - koniecznie zamkniętą. Zwracajmy uwagę na naszą własność zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu z tramwaju i autobusu, bo zamieszanie na zatłoczonych przystankach może uśpić naszą czujność. Kiedy już dotrzemy na cmentarz, nigdy nie zostawiajmy wartościowych rzeczy na ławce lub przy grobie - nawet na chwilę. Te kilka sekund, kiedy się obrócimy lub pójdziemy po wodę do kwiatów w zupełności wystarczy, by złodziej cieszył się z upolowanej zdobyczy.

Zobacz: Stroiki na Wszystkich Świętych - sprawdź, jakie wybrać (ZDJĘCIA)

Chowajmy portfele, telefony i kosztowności
Przede wszystkim jeśli już musimy zabrać na cmentarz gotówkę lub inne kosztowności, nie trzymajmy ich w reklamówkach, otwartych kieszeniach a nawet w ręce. Złodzieje często działają w grupach, tworzą "sztuczny tłok", by wykorzystać chwilę nieuwagi i szybko nas okraść. Mogą być na tyle sprytni, że wysuną nam portfel z kieszeni, a my o jego braku dowiemy się dopiero w domu - a wtedy może już być za późno na odzyskanie zguby. Telefon komórkowy, karty płatnicze, gotówkę i portfel powinniśmy zawsze nosić w kieszeni wewnętrznej odzieży.

Nie ufajmy obcym
Uważajmy także na nieznane osoby. Jeśli widzimy kogoś po raz pierwszy, w dodatku ta osoba zaczyna się nami interesować i zaczepiać rozmową, lepiej zastosować zasadę ograniczonego zaufania, niż później żałować. Złodziejem może być każdy - kradną nie tylko typy spod ciemnej gwiazdy, pozbawić nas kosztowności może zarówno starszy pan, jak i młodszy, zadbany człowiek, który pyta o drogę. Zachowajmy czujność, bo złodziej nie zawaha się wykorzystać naszej chwili nieuwagi.

Gdy mamy podejrzenia co do zamiarów kręcącego się przy cmentarzu człowieka lub wydaje nam się, że mógł kogoś okraść, bo np. wybiega z nekropolii, poinformujmy o tym policję. W dniach poprzedzających dzień Wszystkich Świętych warto zachować wzmożoną czujność.

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy 2015 (TERMIN)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto