Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogotowie duchowe. Dzwonią i pytają: "Proszę księdza, czy to grzech?"

Redakcja
o. Krzysztof Brzozowski
o. Krzysztof Brzozowski www.pogotowieduchowe.pl
"Czujesz, że potrzebujesz duchowej pomocy – nie zwlekaj. Zadzwoń, a szybko zawieziemy Cię do lekarza, którym jest Jezus Chrystus” – zachęcają kapłani z Pogotowia Duchowego.

Wszystko zaczęło się od pewnego wpisu na Facebooku. Ojciec Benedykt Pączka otrzymał komentarz na swoim profilu od pewnego chłopaka, który napisał, że chce popełnić samobójstwo.

- Odpisałem mu, żeby podał mi swój numer telefonu, a ja do niego zadzwonię – opowiada o. Pączka, pomysłodawca i jeden z inicjatorów Pogotowiaduchowego.pl. – Udało mi się z nim skontaktować i przekonać do zmiany decyzji.

Dzięki tej historii, o. Benedykt Pączka wpadł na pomysł, żeby uruchomić telefon, na który mogą dzwonić potrzebujący. - Od dawna chciałem  - jako kapłan - być dostępny dla wiernych przez całą dobę – dodaje o. Pączka.

"Proszę księdza, czy to grzech?"

Tak właśnie w maju 2012 roku powstało Pogotowie Duchowe. Inicjatywa skupia obecnie 48 księży i zakonników, którzy pełniąc dyżury, są dostępni pod telefonem przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Zadzwonić może każdy, kto czuje potrzebę rozmowy z księdzem albo ma jakiś problem i potrzebuje porady. Jeśli ktoś nie ma odwagi rozmawiać, może wysłać SMS-a.

Każdy duchowny na swoim dyżurze odbiera od kilku do kilkunastu telefonów dziennie. - Zazwyczaj rozmowa trwa 5-10 minut, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy rozmawiamy ponad godzinę – opowiada o. Krzysztof Brzozowski z Wrocławia, pełniący telefoniczne dyżury również dla Polaków mieszkających w Anglii.

Dzwoniący zwracają się do księży w różnych sprawach. Często zdarzają się proste pytania. - Pewnego razu zadzwonił do mnie młody ministrant, który regularnie gra w piłkę. Zapytał, czy to wielki grzech, bo przez rozgrywany mecz spóźnił się na mszę – opowiada o. Brzozowski.

Duchowe wsparcie

Jednak wiele osób dzwoni do duchownych w poważniejszych sprawach. Pomocy szukają osoby ze złamanym sercem, pokłóceni małżonkowie, a także zgwałcone kobiety czy osoby chcące popełnić samobójstwo.

- Rok temu zadzwoniła do mnie młoda kobieta zgwałcona i brutalnie pobita przez ojca. To była moja najtrudniejsza rozmowa w pogotowiu. Dzwoniłem do niej kilka razy, oferowałem pomoc specjalistów, jednak nie chciała skorzystać – opowiada o. Pączka.

O. Brzozowski dodaje, że trudne rozmowy są wliczone w powołanie, jakim powinna być funkcja kapłana. - Trzeba mieć odporność psychiczną, ale też wiedzę i doświadczenie – mówi.

Dlatego księża i zakonnicy skupieni w Pogotowiu Duchowym ciągle szkolą się i udoskonalają swoje umiejętności przy współpracy z terapeutami i psychologami.

Aby porozmawiać z księdzem, wystarczy wejść na stronę internetową Pogotowia Duchownego, na której podane są numery telefonów oraz dni i godziny, w których kapłani pełnią dyżur. Przy każdym nazwisku świeci się lampka, która informuje, czy dany ksiądz jest obecnie dostępny. Zielony kolor oznacza, że możemy zadzwonić.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto