Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Tadeusza Różewicza. Poeta spocznie przy kościółku Wang w Karpaczu

Alina Gierak
Tadeusz Różewicz (1921- 2014)
Tadeusz Różewicz (1921- 2014) polskapresse
Tadeusz Różewicz Karpacz. Dzisiaj (29 kwietnia) o godz. 12 na cmentarzu przy kościółku Wang rozpocznie się pogrzeb wielkiego poety. Uroczystość ma mieć charakter rodzinny.

Tadeusz Różewicz Karpacz. Pogrzeb poety

Od godz. 11 urna z prochami Tadeusza Różewicza będzie wystawiona w świątyni. Już teraz przed kościołem Wang gromadzą się miłośnicy twórczości Różewicza, by pożegnać poetę. Są także mieszkańcy Karpacza.
Poeta związany był z Karkonoszami i Karpaczem od lat 90. XX wieku. Przyjeżdżał w gościnę do Henryka Tomaszewskiego, twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, który tutaj mieszkał na stałe. Od 1996 roku Różewicz regularnie bywał w Karpaczu. Ślady tych pobytów można odnaleźć w wielu jego wierszach.

CZYTAJ TEŻ: Wrocław pożegnał Tadeusza Różewicza (ZDJĘCIA)

Dzisiejszą ceremonię pogrzebową poprowadzą proboszczowie z Karpacza Zenon Stoń, parafii rzymsko-katolickiej oraz Edwin Pech, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej.

Tadeusz Różewicz zmarł w czwartek we Wrocławiu, w październiku skończyłby 93 lata.
Miejsce spoczynku poety jest zgodne z jego ostatnią wolą, przekazaną dyrektorowi Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu Zbigniewowi Kulikowi.

Tadeusz Różewicz napisał:
„Moja ostatnia wola i prośba,
jest moim pragnieniem, aby urna z moimi prochami została pogrzebana na cmentarzu ewangelicko – augsburskim przy kościele Wang w Karpaczu Górnym. Proszę też miejscowego proboszcza, aby wspólnie z księdzem kościoła rzymsko – katolickiego (którego jestem członkiem przez chrzest św. i bierzmowanie), odmówił odpowiednie modlitwy. Pragnę być pochowany w ziemi, która stała się bliska mojemu sercu, tak jak ziemia, gdzie się urodziłem. Może przyczyni się to do dobrego współżycia tych dwóch rozdzielonych wyznań i zbliży do siebie kultury i narody, które żyły i żyją na tych ziemiach. Może spełni się marzenie poety, który przepowiadał, że „Wszyscy ludzie będą braćmi”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto