Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Połączą Uniwersytet Wrocławski z Uniwersytetem Przyrodniczym? Uczelnie analizują korzyści

Marcin Walków
Połączenie obu uczelni ułatwiłoby wiele spraw i podniosłoby ich pozycję w rankingach. Muszą się na to zgodzić ich senaty, a także Sejm i Senat RP. - Jesteśmy dopiero na początku długiej drogi i nic nie jest przesądzone - uważa dr Jacek Przygodzki, rzecznik UWr. Jutro Senat Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu ma powołać komisję doraźną ds. konsolidacji z Uniwersytetem Wrocławskim. Ta uczelnia powołała ją na posiedzeniu senatu w środę.

Uniwersytet Przyrodniczy w całości miałby wejść w struktury Uniwersytetu Wrocławskiego. Obie uczelnie nosiłyby jedną nazwę - najprawdopodobniej Uniwersytet Wrocławski, jednego rektora i senat, a także wspólny statut określający prawa i obowiązki studentów, zasady funkcjonowania uczelni.

Uniwersytet Przyrodniczy w ramach Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyłby kolegium przyrodnicze. Podobnie, jak stało się w przypadku połączenia Akademii Medycznej w Krakowie z Uniwersytetem Jagiellońskim. Dawna akademia medyczna funkcjonuje jako Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dr Jacek Przygodzki, rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego, zwraca uwagę, że obie uczelnie już teraz prowadzą ścisłą współpracę naukową i badawczą.

Wrocławskie Centrum Biotechnologii - utworzyły dwa wydziały UWr i trzy wydziały UP. Konsorcjum otrzymało ostatnio prestiżowy status KNOW - Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego w naukach biologicznych, rolniczych i naukach o Ziemi. Poza prestiżem, centrum będzie dodatkowo finansowanie, nawet w kwocie 10 mln zł rocznie.

Jakie korzyści przyniesie połączenie uczelni? Zdaniem rzecznika Uniwersytetu Wrocławskiego ułatwi wiele spraw. Na przykład wspólne prowadzenie zajęć w-f dla studentów, albo przedmiotów w językach obcych. - Pozwoli też na tworzenie interdyscyplinarnych kierunków studiów i wzmocnienie potencjału naukowego - dodaje dr Przygodzki.

Wzrosłaby również pozycja w rankingach. - Występowalibyśmy jako jedna szkoła, z większą liczbą studentów, większą liczbą patentów, publikacji naukowych - wymienia rzecznik UWr.

W środę Senat Uniwersytetu Wrocławskiego powołał komisję ds. konsolidacji. Podobną jutro powoła Senat Uniwersytetu Przyrodniczego. Zewnętrzna firma opracowywała przez ostatnie cztery miesiące raport, a obie komisje ocenią korzyści, które wynikną z połączenia uczelni i przedstawią je senatom swoich uczelni.

Gdy senaty obu uniwersytetów wyrażą zgodę na połączenie, będzie można podjąć kolejne kroki prawne. Projekt ustawy o połączeniu uczelni musieliby zgłosić posłowie albo rząd.

- Inicjatywę ustawodawczą posiada 15 posłów albo minister - mówi Małgorzata Wanke-Jakubowska, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ile potrwa cały proces?

Dr Przygodzki studzi emocje. - Jesteśmy dopiero na początku długiej drogi. Poza tym, wcale nie jest przesądzone, że senaty obu uczelni zgodzą się na połączenie - uważa rzecznik Uniwersytetu Wrocławskiego. Jeśli jednak taką decyzję senaty podjęłyby w czerwcu po zapoznaniu się z raportem i wnioskami z prac komisji, cały proces mógłby potrwać rok lub dłużej.

Projekt ustawy musiałby przejść całą drogę przez Sejm, Senat, nim trafiłby do podpisu na biurko Prezydenta. A po drodze są przecież wybory samorządowe, w przyszłym roku parlamentarne. Niewykluczone więc, że sprawa połączenia uczelni zejdzie na dalsze tory.

Połączenie wrocławskich uczelni nie jest pomysłem nowym. Już w 2000 r. ówczesny rektor Akademii Rolniczej prof. Tadeusz Szulc (późniejszy wiceminister edukacji narodowej) wystąpił z inicjatywą powołania Uniwersytetu Dolnośląskiego.

W 2010 roku rektorzy siedmiu uczelni podpisali tzw. Deklarację Pawłowicką. W tym samym roku podpisali porozumienie o utworzeniu Wrocławskiej Unii Akademickiej. Jej główne cele to ścisła współpraca wrocławskich uczelni, integracja środowiska akademickiego, obniżanie kosztów, zwiększanie konkurencyjności i innowacyjności.

Jesienią ubiegłego roku prof. Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, skierował list z zaproszeniem do tworzenia wspólnego uniwersytetu do rektorów Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Wychowania Fizycznego. Pozytywnie odpowiedział na niego prof. Roman Kołacz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego. Rektorzy dwóch pozostałych uczelni zapowiedzieli, że sprawa jest otwarta, ale nie rozważają połączenia uczelni w najbliższym czasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto