Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poliamoria: czym jest?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Wiele osób nie wyobraża sobie życia w związku tylko z jedną osobą. Chcą tworzyć relacje z wieloma partnerami. Takie zjawisko nazywamy poliamorią.

Kiedy trafiamy na tę jedną wybrankę lub wybranka serca, najczęściej wydaje nam się, że jest to związek na całe życie, że już nigdy nikt inny, bo to jest właśnie ten. Okazuje się, że jednak są osoby, które uważają, że można kochać więcej niż jednego partnera. Pomimo tego, że żyją w stałych związkach, mają dzieci, to angażują się w relacje na tle emocjonalnym i seksualnym z kilkoma innymi osobami. Zjawisko takie nazywamy poliamorią.

Czym jest poliamoria?

Poliamoria to nie zdrada. Tak przynajmniej uważają osoby, które wybrały taki styl życia. Poliamoria pozwala na funkcjonowanie w wielu związkach, jednak wszystkie są one jawne. Tak więc każda osoba w grupie wie o swoim istnieniu. Relacje te mogą mieć podłoże emocjonalne, a także seksualne (najczęściej łączą się one, ale oczywiście nie musi tak być). Zdarza się również, że osoby należące do danej grupy mieszkają w tym samym domu.

Określenie poliamoria powstało z połączenia dwóch słów: poli – wiele oraz amor – miłość. Jest to wobec tego skłonność polegająca na wchodzeniu w związki z wieloma osobami. Nie jest to oparte tylko na seksie. Osoby poliamoryczne zastrzegają, że nie ma to nic wspólnego ze zjawiskiem sex friends. Podkreślają jednak, że urozmaicenie w sypialni bardzo im odpowiada. Chronią się w ten sposób przed nudą w łóżku.

Czy można podzielić serce?

Zapewne każda osoba żyjąca w stałym związku z jednym partnerem, zastanawia się, jak można w taki sposób funkcjonować. Jesteśmy przekonani, że po prostu nie da się mocno zaangażować w wiele relacji (nawet przyjaciołom czy rodzinie nie jesteśmy w stanie poświęcić taką samą ilość czasu). W poliamorii jednak nie wszystkich kocha się tak samo. W grupie zawsze jest osoba, z którą jest się najbliżej – zarówno emocjonalnie, jak i seksualnie. Bardzo często owocem takiego związku są dzieci. Partnerzy planują wspólną przyszłość, mają mieszkanie. Relacje z innymi osobami są mniej ważne – z niektórymi członkami grupy istnieje silniejsza więź, zaś z innymi słabsza. Możemy więc związki w poliamorii nazwać hierachicznymi – zawsze jest jeden główny (najważniejszy) oraz inne poboczne.

Dlaczego poliamoria?

Większość z nas żyje w związkach z jednym partnerem. Kiedy tylko pojawi się osoba, która mogłaby zagrozić stałości tej relacji, od razu odczuwamy zazdrość. Nie możemy znieść nawet, kiedy nasz partner tylko przyjaźni się z osobą płci przeciwnej. Dlatego czasem tak niezrozumiała jest poliamoria. Osoby, które żyją w takich grupach twierdzą, że idą za głosem swoich naturalnych potrzeb. Pragną różnorodności – również w swoim życiu intymnym – i chcą się w ten sposób realizować. Jednocześnie ważna jest dla nich szczerość wobec partnera, dlatego nie chcą niczego ukrywać.

Poliamoria – czy to coś dla mnie?

Osoby żyjące w poliamorii podkreślają, że bardzo ważne jest to, aby wcześniej uzgodnić wszystko ze swoim chłopakiem lub dziewczyną. Zmuszanie kogoś do takiego sposobu życia jest wręcz niemoralne. Być może ktoś decyduje się na to, aby zaimponować partnerowi. Takie podejście może jedynie doprowadzić do poważnych problemów ze swoją psychiką i najprawdopodobniej zaowocuje to rozpadem związku.

Taki sposób budowania swojego życia emocjonalnego z pewnością nie będzie dobry dla „zazdrośników”. Jeśli odczuwamy wyraźne wzburzenie na myśl o tym, że nasz partner mógłby wejść w jakąś bliższą relację (nawet taką bez podłoża seksualnego) i pełne zaufanie w związku jest dla nas najważniejsze, to nie warto wchodzić w poliamorię. Dlatego tak ważne jest to, aby poważnie przemyśleć decyzję o byciu na stałe z osobą poliamoryczną.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto