Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pola marsowe we Wrocławiu odżyją

Redakcja
Pola marsowe są znane głównie z wielkich koncertów
Pola marsowe są znane głównie z wielkich koncertów Janusz Wójtowicz
Rusza przebudowa pól marsowych. Obok Stadionu Olimpijskiego powstaną nowe boiska.

Warsztaty samochodowe, które od lat działały pod nasypem między ul. Mickiewicza a polami marsowymi opuściły swoje lokale. A to oznacza, że na przeszkodzie rozpoczęcia budowy na polach boisk sportowych stoi już tylko zalegający tam śnieg.

- Wykonawca właśnie przejął plac budowy - opowiada Zdzisław Paliga, kanclerz Akademii Wychowania Fizycznego, która zleciła budowę. - Inwestycja ruszy, gdy tylko zniknie śnieg - dodaje.
Na początek zrównany z ziemią ma być nasyp biegnący wzdłuż ulicy Mickiewicza.
Co później powstanie na polach marsowych? Po pierwsze, zorganizowane tam będą trzy pełnowymiarowe boiska do gry w piłkę nożną oraz po jednym do koszykówki i siatkówki. Zaplanowano także plac do gry w plażową piłkę nożną.
Wszystko to ma być czynne w przyszłym roku. Władze uczelni chcą, aby cały kompleks był dostępny dla wrocławian za darmo.

W ramach inwestycji - w miejscu dzisiejszego nasypu - powstanie nowa trybuna. W czasie większych meczów skorzystają z niej kibice. Na co dzień będzie zaś służyła uczelni - w środku zaprojektowano sale dydaktyczne dla studentów.
Gdy stary nasyp będzie likwidowany, przy okazji rozwikłana zostanie jedna z wrocławskich legend. Mówi ona, że pod obiektem mogą być podziemne kondygnacje. Podobno przed II wojną światową (do 1945 roku kompleks nosił nazwę Hermann Goering Stadion) pod całym kompleksem Stadionu Olimpijskiego wybudowano sieć korytarzy, a nawet fabrykę zbrojeniową. Badacze wskazują, że jedno z wejść mogło się znajdować pod zegarem na samym stadionie. A drugie właśnie pod nasypem przy ul. Mickiewicza.

Nowe boiska i trybuna to nie- jedyne pomysły AWF. Władze uczelni chcą również, aby w miejscu, gdzie teraz są zdewastowane baseny, powstała wielka, wielofunkcyjna hala sportowa.
- Pod dachem znalazłyby się dwa baseny, bieżnia lekkoatletyczna i lodowisko.- zdradza szczegóły kanclerz Paliga. Jednak, aby ta ostatnia budowa się zaczęła, AWF musi znaleźć partnera.
Sama uczelnia nie ma pieniędzy na taką inwestycję. AWF chciałaby zawiązać spółkę z prywatnym przedsiębiorstwem. Uczelnia dałaby grunt, a inwestor pieniądze. Po zakończeniu budowy wspólnie dzieliliby się zyskami z użytkowania hali.

Uczelnia chce również odnowić sąsiadujący ze Stadionem Olimpijskim stadion lekkoatletyczny.
Jest szansa, że przed Euro 2012 zostanie wybudowany również hotel. Gdzie? Tam, gdzie teraz jest kemping. Ale tu też wszystko rozbija się o pieniądze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto